تاریخ : 1402,یکشنبه 05 شهريور15:42
کد خبر : 480277 - سرویس خبری : آخرین اخبار زنان

اقدام جدید طالبان علیه زنان ؛ حضور در پارک ممنوع!

طالبان حضور بانوان در پاک ملی بند امیر استان بامیان در افغانستان را ممنوع کردند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ ممنوعیت حضور زنان به پارکی تفریحی بند امیر در سفر «خالد حنفی»، وزیر امر به معروف و نهی از منکر طالبان به استان بامیان صادر شده است.

در بخشی از فیلمی که شبکه طلوع نیوز منتشر کرده است، حنفی گفت که حضور بانوان در این پارک تا دستوارالعمل جدید ممنوع است.

وی از مقامات امنیتی و اهالی استان بامیان خواست که برای اجرای این ممنوعیت همکاری کنند و افزود: مردم بامیان همواره در ۲ سال گذشته دستورات طالبان را عملی نکردند.

این درحالی است که دو مقام محلی طالبان به رسانه‌ها گفته‌اند که تنها زنانی از حضور در پارک ملی بند امیر منع شده‌اند که حجاب نداشتند.

این اقدام طالبان همزمان با برگزاری کنکور سال جاری در افغانستان بدون حضور بانوان انجام می‌شود.

همزمان با دوسالگی حکومت طالبان و وعده‌های آن‌ها برای فراهم کردن زمینه بازگشت دوباره دختران به مدارس و دانشگاه ها، این وعده ها، اما محقق نشده و دختران افغان همچنان از حق آموز محروم هستند.

هفته گذشته بیش از ۳۰ کارشناس مستقل حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای به مناسبت دو سالگی قدرت گرفتن طالبان، از جامعه بین المللی خواستند مجدداً به حمایت از مردم افغانستان متعهد شوند.

تارنمای اطلاع رسانی سازمان ملل نوشت: این کارشناسان بیان کردند شکاف بین وعده‌ها و عملکردهای مسئولان فعلی افغانستان در این دوره افزایش یافته و مفهوم یک طالبان "اصلاح شده" از حقیقت به دور است.

آن‌ها تاکید کردند که سیاست‌های تحمیل شده طالبان بر مردم "به نقض و لغو مستمر، سیستماتیک و تکان دهنده بسیاری از حقوق بشر، از جمله حقوق آموزش، کار، آزادی بیان، تجمع و تشکل منجر شده است."

طبق گزارش این سازمان بی طرف، بیشترین آسیب در این مدت به زنان و دختران وارد شده است. به علاوه، اقلیت‌های قومی و مذهبی و سایر اقلیت ها؛ افراد دارای معلولیت، آوارگان، مدافعان حقوق بشر و دیگر نمایندگان جامعه مدنی، روزنامه نگاران، هنرمندان، معلمان و مقامات دولتی و امنیتی سابق نیز تحت تأثیر قرار گرفته اند.

ممنوعیت اخیر بانوان همزمان با آن صورت می‌گیرد که هزاران دختر و زن در سراسر افغانستان در امتحانات ورودی دانشگاه شرکت کردند.

منبع: ایرنا