تاریخ : 1401,یکشنبه 22 آبان17:35
کد خبر : 450298 - سرویس خبری : آخرین اخبار زنان

برگزاری نشست هم‌اندیشی «پیشگیری و بازتوانی زنان آسیب‌دیده»

نشست هم‌اندیشی «پیشگیری و بازتوانی زنان آسیب‌دیده» با حضور مدیران نهادهای مربوطه در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری برگزار شد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از تسنیم، انسیه خزعلی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، در نشست هم‌اندیشی «پیشگیری و بازتوانی زنان آسیب‌دیده» اظهار داشت: در سال‌های اخیر شاهد گسترش آسیب‌ها به خصوص در حوزه زنان و خانواده هستیم.

او ادامه داد: در برنامه ششم توسعه بنا بوده بسیاری از این آسیب‌ها مثل طلاق کاهش پیدا کند؛ اما متأسفانه شاهد افزایش آن بودیم و بخشی از آسیب‌ها مربوط به از هم‌پاشیدگی خانواده می‌شود و خود طلاق بسیاری از ناهنجاری‌ها را در پی دارد.

خزعلی تصریح کرد: در دهه‌های گذشته اقدامات مناسبی در حوزه آسیب زنان حاشیه‌نشین و مشکلاتی که بر اثر این آسیب متوجه جامعه می‌شود، شکل نگرفته است و بسیاری از اقدامات باید به گونه‌ای طراحی شود که این موضوع را با واقعیت‌های موجودش بشناسیم و اقدامات لازم در جهت رفع آن انجام شود.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه عنوان کرد: برنامه هفتم با این دیدگاه که خانواده، محور قرار بگیرد و هر مسئله‌ای که منجر به آسیب به خانواده می‌شود، مورد توجه قرار بگیرد و برای آن برنامه‌ریزی شود تا از آسیب بیشتر پیشگیری شود، باید تدوین شود.

خزعلی عنوان کرد: حوزه زنان حاشیه نشین و آسیب‌دیده در چند بخش قابل تقسیم است و لازم است شرح وظایف و تقسیم کاری که به هریک از دستگاه‌ها واگذار می‌شود. به صورت مشخص و با نگاه ویژه آن دستگاه اجرایی باشد. این شرح وظایف دستگاه‌ها باید طبق برنامه حوزه پیشگیری و بازتوانی زنان آسیب‌دیده طراحی و اجرایی شود که نیاز به هماهنگی لازم بین دستگاه‌ها را دارد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ادامه داد: حوزه پیشگیری و بازتوانی زنان آسیب‌دیده مربوط بخش‌های فرهنگی، آگاهی‌سازی، درمان که هریک متعلق به یکی از دستگاه‌ها ازجمله وزارت کشور، وزارت ارشاد، صدا و سیما، بهزیستی، قوه قضاییه، نیروی انتظامی و... است که نیاز به هماهنگی بین دستگاهی دارد.

او با بیان اینکه نیاز است در حوزه پیشگیری، درمان و مجازات برنامه‌های وسیع‌تر و سازمان‌یافته‌تری تدوین شود، تصریح کرد: با توجه به اسناد بالادستی که در برنامه ششم و سند تحول آمده، برنامه هماهنگی بر عهده معاونت ریاست جمهوری در امور زنان گذاشته شده و معاونت وظیفه دارد در برنامه‌ریزی و نظارت بر آسیب‌های امور زنان و خانواده ورود کند.

آسیب‌های اجتماعی به نبود اشتغال مربوط است

در ادامه این نشست حمیدرضا علی‌اکبری، مدیرکل خدمات مددکاری کمیته امداد، اظهار داشت: همه موارد آسیب‌های اجتماعی در شرایط امروز به اشتغال بازمی‌گردد.

او ادامه داد: تا زمانی که اشتغال را برای گروه‌های آسیب‌دیده ایجاد نکنیم، این موضوع رفع نمی‌شود و نیاز است رصد شود تا چه حدودی برای آنها اشتغال ایجاد کرده‌ایم.

مدیرکل خدمات مددکاری کمیته امداد تصریح کرد: مسئله آموزش در ایجاد اشتغال بسیار اهمیت دارد و با رویکرد ایجاد اشتغال در کنار یکدیگر قرار گیریم و تا پایان سال یک هزار شغل برای زنان سرپرست خانوار و یا در معرض آسیب ایجاد کنیم.

آمادگی ارائه مجوز به سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه زنان آسیب‌دیده

در ادامه این نشست، محمد نصیری معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: یک شناسایی انجام دادیم که دختران در معرض آسیب در کدام دسته هستند. درنهایت به این نتیجه رسیدیم که در خانواده‌های در معرض آسیب، پدر یا هر دو والد معتاد هستند و به ناهنجاری‌ایی مثل خودکشی اعضای خانواده مبتلا هستند.

او ادامه داد: هر تعداد که مراکز غیر دولتی و مردم‌نهاد به دنبال مجوز و یارانه در حوزه زنان آسیب‌دیده باشند، بهزیستی همکاری خواهد کرد و در تمام استان‌ها مجوز اضافه می‌شود و خدمات لازم داده خواهد شد.

ضرورت پیگیری مداوم آسیب‌های اجتماعی

سمانه زمانی، مدیرکل بهزیستی تهران، نیز در این نشست عنوان کرد: ما نمی‌توانیم آسیب‌های اجتماعی را یک شبه حل کنیم زیرا در طول زمان شکل می‌گیرند و نیاز به حمایت دارد.

او با بیان اینکه دستگاه‌ها باید با ضمانت کافی در حوزه زنان آسیب‌دیده فعالیت داشته باشند، یادآوری کرد: متأسفانه تا زمانی که اعتبار لازم را داریم اقدامات را انجام می‌دهیم و زمان پایان اعتبار عملیات را رها می‌کنیم. در حالی که کاهش آسیب قابل قیاس با پیش از کاهش نیست و آسیب را بیشتر می‌کند.

زمانی تأکید کرد: بهزیستی 431 مرکز مشاوره در تهران دارد که می‌تواند در اختیار این حوزه قرار دهد.

ضرورت فرهنگ‌سازی در حوزه آسیب‌های اجتماعی

جواد شعبانی، قائم مقام مرکز طرح، برنامه و ارزیابی صدا و سیما در ادامه این نشست گفت: فرهنگ‌سازی و تولید محتوا در حوزه آسیب اجتماعی زنان وظیفه صدا و سیما است که به دلایل مختلف کوتاهی شده است. اما باید دو گام موج‌آفرینی و جریان‌سازی را طی کرد تا به فرهنگ‌سازی برسیم.

او ادامه داد: موج‌آفرینی و جریان‌سازی خاصی در حوزه زنان آسیب‌دیده اتفاق نیافتاده است، اما همراهی و هماهنگی می‌توانیم موج‌آفرینی لازم را انجام دهیم و سپس جریان‌سازی کرده تا فرهنگ لازم ایجاد شود.

راه حل اصلی تقویت حس ارزشمندی است

حسین اسدی، نماینده وزارت ارشاد در این نشست با تأکید بر ضرورت ایجاد حس ارزشمندی در زنان جامعه یادآوری کرد:‌ راه حل اصلی، تقویت حس ارزشمندی است.

او ادامه داد: مطلوب است تقویت حس مادرانه، الگوسازی و توانمند کردن حس مادرانه صورت گیرد و نهادها هم برای تسهیل‌گری کرده و زیرساخت‌های لازم تهیه شود.

همچنین در این نشست هم‌اندیشی، اکبر رجبی مدیر عامل طلوع بی‌نشان‌ها، مشاور زنان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، رییس اداره آسیب‌های اجتماعی کمیته امداد، رییس گروه سلامت روان وزارت آموزش و پرورش، مدیرکل دانش‌آموختگان حوزه علمیه خواهران، رییس گروه مطالعه انجمن آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی، رییس مرکز اختلالات جنسی و دبیر فراکسیون مناطق محروم مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.