تاریخ : 1402,دوشنبه 08 خرداد14:38
کد خبر : 471824 - سرویس خبری : حسینیه دانشجویان ایران

آقامیری: اربعین در ایران به عنوان یک تمدن پذیرفته شده است

رئیس دانشگاه شهید بهشتی در دومین همایش بین‌المللی اربعین گفت: اربعین در ایران به عنوان یک تمدن پذیرفته شده است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، دومین همایش بین‌المللی اربعین و تمدن نوین اسلامی به میزبانی دانشگاه شهیدبهشتی و با مشارکت تعدادی از دانشگاه‌ها و مراکز علمی ایران و عراق، برگزار شد.

این همایش به همت کمیته فرهنگی اربعین و اتحادیه دانشگاهیان عراق، شعبه کربلای معلا و با حضور جمعی از روسای دانشگاه‌های کشور عراق و محققان و اندیشمندانی از کشورهای لبنان، هند، پاکستان و افغانستان برگزار شد.

سید محمودرضا آقامیری، با معرفی دانشگاه شهید بهشتی گفت: دانشگاه شهید بهشتی یکی از دانشگاه‌های بزرگ ایران است که بیش از ۲۰ هزار دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند. امیدوارم در کنار دانشگاه‌های عراق در تمدن اربعین نقش داشته باشیم.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به سفر اخیر به کشور عراق و تاکید بر تعمیق روابط با مراکز علمی، خاطرنشان شد: روز گذشته در عراق با آقای حیدر، معاون وزیر علوم این کشور دیدار و گفت و گو کردم؛ در این دیدار مراتب علاقمندی مسئولان دانشگاه شهید بهشتی را برای گسترش ارتباط و تعامل با دانشگاه‌های عراق اعلام کردم.

برای برگزاری این همایش از مدت‌ها پیش برنامه‌ریزی شده است. تعداد ۱۱۶ مقاله به دبیرخانه همایش بین‌المللی اربعین و تمدن نوین اسلامی ارسال شده است که از این تعداد مقاله، ۶۰ درصد به زبان فارسی و مابقی به زبان عربی از کشورهای ایران، عراق و لبنان است. پس از دو مرحله داوری، ۵۹ مقاله انتخاب شده در نهایت ۲۰ مقاله برتر در سه گروه در طول همایش ارائه می‌شود. همچنین مجموع مقالات در قالب دو جلد منتشر شده است.

وی در خصوص حضور و مشارکت محققان کشورهای اسلامی در همایش اربعین یادآور شد: در این همایش، میزبان ۵۰ نفر از محققان از دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی عراق از دانشگاه‌های بغداد، مستنصریه، دانشگاه فرات الاوسط، کربلا و بیت الحکمه و کوفه و ۲۰ نفر از اندیشمندان کشورهای لبنان، هند، پاکستان و افغانستان هستیم.

آقامیری با اشاره به نقش دانشگاه‌ها در ایجاد تمدن اربعین تصریح کرد: پدیده اربعین، آفریده مردم است. امروز اربعین با قدمت ۱۴۰۰ سال در حال تبدیل شدن به یک تمدن است. در واقعه عاشورا زینب (س) رسالت خود را انجام داد، در طول اعصار گذشته مردم نیز رسالت خود را انجام دادند و به صورت خودجوش و بدون آموزش‌های کلاسیک و آکادمیک این حرکت بزرگ را انجام دادند. ما دانشگاهیان قرار است هدایت کننده جامعه باشیم و اربعین را به عنوان وسیله‌ای برای گردهم آمدن انتخاب کرده‌ایم و به دنبال مردم حرکت می‌کنیم. این امر، انگیزه مهم برای برگزاری این همایش در دانشگاه شهید بهشتی بود تا در کنار علما و اساتید، رسالت خود را به مرحله عمل برسانیم.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی افزود: تمدنی که زینب آفرید، زنده و حاضر است و ما موظفیم آن را زنده نگه داریم. در تمدن‌سازی نباید به حرف بسنده کنیم باید رسالت خود را عملی انجام دهیم. بهره‌گیری از ظرفیت تمدنی اربعین، زنده نگه داشتن نمودهای اربعین و تمدن نوین اسلامی و آرمان شهر مهدوی نباید در حد شعار و عنوان باقی بماند. در ایران، اربعین به عنوان یک تمدن پذیرفته شده است.

آقامیری با اشاره به رسالت دانشگاه‌ها در زنده نگه داشتن تمدن اربعین اظهار داشت: باید شهرهای اربعینی از پیشرفته‌ترین شهرهای جهان باشند. باید حسینیان و اربعینیان از نظر علمی، تمدنی، شهرسازی و تمام فاکتورهایی که یک اجتماع را می‌سازد، قدرتمندترین مردم جهان باشیم. شهرهای نجف، کربلا، مشهد و قم صرفاً مربوط به کشورهای ایران و عراق نیست بلکه اختصاص به تمدن شیعه دارند. این شهرها باید در شأن و عظمت امام حسین (ع)، امام رضا (ع) و حضرت علی (ع) باشند. باید همه تخصص‌های خود را برای زنده نگه داشتن تمدن اربعین به کار گیریم.

وی افزود: همه دانشگاه‌های ایران با افتخار آماده هستند تا این تمدن را بسازند. در این مسیر، پنج دانشگاه بزرگ ایران براساس وظیفه وارد شدند تا از دانشگاه سبطین عراق حمایت و پشتیبانی کنند چرا که معتقدیم که دانشگاه سبطین به دلیل وابستگی به عتبه حسینی و امام حسین (ع) باید برجسته‌ترین و متفاوت‌ترین دانشگاه جهان اسلام باشد.

آقامیری در پایان تاکید کرد: آمادگی خودمان در همه زمینه ها را برای دگرگون کردن شهرهای شیعی کربلا، نجفف مشهد و قم اعلام می‌کنیم تا بتوانیم نمادی از شهر حسینی را به نمایش بگذاریم.

 دانشگاه شهیدبهشتی پیشتاز همکاری‌های مشترک علمی با دانشگاه‌های عراق

منیر الدعمی، رئیس مجمع دانشگاهیان کربلا در سخنانی از میزبانی دانشگاه شهیدبهشتی قدردانی کرد و دانشگاه شهیدبهشتی را پیشتاز همکاری‌های مشترک علمی با دانشگاه‌های عراق خواند و به توافق نامه‌ای که در سال ۲۰۰۴ بین این دانشگاه و دانشگاه‌های عراق منعقد شده است اشاره کرد.

وی با اشاره به اهداف و سابقه برگزاری همایش اربعین گفت: نخستین همایش در در ۱۰ شعبان ۱۴۴۳ در شهر کربلا با همکاری دانشگاه اهل بیت برگزار شد که همایش موفقی بود. دومین همایش، امروز به میزبانی دانشگاه شهیدبهشتی با مشارکت اندیشمندانی از ۲۰ مرکز علمی از کشورهای مختلف در حال برگزاری است.

رئیس مجمع دانشگاهیان کربلا از برگزاری سومین همایش با موضوع «معرفت و رسالت حسینی» در کربلا خبر داد.

عبدالامیر عزیز القریشی، مدیر مرکز مطالعات و پژوهش عتبه حسینی و معاون حرم حسینی (ع) نیز در سخنانی، اربعین و چهلم فردی که از دنیا رخت بر می بندد را یک پدیده جاری در جامعه عنوان کرد که رمز و رموز خاص به خود را دارد. ایشان زیارت اربعین حسینی را حماسه‌ای دانست که چهره جدیدی از واقعه عاشورا را آشکار ساخت؛ چهره‌ای که نه تنها به عزاداری می‌پردازد بلکه جنگ کلمه، تدبیر و تدبر را نمایان ساخت.

وی افزود:  تلاش‌های فراوانی  برای مطرح شدن و شناساندن حماسه بزرگ اربعین صورت گرفته است زیرا معتقدیم زیارت اربعین محرک و پیشران بسیار بزرگی برای حیات بشری است. در برابر مراکز فراماسونری و  شیطانی که در صدد تخریب ارزش‌های انسانی هستند، ما پژوهشگران اسلامی وظیفه داریم در برابر آنها قلمفرسایی کنیم و بایستیم.

مدیر مرکز مطالعات و پژوهش عتبه حسینی و معاون حرم حسینی (ع) ضمن معرفی مرکز مطالعات و پژوهش عتبه حسینی گفت این مرکز در سال ۲۰۱۴ تشکیل شده است و با ۱۷ دانشگاه عراقی همکاری دارد. در این مدت سعی شده که اربعین در مجامع بین‌المللی ثبت شود.