تاریخ : 1402,پنجشنبه 18 خرداد23:52
کد خبر : 472681 - سرویس خبری : آخرین اخبار فرهنگی اجتماعی

تحقق عدالت فرهنگی در کشور اولویت وزارت فرهنگ است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ما در بحث عدالت فرهنگی نگاه ویژه‌ای به آذربایجان داریم، گفت: تحقق عدالت فرهنگی در کشور اولویت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» محمدمهدی اسماعیلی عصر پنج شنبه در مراسم دیدار رئیس جمهور با اهالی فرهنگ و هنر آذربایجان شرقی در مقبرة الشعرا اظهار داشت: تبریز مرکز فرهنگ، هنر و تمدن در قلب کشور است و البته منظور از تبریز محدود به جغرافیای فعلی نیست و این دیار منشأ تحولات در عرصه ایران فرهنگی در برهه‌ها و دوران مختلف بوده است.

وی افزود: بیش از ۵۲ پروژه فرهنگی در اختیار جبهه آذربایجان قرار گرفته است و به تحقق عدالت فرهنگی نگاه ویژه ای داریم.

وی اظهار کرد: در ۱۰۰ سال گذشته در همه حوزه‌های مختلف و مقاطع تاریخ ساز از مشروطه تا جنگ تحمیلی پابه پای سرداران دلیر و افتخارآفرین تبریز، سرداران فرهنگی و هنری افتخار آفریده‌اند.

وی افزود: در مشروطه، در جنبش‌های اصیل ایران اسلامی، انقلاب اسلامی و در همه ایام ۴۵ سال گذشته، هنرمندان تبریز و آذربایجان افتخار آفریدند.

اسماعیلی ادامه داد: ما در تبریز یک موقعیت منحصر به فرد داریم و هم هنرمندان بزرگی و هم مقامات خوبی مانند امام جمعه کم نظیری در این شهر وجود دارد که مشوق اهالی حوزه فرهنگ و هنر است این سفر که دومین سفر به آذربایجان شرقی و تبریز است، مورد عنایت وی قرار گرفته‌ام.

وی گفت: در بحث عدالت فرهنگی نگاه ویژه ای به آذربایجان شده است و در یک سال گذشته بیش از ۵۲ پروژه فرهنگی در اختیار جبهه فرهنگی تبریز و آذربایجان قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در صندوق هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر نزدیک هفت هزار آذربایجانی عضو هستند و بیش از ۱۰۰ هنرمند دارای درجه هنری یک، عضو این صندوق هستند و افتخاری برای آذربایجان است.

وی افزود: در برنامه‌های مختلف برای این خطه، یک بنیاد فرهنگ، هنر و ادب در آذربایجان داریم که امروز معارفه رئیس جدید آن انجام می‌شود و چهار استاندار مناطق آذری زبان به همراه وزیر فرهنگ مدیریت این مجموعه را بر عهده دارند و بنابراین مجموعه در جهت گسترش فرهنگ اصیل آذربایجان است.

وی ادامه داد: امسال کار ویژه ای که دولت در کشور انجام داده اتفاقات مهمی در حوزه فرهنگ و هنر و ادب در حال رخ دادن است، ما آماده حمایت از همه طرح‌های مهم هنرمندان از چاپ آثار تا حمایت از اجرای طرح‌های فرهنگی و امسال نسبت به سال‌های قبل اعتبارات حوزه فرهنگ را چندین برابر افزایش داده شده است.