تاریخ : 1401,دوشنبه 24 مرداد21:35
کد خبر : 441133 - سرویس خبری : آخرین اخبار فرهنگی اجتماعی

۶۳.۸ میلیون نفر از جمعیت کشور در شهرها سکونت دارند

نایب رئیس مجلس درباره بخش مسکن اظهار داشت: بیش از ۸۰ میلیون نفر جمعیت و ۲۶.۴ میلیون خانوار داریم که ۶۳.۸ میلیون نفر در شهرها زندگی می‌کنند

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»، علی نیکزاد نایب رئیس مجلس در مراسم اختتامیه بیست و دومین نمایشگاه صنعت ساختمان در واکنش به هجمه اخیر علیه شهید همدانی با گرامیداشت خاطره سردار شهید همدانی گفت: من مردم را به بصیرت و جهاد تبیینی که در این خصوص باید می‌شد دعوت می‌کنم در حالی که تنها ۵۰ سال است از رحلت رسول اکرم (ص) گذشته بود گفتند حسین خارجی است. وقتی بصیرت نباشد حق را باطل جلوه می‌دهند و صف عظیمی برای قتل حسین تشکیل می‌شود تا به فیض عظیم برسند.

وی افزود: قیام امام حسین (ع) اولین بار در تاریخ بود که خون بر شمشیر پیروز شد و تا قیام حریت آزادگی را بنا نهاد.

نایب رئیس مجلس درباره بخش مسکن اظهار داشت: بیش از ۸۰ میلیون نفر جمعیت و ۲۶.۴ میلیون خانوار داریم که ۶۳.۸ میلیون نفر در شهرها زندگی می‌کنند و ۲۲.۸ میلیون در قالب جمعیت روستایی معادل ۶ میلیون خانوار در روستاها ساکن هستند. این در حالی است که در ابتدای انقلاب ۷۸ درصد جمعیت کشور در روستاها بودند و الان ۲۲ درصد؛ چرا مردم از روستاها به شهر آمدند و حاشیه نشینی بزرگی ایجاد کردند.

نایب رئیس مجلس تصریح کرد: به حجت الاسلام رئیسی نامه نوشتن که اگر می‌خواهیم ۲۳ میلیون روستایی به شهر نیایند و حاشیه نشین نشوند باید اولاً اقتصاد روستا درست شود. ثانیاً آب کشاورزی، آب شرب، ارتباطات، راه روستایی و مسکن روستایی برای روستاها فراهم شود.

نایب رئیس مجلس افزود: مسکن نه ارز بر است و نه به تحریم مربوط می‌شود بلکه تمامی نهاده‌های آن در داخل تولید می‌شود و می‌توانیم بیش از یک میلیون مسکن ساخت به شرطی که دولت زمین بدهد و با تسهیلات لازم آن را حمایت کند.

وی گفت: اگر می‌خواهید اتفاقی در مسکن رخ دهد باید شورای عالی مسکن به ریاست رئیس جمهوری برگزار شود. ۱۰۰ متر مسکن ۲.۵ نفر شغل ایجاد می‌کند، یک میلیون مسکن یعنی ۱۰۰ میلیون متر خانه ساخته شده و برای ۲ و نیم میلیون نفر شغل ایجاد خواهد شد.

نیکزاد افزود: می‌گویم چرا وام ساخت مسکن نمی‌دهد می‌گویند وام به صنایع نمی‌رسد، در حالی که ۷۰ درصد مسکن به صنایع مربوط است و اگر مسکن ساخته نشود چه کسی سیمان محصولات صنایع را می خرد.

نایب رئیس مجلس گفت: ۱۸ میلیون هکتار از اراضی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی است و کل مساحت شهرها و روستاها ۱۰ میلیون هکتار نمی‌شود چرا دور شهرها را محدود کرده‌ایم.وی تصریح کرد: پیش از این اعلام شده بود که از ۲۲ بانک که باید تسهیلات به حوزه ساخت مسکن پرداخت کنند طبق آمار هیچیک از بانک‌ها تسهیلاتی پرداخت نکرده‌اند.