تاریخ : 1401,یکشنبه 13 آذر15:31
کد خبر : 452699 - سرویس خبری : آخرین اخبار صفحه اول

از پلنگ پارک سرخه حصار چه خبر؟

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: پلنگ پارک جنگلی سرخه حصار همچنان در رصد کارشناسان محیط زیست است و اقدامات برای زنده گیری آن ادامه دارد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، حسن اکبری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست درباره شناسایی یک قلاده پلنگ در پارک جنگلی سرخه حصار اظهارداشت: براساس بررسی‌ها مشخص شد که این پلنگ مدت نسبتاً طولانی است که وارد این پادگان‌ها و سایر محوطه‌های بزرگ مجاور پارک ملی شده و به دلیل وجود مکان‌هایی که امکان اختفا داشته مستقر شده و از مواد غذایی دورریختنی پروتئینی و شکار گربه و سگ‌های بلاصاحبی که در آن محل بودند تغذیه می کرده و با آن محیط به دلیل وجود مواد غذایی آسان، کنار آمده است.

وی افزود: در ابتدا تلاش شد تا با استفاده از سلاح بیهوشی نسبت به زنده گیری این حیوان اقدام شود که به دلیل بزرگ بودن فضا، موفقیت آمیز نبود و مجبور به تله گذاری شدیم.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تلاش نیروهای حفاظت محیط زیست برای زنده گیری این گونه گفت: سه تله جعبه‌ای ضامن دار در محل با گذاشتن طعمه نصب شد اما پلنگ گرایشی به سمت تله‌ها نداشته است و به نظر می‌رسید که به دلیل در دسترس بودن غذا، سراغ تله‌ها نمی‌آید.

وی تصریح کرد: این پلنگ در چند روز گذشته مشاهده نشده بود که برداشت این بود که به سمت طبیعت رفته است اما در روز گذشته یک بار دیگر دوربین‌های مداربسته حضور این حیوان را در مراکز نظامی ثبت کرده اند.

اکبری اظهار داشت: آخرین تصمیمی که کارشناسان فنی در این خصوص گرفته اند این است که اگر تله‌ها جواب ندهد از کومه سیار یا ابنیه موجود در مسیرهایی که دوربین این پلنگ را ثبت کرده است برای دارت کردن حیوان با استفاده از اطلاعاتی که از دوربین‌ها استخراج شده، استفاده شود که بتوانیم حیوان را بیهوش و از آن منطقه منتقل کنیم.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تا کنون این حیوان به سمت شهر خارج نشده و خطری ساکنان مناطق اطراف را تهدید نمی‌کند و خوشبختانه در مراکز نظامی نیز هیچ گونه حمله یا خطری برای پرسنل نداشته است. همکاری خوبی برای ورود همکاران محیط زیست و تلاش برای زنده گیری این گونه مهیا شده اما چون محدوده وسیع و تقریباً خلوت است و فضاهایی برای اختفا این گونه وجود دارد زنده گیری اندکی زمان بر شده است.