تاریخ : 1401,چهارشنبه 09 آذر20:21
کد خبر : 452388 - سرویس خبری : آخرین اخبار صنفی آموزشی

برای ساخت ۲۰۰ هزار خوابگاه متأهلی وعده معاون وزیر علوم

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد: تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت علوم و وزارت راه و شهرسازی منعقد شد که بر اساس آن بتوانیم حدود ۲۰۰ هزار واحد خوابگاه متأهلی را در دانشگا‌ه‌های سراسر کشور ایجاد کنیم.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»،  علی خیرالدین بعدازظهر امروز در حاشیه اجرای عملیات اجرایی ساخت خوابگاه دانشجویی متأهلین در دانشگاه گرمسار در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: در دولت‌های گذشته نسبت به حوزه خوابگاه‌های متأهلین خیلی توجهی نشده است باوجوداینکه از دهه 80 زمینه ورود دانشگاه‌ها به حوزه به تحصیلات تکمیلی فراهم شده است بخش قابل‌توجهی از دانشجویان در حوزه تحصیلات تکمیلی هستند یعنی اینکه این دانشجویان باید در داخل دانشگاه‌های کشور یکسری زیرساخت‌هایی وجود داشته باشد که بتوانند از آن استفاده کنند.

وی با بیان اینکه سال گذشته هزار و 269 خوابگاه متأهلی در کشور وجود داشت افزود: در حال حاضر یک هزار و 505 واحد خوابگاه متأهلی وجود دارد و این نشان می‌دهد با توجه به اینکه بخش قابل‌توجهی از دانشجویان در سن ازدواج قرار دارند و از سویی تعداد بسیاری نیز در حوزه تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند بنابراین باید زمینه‌های حضور آن‌ها را در دانشگاه‌ها به جهت رفاه حال بیشتر فراهم کنیم.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد: قانون جوانی جمعیت این فرصت را فراهم کرده است که ما بتوانیم ظرفیت‌های قابل‌توجهی را برای حوزه خوابگاه‌های متأهلی اختصاص دهیم.

خیرالدین با بیان اینکه در حال حاضر 87 هزار نفر متقاضی مؤثر برای خوابگاه‌های متأهلی وجود دارد گفت: در همین چند ماه گذشته حدود 4 هزار واحد خوابگاهی کلنگشان به زمین زده شده و در حال ساخت هستند و امیدواریم با تلاش‌هایی که در مجموعه دولت و وزارت علوم دارد اتفاق می‌افتد به‌سرعت بتوانیم خلأهای موجود را برطرف کنیم.

وی اضافه کرد: برای از بین بردن خلأهای موجود تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت علوم و وزارت راه و شهرسازی منعقد شد که بر اساس آن بتوانیم حدود 200 هزار واحد خوابگاه متأهلی را در دانشگا‌ه‌های سراسر کشور ایجاد کنیم.