تاریخ : 1402,دوشنبه 15 خرداد15:22
کد خبر : 472334 - سرویس خبری : آخرین اخبار اقتصادی

روایتی از زیر پوست بازار این روزهای مرغ‌

با اینکه دولت نرخ مصوب برای فروش مرغ گرم تعیین کرده و معتقد است عرضه در بازار بیش از نیاز بازار است، اما کماکان شاهد‌یم که مرغ در بسیاری از مغازه‌ها بیش از این نرخ عرضه می‌شود و مکان‌هایی که این نرخ را رعایت کنند بسیار کم است، یعنی بازار مقاومت عجیبی در برابر کاهش قیمت مرغ از خود نشان می‌دهد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، با اینکه دولت نرخ مصوب برای فروش مرغ گرم تعیین کرده و معتقد است عرضه در بازار بیش از نیاز بازار است، اما کماکان شاهد‌یم که مرغ در بسیاری از مغازه‌ها بیش از این نرخ عرضه می‌شود و مکان‌هایی که این نرخ را رعایت کنند بسیار کم است، یعنی بازار مقاومت عجیبی در برابر کاهش قیمت مرغ از خود نشان می‌دهد.

* 32 مرغدار گرانفروشی در یک هفته 90 میلیارد تومان جریمه شدند‌

در این میان نظارت‌ها و بازرسی‌ها هم نسبت به قبل تشدید شده و تقریبا روزانه گران فروشان مرغ جریمه می‌شوند و حتی جریمه‌های سنگینی هم برای مرغداران متخلف اعمال می‌شود به طوری که مسعود امرالهی، سرپرست دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی، در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس می‌گوید: فقط در هفته گذشته 32 مرغدار که ‌گرانفروشی می‌کر‌دند 90 میلیارد تومان جریمه شدند.

حال این سوال است که چرا با وجودی که نظارت‌ها هم تشدید شده است، قیمت مرغ در بازار پایین نمی آید.

بررسی‌های خبرنگار فارس از میادین عرضه مرغ، حاکی از آن است که اتفاقاتی در زیر پوست بازار مرغ رخ داده که مانعی برای کاهش قیمت‌ها شده است؛ با وجود اینکه نرخ مصوب مرغ کیلویی 73 هزار تومان از سوی شورای قیمت‌گذاری مرغ اعلام شده است اما هنوز بسیار کم هستند فروشندگانی که به این قیمت پایبند باشند.

در این گزارش سعی شده است وضعیت عرضه مرغ‌ از میادین اصلی سطح شهر تهران تا زمانی که به دست مصرف‌کننده می‌رسد بررسی شود، ‌این بررسی از بازار در‌ مرغ فروشی‌های خیابان خورشید،‌ نامجو و میادین میوه و تره بار انجام شد و با همراهی واحد بازرسی و تعزیرات وزارت جهاد کشاورزی، جهاد کشاورزی استان تهران و دامپزشکی استان تهران‌ ‌بود.

‌ساعت 10 و ربع در خیابان خورشید نزدیک میدان شهریور تهران، در مغازه مرغ‌فروشی، مرغ در ویترین موجود نیست، مغازه هم سوت و کور است، مغازه دار می‌گوید: هنوز مرغ نیامده است، از سحر کرکره مغازه بالا رفته است اما الان که نزدیک به ‌ظهر است، خبری از مرغ و خرید و فروش نیست، مگر شهر در خواب است.

سرپرست دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی‌ به ما می‌گوید: زود آمده‌ایم، هنوز مرغ‌ نیاورده‌اند باید مقداری دیرتر می‌آمدیم.

مسیر را ادامه دادیم و به خیابان نامجو رسیدیم، مرغ‌فروشی دیگری‌ ویترینش خالی بود و وقتی در مورد موجود بودن مرغ از وی پرسیده شد، پاسخ داد: به خاطر اینکه نور مرغ‌ها را خراب نکند، داخل گذاشته ام، با عتاب و خطاب مسئولان نظارت وزارت جهاد، حدود 8 مرغ را در ویترین چید، اما مرغ زیادی هم در یخچال نداشت.

این مغازه‌دار می‌گفت: هنوز سهمیه مرغ امروز را دریافت نکرده است و قتی علتش را پرسیدیم، گفت: فروش خوبی ندارم، اینها سهمیه دیروز است دستم مانده است بعضی موقع مرغ 2 الی سه روز روی دستم می‌ما‌ند،‌ البته توان خرید مردم هم کم شده است و قیمت‌ها هم بالاست.

*‌ احتکار برخی مرغداران در شرایط بازار ملتهب

در ادامه با مینی‌بوسی که ما را به منطقه برده بود، ادامه مسیر دادیم، ‌در مسیر سوژه‌های جدید‌تری درباره مرغ ‌پیدا می‌شد، یک مرغ‌فروشی بزرگ و مجهز در خیابان نامجو بود، مرغ‌ گرم در ویترین‌ زیاد داشت ‌داخل یخچال‌ هم، هم قطعات مرغ و هم خود مرغ کامل داشت، در کاغذی بزرگ هم به رنگ قرمز ‌نوشته بود: مرغ دولتی 73 هزار تومان.

فروشگاه یک مدیر دارد و یک خانم منشی و چند کارگر، خوشحال شدیم که بالاخره یک مکان با مرغ فراوان و به نرخ دولتی پیدا شد‌، حدود 5 تا 6 نفر هم صف کشیده‌اند تا مرغ بخرند.

به همراه تیم بازرسی به پشت ویترین این مغازه مرغ‌فروشی می‌رویم، ‌داخل ‌جعبه‌های زیاد طوسی رنگ و مملو از قطعه‌های مرغ از همه نوع شامل ران و بال گرفته تا سینه و کتف و غیره، زیاد بود؛ یک کولر گازیی هم به آنها باد می‌زند تا خراب نشود، وضعیت بهداشتی اصلا مناسب نیست، این قطعه‌ها رنگشان رفته، پوستشان چروکیده و روی بعضی جعبه‌ها هم جسم خارجی است، حدود 200 کیلوگرم مرغ در اینجا احتکار شده است.