تاریخ : 1401,یکشنبه 03 مهر01:22
کد خبر : 444844 - سرویس خبری : آخرین اخبار فرهنگی اجتماعی

مخبر:

راه اندازی سامانه و شبکه متناسب سازی مشاغل در کشور

معاون اول رییس جمهور گفت: ضروری است نظام آموزشی با نیازها و تقاضاهای اشتغال مطابقت یابد و مهارت آموزی در راس نظام تعلیم و تربیت قرار گیرد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»، محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور عصر امروز (شنبه) در جلسه کارگروه اشتغال با بیان اینکه بعضاً تناسبی بین نوع کار و نیروی کار در برخی از مناطق کشور وجود ندارد، گفت: شبکه مشاغل در کشور باید با حضور وزارتخانه‌های علوم و تحقیقات و فناوری، صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ارتباطات، فناوری اطلاعات و معاونت علمی رئیس جمهوری با محوریت سازمان برنامه و بودجه راه اندازی شده و برنامه ریزی جهت افزایش مهارت آموزی و مهارت افزایی نیروهای کار به ویژه افراد تحصیل کرده را برای ورود به بازار کار در اولویت قرار دهد.

معاون اول رئیس جمهور همچنین خاطرنشان کرد: باید در هر استان نیازهای شغلی و وضعیت بیکاری احصاء شود تا نیروهای کار مورد نیاز برای احیای واحدهای راکد و نیمه راکد که می‌تواند افزایش چشمگیری در نرخ اشتغال کشور داشته باشد، در اختیار این واحدها قرار گیرد.

مخبر اقتصاد دیجیتال را از امتیازهای بزرگ کشور برشمرد و افزود: اگر حجم بالای نیروی جوان و تحصیل‌کرده به سمت این بخش از اقتصاد هدایت شود، می‌تواند در افزایش اشتغال مؤثر باشد.

وی توجه به مشاغل خرد، خانگی و خانوادگی را از مهمترین سازوکارهای ایجاد اشتغال در کشور دانست و تصریح کرد: باید به تأسیس مراکز آموزشی لازم، تعریف روش‌های ایجاد شغل در این بخش‌ها و همچنین کانون‌های پشتیبانی مالی برای مردم توجه کرد تا نقدینگی و امکانات مردم به سمت ایجاد اشتغال در حوزه‌های خرد و خانگی هدایت شود.

معاون اول رئیس جمهور در این جلسه که وزرای اقتصاد، ارتباطات و فناوری اطلاعات، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، سرپرست معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و رؤسای دستگاه‌های اجرایی و دولتی و برخی نهادهای عمومی و انقلابی حضور داشتند، بر ضرورت بهره گیری و جذب زنان در بازار کار به ویژه زنان تحصیل‌کرده تأکید کرد.

همچنین در این جلسه سازمان برنامه و بودجه تحلیلی از وضعیت بازار کار شامل تغییر ساختار جمعیت کشور، نماگرهای بازار کار کشور در سال جاری، وضعیت استفاده از بیمه بیکاری در پنج سال گذشته، نرخ مشارکت و نرخ بیکاری جمعیت فارغ التحصیل یا در حال تحصیل، نرخ مشارکت ایران و همچنین زنان در ایران در مقایسه با سایر کشورها و چگونگی توزیع جمعیت غیرفعال کشور ارائه و اعلام کرد بر حسب آمارهای بیشترین دامنه بیکاری در میان اقشار تحصیلکرده با ۴۰ درصد دیده می‌شود.

سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد اقدامات دولت در یکسال گذشته برای رفع بیکاری در راستای محرومیت زدایی، قانون اشتغال روستایی، قوانین بودجه سنواتی و تسهیلات قرض الحسنه اشتغالزایی جهت گیری داشته است.

وزارت امور اقتصاد و دارایی نیز گزارشی از عملکرد بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال گذشته شامل میزان تخصیص به دستگاه‌های اجرایی، برنامه‌های دستگاه‌های اجرایی در راستای اشتغالزایی، قراردادهای عاملیت دستگاه اجرایی و بانک‌ها، استفاده از ظرفیت تسهیل گری بنیاد برکت، کمیته امداد و سازمان بهزیستی در قالب یک تفاهم نامه چهار جانبه، تصویب ۷۷ هزار طرح اشتغالزایی در کمیته‌های استانی به ارزش ۱۲۵ هزار میلیارد تومان و انعقاد قرارداد برای ارائه تسهیلات با ارزش ۴۵ هزار میلیارد تومان میان بانک‌ها و دولت و پرداخت ۹۲ درصد از این تسهیلات به متقاضیان ارائه و اعلام کرد انتظار می‌رود انجام این اقدامات در سال گذشته به ایجاد یا تثبیت ۱۴۰ هزار شغل منتهی شده باشد.

وزارت امور اقتصاد و دارایی نیز تصریح کرد که کلیات دستورالعمل اجرایی قانون بودجه سال جاری در راستای طرح‌های اشتغالزایی با رویکرد صادرات محور، دانش بنیانی و فناور و طرح‌های پیشران بر مبنای سهم دستگاه‌های اجرایی از سرانه‌های استان‌ها جهت گیری داشته است.

در ادامه وزارت صنعت، معدن و تجارت به تشریح پروژه‌های تحول کسب و کارها در این وزارتخانه در ۸ محور و در راستای راه اندازی و احیای واحدهای راکد و نیمه راکد پرداخت و اعلام کرد طبق تفاهم نامه با وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و علوم و تحقیقات و فناوری بر اساس نیازسنجی و افق آمایشی صنعت و تجارت مقرر شده است تا نحوه آموزش متناسب با نیازهای صنعت و تجارت تغییر یابد و از مراحل ابتدایی در آموزش و پرورش مسیر شغلی هر فرد تعیین شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز گزارشی از زیرساخت‌های حقوقی و مقرراتی تهیه شده برای آزادکارها در حوزه ارتباطات و اقتصاد دیجیتال ارائه کرد.

سرپرست ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و همچنین رئیس کمیته امداد نیز در گزارش‌های جداگانه به تشریح اقدامات دستگاه‌های ذیربط پرداختند که طبق اعلام ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) اشتغالزایی در این ستاد بر مبنای "طرح محور" در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و دانش بنیان انجام شده است و در مجموع ۳۵۰ هزار شغل در ستاد و یک هزار تسهیل گر در بنیاد برکت برای برنامه‌های اشتغالزایی پیگیری و عملیاتی شده است. کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز با اعلام اینکه بانوان و زنان سرپرست خانوار بخشی از خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند تاکید کرد که طرح‌های اشتغالزایی به ویژه تسهیلات اشتغال روستایی با جامعه هدف زنان و درآمدزایی در منازل و بهره گیری از ظرفیت و محصولات دانش بنیان برنامه ریزی شده است.