تاریخ : 1402,پنجشنبه 18 خرداد23:38
کد خبر : 472677 - سرویس خبری : آخرین اخبار فرهنگی اجتماعی

لفاظی وزیر خارجه آمریکا علیه ایران

وزیر امور خارجه آمریکا ضمن تکرار ادعاهای بی‌اساس علیه ایران گفت که واشنگتن با کشورهای منطقه برای مقابله با آنچه رفتارهای بی ثبات کننده ایران خواند، همکاری می‌کند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از الجزیره، «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا در نشست خبری مشترک با «فیصل بن فرحان» همتای سعودی خود به لفاظی علیه ایران پرداخت.

بلینکن در این نشست خبری گفت: ایران برای بی ثبات کردن منطقه خاورمیانه تلاش می‌کند. ما با کشورهای منطقه برای مقابله با رویکرد بی ثبات کننده ایران همکاری می‌کنیم.

وزیر امور خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنانش گفت: خطر داعش با وجود خسارت‌ها و تلفات سنگین وارد شده بر این گروه، همچنان وجود دارد و اعضای داعش به مناطق دیگر از جمله آفریقا نقل مکان کرده‌اند. همه کشورها باید اتباع داعشی خود را تحویل بگیرند.

وی به تحولات یمن هم اشاره کرد و افزود: با عربستان و سایر شرکا برای تقویت آتش‌بس در یمن که از ۱۴ ماه پیش تا کنون برقرار است، هماهنگی می‌کنیم. ما با عربستان از نزدیک برای بررسی اوضاع یمن همکاری می‌کنیم و هدفمان برقراری آتش‌بس دائمی و آغاز روند سیاسی فراگیر در این کشور است.

بلینکن به موضوع سودان هم پرداخت و تصریح کرد: عربستان تلاش‌ها برای برای برقراری ثبات و آتش بس در سودان و ارسال کمک‌های بشردوستانه به این کشور را هدایت می‌کند.

وی با اشاره به تحولات فلسطین اشغالی خاطرنشان کرد: آمریکا در گسترش روند عادی سازی روابط با اسرائیل نقش اساسی ایفا خواهد کرد. ما برای ادغام اسرائیل در خاورمیانه تلاش می‌کنیم و برای تثبیت توافقات موجود بین کشورهای منطقه و تل آویو کار کرده‌ایم.

وزیر خارجه آمریکا در این نشست خبری بار دیگر به موضع‌گیری علیه سوریه پرداخت و گفت: در حال حاضر روابط خود را با دمشق عادی سازی نخواهیم کرد و همچنان معتقدیم سوریه در شرایط کنونی مستحق بازگشت به اتحادیه عرب نیست.