تاریخ : 1401,چهارشنبه 13 مهر03:20
کد خبر : 445916 - سرویس خبری : آخرین اخبار صفحه اول

اردوغان: ترکیه پیشرو در کمک به مظلومان در جهان است

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه شامگاه سه‌شنبه گفت که ترکیه و نه غرب، پیشرو در کمک به مظلومان در جهان است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه شامگاه سه‌شنبه گفت که ترکیه و نه غرب، پیشرو در کمک به مظلومان در جهان است.

به گزارش تی‌آرتی، وی در ادامه سخنانش گفت: «زمانی که نام ترکیه مطرح می‌شود کشوری با اقتصاد قوی، توان دفاعی و مواضع انسان دوستانه‌ در برابر بحران‌ها در ذهن‌ها متبادر می‌شود».

رئیس جمهور ترکیه به تنش این کشور با یونان نیز اشاره کرد و گفت: «نخست وزیر یونان از آمریکا درخواست کمک کرده است. این کمک علیه چه کسی است؟ علیه ترکیه. هر کاری که دوست دارید انجام دهید همیشه هر کاری که لازم باشد انجام میدهیم و برای آن آماده‌ایم».

وزیر امور خارجه یونان روز یکشنبه گفته بود کشورش مایل به گفتگوی سازنده با ترکیه بر مبنای قوانین بین‌المللی است اما ترکیه باید تشدید بی‌سابقه تحریکات را متوقف کند.

ماه گذشته میلادی نیز اتحادیه اروپا به اظهار نگرانی درباره بیانیه‌های اردوغان که در آنها یونان، از اعضای اتحادیه اروپا، را متهم به اشغال جزایر خلع‌ سلاح شده در دریای اژه کرده بود پرداخت. اردوغان به یونان هشدار داد، ترکیه برای «انجام آنچه که لازم است» در زمان مناسب آماده است.

در ادامه تنش بین یونان و ترکیه، طی روزهای گذشته ترکیه سفیر یونان را در اعتراض به ادعای استقرار ده‌ها خودروی زرهی ساخت آمریکا در جزایر «ساموس» و «لسبوس» در دریای اژه احضار کرد

یونان و ترکیه در زمینه نظامی به شدت با هم رقابت دارند و یکدیگر را به نقض حریم دریایی و هوایی خود متهم می‌کنند. ارتش یونان به شدت در حال توسعه و تقویت خود است و حتی سفارش خرید جنگنده‌های «اف-۳۵» را هم به آمریکا داده و در صورت دریافت آن‌ها ناوگان نیروی هوایی ترکیه به شدت از رقیب همیشگی‌  خود عقب می‌افتد. یونان به تازگی ۲۴ فروند جنگنده «رافال» ساخت فرانسه، ۶ فروند جدید و ۱۸ فروند دست دوم و همچنین سه فروند ناوچه فرانسوی سفارش داده است

دو کشور همچنین در زمینه انرژی و موضوع پناهجویان با هم اختلاف دارند.  ترکیه در ماه‌های اخیر انتقادات خود را از استقرار نیروهای یونان در جزایری در شرق دریای اژه، افزایش داده است. این جزایر طبق «معاهده ۱۹۲۳ لوزان» و«معاهده ۱۹۴۷ پاریس» باید غیرنظامی شوند.

چندی قبل وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که رادارهای سامانه دفاع هوایی «اس-۳۰۰» یونان بر جنگنده‌های  ترکیه حین پرواز بر فراز دریای اژه قفل کردند.