تاریخ : 1402,جمعه 19 خرداد04:44
کد خبر : 472707 - سرویس خبری : آخرین اخبار صفحه اول

حامی راهکار دائمی و فراگیر برای بحران سوریه هستیم

محمد بن عبد الرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر شامگاه امروز پنجشنبه گفت که این کشور با سوریه هیچ مشکلی ندارد و خواستار حل سیاسی بحران این کشور است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، محمد بن عبد الرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر شامگاه امروز پنجشنبه گفت که این کشور با سوریه هیچ مشکلی ندارد و خواستار حل سیاسی بحران این کشور است.

خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از آل ثانی گزارش داد، مشکل قطر، با نظام سوریه است، ولی ما خواستار «راهکار عادلانه در سوریه هستیم و از راهکار سیاسی حمایت می‌کنیم که مورد رضایت ملت این کشور باشد».

ماجد بن محمد الانصاری، سخنگوی وزارت خارجه قطر هم فروردین ماه گذشته درباره عادی‌سازی روابط دوحه و دمشق گفت: موضع ما روشن و قاطع است و تحت تاثیر آنچه در تحولات می‌گذرد نیست؛ مگر اینکه تحولات واقعی در داخل سوریه به گونه‌ای رخ دهد که رضایت مردم را جلب کند و یا اجماعی عربی درباره تحولات مثبت در داخل سوریه به وجود آید.

سخنگوی وزارت خارجه قطر ضمن استقبال و اعلام حمایت این کشور از تلاش‌های کشورهای عربی برای  یافتن راه‌حل بحران سوریه، تاکید کرد: این راه‌حل باید مبتنی بر تحولات مثبت و پاسخی واقعی به خواسته‌های مردم سوریه باشد. اجماع عربی در این باره برای ما مهم است و این اجماع زمانی حاصل می‌شود که تحولات مثبتی در سوریه اتفاق بیافتد.

وزیر خارجه قطر در ادامه ضمن تکرار این ادعا که برای حل بحران سوریه باید قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت، مبنا قرار گیرد، تصریح کرد: دوحه از همه تلاشها برای دستیابی به یک راهکار دائمی و فراگیر برای بحران سوریه حمایت می‌کند، ولی این راهکار باید بر مبنای قطعنامه‌های بین‌المللی باشد.

قطعنامه ۲۲۵۴ که در حمایت از گروههای تروریستی و علیه دولت سوریه است، با روشی وارونه به راه‌حل‌ها پرداخته شده و امتیازات اساسی و راهبردی به آمریکا و طرف‌های طرفدار تروریسم در سوریه داده شده است. در این قطعنامه مبارزه با تروریسم که امنیت منطقه و حتی غرب را تهدید می‌کند، محور اساسی نیست. 

 در این  قطعنامه مکانیزم‌های لازم برای مبارزه با گروههای تروریستی و قطع حمایت‌های شناخته‌شده و جاری از این گروه‌ها و کشورهای حامی آنان مورد بحث قرار نمی‌گیرد و معلوم نیست که چرا  با تروریسم  مبارزه همه‌جانبه صورت نمی‌گیرد. کما اینکه تکلیف ائتلاف آمریکایی که با نام مبارزه با داعش شکل گرفته، در این قطعنامه روشن نیست و اساساً مبارزه با تروریسم هیچ اصالتی ندارد و تمرکز اصلی بر روی انتقال قدرت و مراحل زمانی و موضوعی تغییرات در سوریه است.