تاریخ : 1401,سه شنبه 05 مهر03:37
کد خبر : 445061 - سرویس خبری : آخرین اخبار صفحه اول

تنش آفرینی ناتو در اروپا

به نوشته روزنامه «ینی شفق» ناتو در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای هوایی ۹ عضو ناتو از جمله مجارستان، آلمان، جمهوری چک، ایتالیا، ترکیه، انگلیس، استونی، لتونی و لیتوانی و فنلاند که نامزد پیوستن به این ائتلاف است در این رزمایش حضور دارند

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، ائتلاف ناتو روز دوشنبه یک رزمایش هوایی دو روزه را در دریای بالتیک با هدف افزایش توان «بازدارندگی» و دفاع از اعضای ناتو برابر هرگونه تجاوز آغاز کرد.

به نوشته روزنامه «ینی شفق» ناتو در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای هوایی ۹ عضو ناتو از جمله مجارستان، آلمان، جمهوری چک، ایتالیا، ترکیه، انگلیس، استونی، لتونی و لیتوانی و فنلاند که نامزد پیوستن به این ائتلاف است در  این رزمایش حضور دارند.

بیش از ۲۲ فروند جنگنده و همچنین هواپیماهای هشدار سریع نانو هوابرد ناتو، در این آموزش به میزبانی لتونی شرکت می‌کنند. در این رزمایش هوایی انواع ماموریت‌های هشدار سریع آموزش رزم هوایی ، عملیات جستجو و نجات  و سوخت گیری در هوا تمرین خواهد شد.

«کریگ داکر» از نظامیان ناتو گفت: «برای اولین بار، فعالیت‌های دفاع موشکی و هوایی و سطحی یکپارچه را در رزمایش‌های خود گنجانده‌ایم».

داکر اظهار داشت که این رزمایش نشان می‌دهد که چگونه ناتو از جناح شرقی خود محافظت می‌کند.

«ینس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو  چندی قبل گفت که حضور نیروهای این ائتلاف را به طور گسترده در مرزهای شرقی ناتو تقویت خواهد بخشید و صدها هزار نیروی ناتو در حالت آماده باش حداکثری قرار دارند(جزئیات بیشتر).

دبیر کل ناتو اضافه کرد: « به تامین تسلیحات اوکراین در طولانی مدت پایبند بوده و متعهد هستیم که تسلیحات این کشور را از تسلیحات دوران شوری سابق به تسلیحات غربی تبدیل کنیم».

این در حالی است که روسیه بارها در باره پیامدهای منفی نظامی کردن اروپا  و تجمع نیروهای ناتو نزدیک مرزهای غربی خود  توسط آمریکا و ناتو هشدار داده  و اعلام کرده   که اروپا درباره نتایج کمک نظامی به کی‌یف فکر نمی‌کند و در حال تلاش برای طولانی کردن این منازعه است.  وزارت خارجه روسیه اخیرا  خطاب به کشورهای عضو اتحادیه اروپا اعلام کرد، به دلیل اقدامات  اروپا و ناتو در اوکراین، امنیت کل قاره اروپا در  خطر قرار گرفته است.