تاریخ : 1402,یکشنبه 07 خرداد18:03
کد خبر : 471715 - سرویس خبری : آخرین اخبار صنفی آموزشی

مرکز نوآوری جمعیت، سلامت و خانواده افتتاح شد

مرکز نوآوری جمعیت، سلامت و خانواده «مثبت پنج» با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری افتتاح شد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ مرکز نوآوری جمعیت، سلامت و خانواده یکشنبه ۷ خرداد با حضور معاون علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان افتتاح شد

روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری، در آیین آغاز به کار مرکز نوآوری جمعیت، سلامت و خانواده مثبت پنج با اشاره به این‌که تحقق راهبرد جوانی جمعیت معیار‌های مختلفی را می‌طلبد که بهره‌مندی از نوآوری جزء مهم‌ترین این معیار‌ها است، ادامه داد: هرجا که مساله‌ای وجود دارد که با روش‌های مرسوم حل نمی‌شود پای نوآوری به میدان می‌آید. به این تعبیر، مراکز نوآوری بستری برای ارائه راهکار و حل مسائلی است که گریبان‌گیر جامعه بوده و به روش‌های حقوقی و معمول قابل برطرف‌سازی نیست. این‌جا است که توانمندیی‌های نوآورانه، مغزافزای، در کنار ابزار‌ها و توانمندی‌های فناورانه راه و روشی جدید را ترسیم می‌کند. جوانی جمعیت نیز یک مساله مهم است که نیازمند راهکار‌های نوآورانه است

رئیس بنیاد ملی نخبگان، با تاکید بر استفاده از تمامی ظرفیت‌ها برای حفظ و صیانت از سرمایه انسانی جوان و پرنشاط کشور، عنوان کرد: اکنون که از نعمت جمعیت جوان بهره‌مند و سرشار هستیم باید برای سال‌های آینده برنامه ریزی جدی داشته باشیم. این مساله پیچیده ساحت‌های متعددی دارد و اتخاذ رویکرد‌های مختلفی را می‌طلبد. وجود انگیزه‌های اندیشه‌ای، فرهنگی، معیشتی در این عرصه نقشی راهبردی ایفا می‌کند از جمله این که حال روحی و احساس افراد خوب باشد. فرد همچنین باید حس کند زیرساخت معیشتی و امکان تامین نیازهایشان فراهم است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری با بیان این‌که می‌بایست موضوع جوانی جمعیت در ابعاد کلان و عرصه حکمرانی مورد توجه قرار بگیرد، عنوان کرد: تحقق جوانی جمعیت در لایه حکمرانی نیازمند توجه جدی است و در‌ای ن ساحت نیازمند اصلاح رویکرد‌ها و اتخاذ راهبرد‌های نوآورانه در ابعاد کلان هستیم. باید یک زن یا مرد شاغل در مقام مادر یا پدر چگونه حمایت می‌شود، مورد توجه باشد. همچنین یک لایه حمایتی در ساحت اندیشه‌ای و باور‌ها نیاز داریم.

دهقانی با اشاره به نقش کلیدی نوآوری و ایجاد فرصت در جریان‌سازی فرهنگی و اندیشه‌ای مقوله جوانی جمعیت، عنوان کرد: اگر چه با ایجاد این مرکز نوآوری تحول آنی و سریع در جوانی جمعیت رخ نخواهد داد، اما معتقدم اگر این مرکز به درست عمل کند، شاهد جریان سازی در این عرصه خواهیم بود..

مرکز نوآوری جمعیت، سلامت و خانواده مثبت پنج توسط بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و با همراهی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، با رویکرد ارائه خدمات و محصولات دانش‌بنیان و خلاق به خانواده‌ها، ایجاد زمینه و انگیزه‌های فرزنآوری، خدمات مشاوره در حوزه سلامت، بهداشت و تغذیه خانواده با استقرار حدود ۲۰ تیم نوآور به بهره‌برداری رسیده است.

از اهداف راه اندازی این مرکز می‌توان به ایجاد بستری هم افزا برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های زیست بوم فناوری و نوآوری، در راستای کمک به موضوع جوانی جمعیت اشاره کرد.

وی ادامه داد: مسئله جوانی جمعیت پیچیده و چند جانیه‌ است. ساحت روحی، روانی و فرهنگی دارد. یک لایه حکمرانی دارد که اصلی ترین لایه‌ است.

دهقانی با اشاره به نقش نوآوری در این زمینه گفت:حمایت به معنی عالی آن مد نظر است. اینکه چه‌طور  از یک مردشاغل حمایت کرده و به پیشرفت او کمک می‌کنم. علاوه بر نوآوری در حکمرانی به نوآوری  در زمینه فرهنگی نیاز داریم و دست آخر نوآوری معیشتی نیز لازم است.

معاون علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان افزود: باور داریم این مرکز نوآوری اگر درست عمل کند و صاحب ایده های خوب باشد می‌تواند جریان‌ساز باشد.

منبع: دانشجو