تاریخ : 1401,چهارشنبه 13 مهر04:11
کد خبر : 445924 - سرویس خبری : آخرین اخبار صفحه اول

افزایش ۵۰ درصدی صادرات ایران به آفریقا

، محمدصادق قنادزاده در خصوص حجم تجارت ایران با کشورهای آفریقایی گفت: در شش ماه ابتدایی امسال معادل کل صادرات سال گذشته تجارت با کشورهای آفریقایی داشته‌ایم.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از ایلنا، محمدصادق قنادزاده در خصوص حجم تجارت ایران با کشورهای آفریقایی گفت: در شش ماه ابتدایی امسال معادل کل صادرات سال گذشته تجارت با کشورهای آفریقایی داشته‌ایم.

وی در پاسخ به این پرسش که این رشد ناشی از تورم قیمت ارز بوده یا رشد واقعی تجاری محسوب می‌شود؟، اظهار داشت: در خصوص مقایسه آمارهای سالانه مبحث تورم نیز دخیل بوده، اما بهتر است اینگونه بگوییم در این شش ماه ارزش صادرات ما ۵۰ درصد و حجم آن بیش از ۲۵ درصد بیشتر شده که هر دو نشاندهنده رشد تجارت ایران با آفریقا است.

مدیرکل آفریقای سازمان توسعه تجارت در خصوص نقش دیپلماسی اقتصادی فعال دولت سیزدهم در این رشد تصریح کرد: قطعاً در رشد تجارت میان کشورها، این دیپلماسی اقتصادی است که حرف اول را می‌زند. در دولت سیزدهم هم روی تنوع بازارهای صادراتی برنامه‌ریزی شد، درحالیکه در گذشته در خصوص بازار آفریقا برنامه مشخصی نداشتیم و از آن غافل بودیم.

قنادزاده به فعال شدن کمیسیون‌های مشترک میان ایران و سایر کشورها خاطرنشان کرد: برخی از این کمیسیوها برای یک دهه غیرفعال بود که در دوره جدید، این کمیسیون‌ها فعال شده است که برای ریل‌گذاری مناسبات تجاری اهمیت دارد.

وی به نقش رایزنان بازرگانی و اقتصادی در این رشد اشاره کرد و ابراز داشت: در دولت‌های گذشته، در هیچ‌کدام از کشورهای آفریقایی رایزن نداشتیم که اکنون دو رایزن برای حضور در آفریقا انتخاب شده‌اند که به‌زودی تعداد آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.

مدیرکل آفریقای سازمان توسعه تجارت در خصوص راه‌اندازی مراکز تجاری نیز بیان کرد: در این برنامه بخش خصوصی به‌عنوان سفیر اقتصادی ایران در کشورهای دیگر مستقر می‌شود و ما در برنامه‌ریزی خود تا پایان امسال این مراکز را به ۱۰ عدد می‌رسانیم.

قنادزاده به حضور بیش از ۱۰۰ هیأت تجاری از کشورهای آفریقایی در ایران طی شش ماه گذشته اشاره کرد و یادآور شد: تجارت آزاد نیز می‌تواند به رونق و افزایش تجارت ما با کشورها ختم شود، اما متأسفانه با کشورهای آفریقایی تجارت آزاد نداریم و تنها با کشور تونس توافق تجارت ترجیحی داریم. البته در برنامه‌مان موضوع تجارت آزاد گنجانده شده است.