تاریخ : 1401,چهارشنبه 13 مهر03:05
کد خبر : 445913 - سرویس خبری : آخرین اخبار صفحه اول

وزارت خارجه روسیه: مسکو به اصل غیرقابل قبول بودن آغاز جنگ هسته‌ای معتقد است

امروز در بیانیه‌ای تصریح کرد: مسکو به اصل غیرقابل قبول بودن آغاز جنگ هسته‌ای به طور کامل پایبند است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از دانشجو، وزارت خارجه روسیه امروز در بیانیه‌ای تصریح کرد: مسکو به اصل غیرقابل قبول بودن آغاز جنگ هسته‌ای به طور کامل پایبند است.

در این بیانیه آمده است: ما یکی از مهمترین وظایف خود را متعهد نگه داشتن همه ۵ کشور هسته‌ای به اصل عدم پذیرش هرگونه جنگ بین کشور‌های صاحب سلاح اتمی می‌دانیم که در بیانیه مشترک ژانویه سران قدرت‌های هسته‌ای منعکس شده است.

بیانیه مذکور در ادامه اضافه می‌کند: مسکو به این اصل همواره متعهد است.

در همین ارتباط، «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا چندی پیش در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان ان اعلام کرد که تهدید‌های هسته‌ای مسکو را محکوم می‌کند؛ اما معتقد است که نشانه‌ای از تصمیم ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای استفاده از سلاح اتمی در جنگ کنونی اوکراین ندیده است.

وزیر دفاع آمریکا در این باره گفت: آشکار بگویم که فرد تصمیم گیرنده در این باره یک نفر و آن هم رئیس جمهور روسیه است و همانطور که پوتین تصمیم غیرمسئولانه تهاجم به اوکراین را گرفت، ممکن است برای کاربرد تسلیحات هسته‌ای هم تصمیم بگیرد، اما تاکنون نشانه‌ای که من را به این باور برساند مشاهده نکرده ام. پیش از این به سرگئی شویگو همتای روس خود گفته ام که این مسیر را ادامه ندهد و از چنین رفتار‌های غیرمسئولانه‌ای خودداری کند.

سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه چندی پیش به اتهام پراکنی‌های کشور‌های غربی در خصوص توسل مسکو به سلاح‌های اتمی در نبرد با اوکراین پاسخ داد.

«دیمیتری پسکوف» با توجه به تلاش غرب برای اتهام زنی به روسیه در خصوص روی آوردن به سلاح اتمی در جنگ با اوکراین گفت که موارد استفاده روسیه از سلاح‌های هسته‌ای در دکترین ملی هسته‌ای روسیه آمده است.

سخنگوی ریاست جمهوری روسیه در پاسخ به این سوال که در چه مواردی احتمال استفاده روسیه از سلاح هسته‌ای در اوکراین وجود دارد، گفت: دکترین را بخوانید، همه چیز در آنجا نوشته شده است.

پیشتر «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه، با یادآوری اینکه روسیه به طور مداوم از متن و روح معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (NPT) پیروی می‌کند، اعلام کرد که جنگ هسته‌ای برنده‌ای نخواهد داشت و هیچگاه نباید آغاز شود.