تاریخ : 1402,دوشنبه 03 مهر01:23
کد خبر : 482695 - سرویس خبری : آخرین اخبار صفحه اول

ارتش سودان آماده مذاکره مشروط با نیروهای پشتیبانی سریع است

در پی اعلام آمادگی فرمانده نیروی پشتیبانی سریع برای آتش بس، عبدالفتاح البرهان فرمانده ارتش نیز از آمادگی مشروط خود برای مذاکره با این نیرو خبر داد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از ایرنا، ارتش سودان آماده مذاکره مشروط با نیروهای پشتیبانی سریع است

به گزارش ایرنا، شبکه المیادین روز یکشنبه نوشت: عبدالفتاح البرهان پس از آنکه محمد حمدان دقلو (حمیدتی) برای آتش بس در سودان اعلام آمادگی کرد، در گفتگویی از آمادگی مشروط ارتش برای مذاکره با وی خبر داد.

البرهان در گفتگو با بی بی سی گفت که اگر حمیدتی به حفاظت از جان غیرنظامیان پایبندی نشان دهد، وی با او دیدار خواهد کرد و این همان التزامی که دو طرف طی مذاکراتی که ماه مه گذشته در جده عربستان سعودی با هم داشتند، آن را پذیرفته بودند.

فرمانده ارتش سودان افزود: ما آماده شرکت در مذاکرات هستیم و اگر این نیروی شورشی (پشتیبانی سریع) سر عقل بیاید و پایبند به حفاظت از جان غیرنظامیان باشد، به پادگان های خود برگردد و به تعهداتش در مذاکرات جده متعهد باشد، ما حاضریم با هر کدام از فرماندهان آن بنشینیم و صحبت کنیم.

فرمانده ارتش سودان در عین حال تاکید کرد که "از پیروزی مطمئن است" و افزود که مجبور شده است مقر فرماندهی خود را به بندر سودان منتقل کند، زیرا جنگ در خارطوم، پایتخت سودان، باعث شده که ادامه کار برای دولت غیرممکن باشد.

فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع در سودان، اخیرا در یک سخنرانی ضبط شده در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاکید کرده بود که نیروهایش برای آتش بس و ورود به گفتگوهای سیاسی همه جانبه جهت پایان درگیری با ارتش، آمادگی کامل دارند.

حمیدتی خواستار بنیانگذاری یک ارتش جدید در سودان شد که "یک نهاد نظامی حرفه ای باشد و از سیاست فاصله گرفته و از قانون اساسی و نظام دموکراتیک محافظت کند."

وی افزود: جنگ باعث ویرانی بی‌سابقه در سودان، به‌ویژه خارطوم و ایجاد یک بحران انسانی در دارفور شده است و وی و گروهش "صادقانه" وارد مذاکرات جده در عربستان سعودی شدند تا چشم اندازی برای توقف این جنگ ارائه شود.

به گزارش ایرنا، درگیری‌های مسلحانه در سودان از ۱۵ آوریل (۲۶ فروردین ماه) میان نیروهای ارتش به فرماندهی ژنرال عبدالفتاح البرهان و نیروهای پشتیبانی سریع به فرماندهی ژنرال محمد حمدان دقلو (معروف به حمیدتی)، بر سر قدرت آغاز شد و میانجیگری‌های بین‌المللی برای پایان دادن به آن و نشستن طرف‌های درگیر بر سر میز گفت‌وگوها ثمری نداشته است.

تاکنون چندین بار در سودان با وساطت بین‌المللی آتش‌بس اعلام شده اما طرف‌های درگیر به طور مداوم آن را نقض کرده‌اند.

این درگیری‌ها که در مناطق مختلف سودان اما بیشتر در خارطوم متمرکز شده، ادامه دارد و تاکنون در این درگیری‌ها صدها هزار نفر مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده اند همچنین صدها غیرنظامی کشته و هزاران نفر دیگر زخمی شده‌اند. یونیسف نیز اخیرا اعلام کرد که ۱۴ میلیون کودک سودانی نیازمند کمک انسانی فوری هستند.