تاریخ : 1402,یکشنبه 14 خرداد22:38
کد خبر : 472310 - سرویس خبری : آخرین اخبار صفحه اول

اتهام‌زنی‌های دوجانبه باکو و ایروان درباره نقض آتش‌بس

وزارت‌های دفاع جمهوری آذربایجان و ارمنستان بار دیگر همدیگر را به نقص آتش بس و اجرای اقدامات مهندسی در خطوط مرزی متهم کردند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، وزارت‌های دفاع جمهوری آذربایجان و ارمنستان بار دیگر همدیگر را به نقص آتش بس و اجرای اقدامات مهندسی در خطوط مرزی متهم کردند.

خبرگزاری «ترند نیوز» به نقل از وزارت دفاع جمهوری آذربایجان مدعی شد که نیروهای نظامی بخش ارامنه نشین قره باغ روز یکشنبه ساعت ۱۲:۲۰ به وقت محلی تلاش کردند استحکامات را  مقابل مواضع ارتش درمنطقه «شوشا» ایجاد کنند که به دنبال اقدام سریع یگان‌های ارتش اقدام آن‌ها متوقف شد.

دور جدیدی از تنش‌ها (جنگ دوم)  بین باکو و ایروان در ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰ با درگیری شدید در منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی آغاز شد. در ۹ نوامبر ۲۰۲۰، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه، «الهام علی‌اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و «نیکول پاشینیان» بیانیه مشترکی را در خصوص آتش‌بس کامل در قره‌باغ کوهستانی به امضا درآوردند. سپس رهبران سه‌ کشور چندین بیانیه مشترک در خصوص وضعیت در این منطقه به تصویب درآوردند. در نهایت در ۱۱ ژانویه ۲۰۲۱، سه طرف موافقت کردند که کارگروهی را در سطح معاونین وزیر خارجه ایجاد کنند تا بر برقراری روابط حمل و نقلی و اقتصادی در منطقه تمرکز کنند.

وزارت دفاع ارمنستان با رد ادعای باکو، مدعی نقض آتش بس از سوی طرف مقابل شد. به گزارش خبرگزاری «نیوز آرمنیا» این وزارتخانه اعلام کرد که ادعای وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در زمینه تحرکات مهندسی در مرزها بی اساس بوده و این نیروهای ارتش جمهوری آذربایجان بودند که بی دلیل شروع به تیراندازی کردند.

وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرد که باکو تلاش می‌کند بار دیگر واقعیت را مخدوش ‌کند و پرونده نقض آتش‌بس توسط یگان‌های خود در همان منطقه که امروز ثبت شده را توجیه کند. وزارت دفاع ارمسنان در بیانیه خود اقدامات طرف مقابل را تحریک کننده خواند.

این دو کشور همسایه در عرصه دیپلماتیک در حال تلاش برای رفع اختلاف‌ها هستند اما هنوز نتیجه ملموسی حاصل نشده است