تاریخ : 1401,سه شنبه 11 بهمن22:30
کد خبر : 459907 - سرویس خبری : آخرین اخبار اقتصادی

توقف صدور مجوز صادرات قطعات شرکت های آمریکایی به هوآوی چین

منابع آگاه می‌گویند دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، صدور مجوز برای شرکت‌های آمریکایی در راستای صادرات قطعات و تراشه‌های الکترونیکی به شرکت هوآوی چین را متوقف کرده است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، منابع آگاه می‌گویند دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، صدور مجوز برای شرکت‌های آمریکایی در راستای صادرات قطعات و تراشه‌های الکترونیکی به شرکت هوآوی چین را متوقف کرده است.

سال‌هاست که شرکت هوآوی چین درگیر محدودیت تامین قطعه از سوی آمریکا در حوزه فناوری نسل پنجم تلفن همراه و دیگر فناوری‌هاست، اما تا پیش از این وزارت بازرگانی آمریکا به برخی شرکت‌ها برای صادرات بعضی قطعات مشخص و فناوری‌ها به هوآوی چین مجوز صادر می‌کرد. به عنوان مثال شرکت کوالکوم آمریکا، در سال 2020 مجوز فروش تراشه‌های نسل چهارم تلفن همراه به هوآوی را دریافت کرده بود.

سخنگوی وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرده که به صورت مداوم سیاست‌ها و قوانین دولت آمریکا در این زمینه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز اعلام کرده که این کشور با سوءاستفاده آمریکا از موضوع امنیت ملی برای اعمال فشار به شرکت‌های چینی مخالف است.

مائو می‌گوید: این اقدامات برخلاف قوانین اقتصاد بازار و تجارت بین‌الملل است و به اعتماد جامعه جهانی به فضای اقتصادی و تجاری آمریکا آسیب می‌زند و یک سلطه‌جویی آشکار در حوزه فناوری است.

یک منبع آگاه می‌گوید: مقامات آمریکایی در حال ایجاد یک سیاست جدید در اعمال محدودیت بیش‌تر برای صادرات قطعات الکترونیکی به شرکت هوآوی هستند.