تاریخ : 1402,پنجشنبه 18 خرداد18:42
کد خبر : 472673 - سرویس خبری : آخرین اخبار صفحه اول

انفجار در مجلس ختمی که مقامات ارشد طالبان در آن حضور داشتند

منابع امنیتی افغان از کشته و زخمی شدن شماری بر اثر انفجاری خبر دادند که مجلس ختم معاون والی ولایت بدخشان در شمال این کشور را هدف قرار داد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ یک منبع امنیتی افغانستانی از کشته و زخمی شدن شماری بر اثر انفجاری خبر دادند که مجلس ختم معاون والی ولایت بدخشان در شمال این کشور را هدف قرار داد.

منابع محلی می‌گویند که بمبی در شهر فیض‌آباد، مرکز ولایت بدخشان منفجر شده است. این انفجار حوالی ساعت ده در داخل مسجد نبوی در فیض‌آباد، در جریان مراسم ختم معاون والی بدخشان رخ داده است.

منابع گفتند که این انفجار تلفات در پی دارد.شماری از مقام‌های ارشد طالبان در این مراسم حضور داشتند.

مقامات محلی اعلام کردند که انفجار در داخل مسجدی در شمال این کشور رخ داده است و موجب کشته شدن شماری شده است.

اسپوتنیک گزارش داد که طبق آمار اولیه دست کم ۱۶ نفر کشته شده اند و این آمار قابل افزایش است. این در حالی است که الجزیره به نقل از منابع بیمارستانی افغان از کشته شدن ۱۰ نفر و زخمی شدن ۲۵ نفر دیگر طبق آمار اولیه خبر داد.

صدای افغان گزارش داد: بر اساس اطلاعات منابع بیمارستانی در ولایت بدخشان، از انفجار  امروز، ۱۵ جسد از جمله صفی الله صمیم، قوماندان امنیه پیشین بغلان به بیمارستان انتقال یافته‌اند. همچنین ۲۰ زخمی به این شفاخانه انتقال یافته است.

همچنین دو منبع به بی‌بی‌سی گفته که در انفجار امروز علاوه بر فرمانده امنینی پیشین بغلان، حاجی اکرم خان خسر مولوی نثار احمد احمدی و زنرال ضیاءالحق ابوذر کشته شده‌اند.

به گفته‌ی این منابع، فیض‌الله آماج و قومندان بصیرخان خالد و مولوی جمیل رئیس محاکم بدخشان نیز در جمع مجروحین این حادثه هستند.

این در حالی است که برخی منابع دیگر شمار زخمی‌های حادثه را ۴۰ نفر عنوان کرده‌اند.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

دو روز قبل براثر انفجار انتحاری در ولایت بدخشان افغانستان مولوی نزار احمدی معاون والی و سرپرست طالبان کشته شد.در این حمله که در فیض آباد مرکز ولایت بدخشان رخ داد معاون والی به همراه یک تن دیگر کشته شدند. شاخه خوراسان گروه تروریستی داعش مسئولیت این حمله را برعهد گرفت و در حساب تلگرامی خود نوشته که این حمله با یک موتور سیکلت بمبگذاری شده انجام شد.

معزالدین احمدی، از مسئولان محلی در بدخشان اعلام کرده بود: در این انفجار شش نفر دیگر نیز زخمی شدند. این حادثه بر اثر حمله یک موتور بمب‌ گذاری شده در شهر جدید فیض‌آباد، رخ داده است.

در دی ماه ۱۴۰۱ هم عبدالحق ابو عمر، فرمانده پلیس طالبان در بدخشان در یک انفجار موتور بمب‌گذاری‌شده جان باخته بود.

به رغم ادعاهای مکرر مقامات حکومت طالبان افغانستان مبنی بر مبارزه جدی با گروه تروریستی داعش، این گروه همچنان دست به اقدامات تروریستی در افغانستان می زند.

منبع: مهر