تاریخ : 1402,سه شنبه 04 مهر00:05
کد خبر : 482821 - سرویس خبری : برترین ها

مخبر: سپاه کارهایی فراتر از تصور انجام داد

عاون اول رئیس جمهور در ادامه با حضور در مرکز تحقیقات آیرودینامیک قدر، از آزمایشگاه تونل باد مادون صوت و آزمایشگاه تونل باد سه منظوره ویژه تست فناوری های سطح بالا با کاربردهای مختلف از جمله خودرو بازدید و آزمایشگاه مرجع گذر صوت را افتتاح کرد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور پیش از ظهر امروز دوشنبه( 3 مهر) همزمان با هفته دفاع مقدس و آغاز سال تحصیلی با استقبال رئیس دانشگاه جامع امام حسین (ع) وارد این دانشگاه شد و پس از ادای احترام در یادمان شهدای گمنام، با توضیحات مسئولان مرتبط در جریان طرح تحول علمی این دانشگاه قرار گرفت که باعث شده دانشگاه جامع امام حسین(ع) طی ۶ سال از جایگاه ۷۶ به جایگاه سوم در میان دانشگاههای کشور ارتقاء پیدا کند.

وی از مرکز راهبردی آب، انرژی و محیط زیست با تعداد زیادی از پروژه ها و فناوری‌های مرتبط با آبرسانی، تصفیه آب و فیلتراسیون، نسل جدید سامانه های شیرین سازی آب، روش های نوین آبیاری اراضی کشاورزی، استفاده از منابع آب ژرف و تامین آب شرب مناطق محروم بازدید کرد و همزمان با حضور معاون اول رئیس جمهور از تکنولوژی بتن پارچه ای در این مرکز راهبردی رونمایی شد.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با حضور در مرکز تحقیقات آیرودینامیک قدر، از آزمایشگاه تونل باد مادون صوت و آزمایشگاه تونل باد سه منظوره ویژه تست فناوری های سطح بالا با کاربردهای مختلف از جمله خودرو بازدید و آزمایشگاه مرجع گذر صوت را افتتاح کرد.

بازدید از مرکز پیشران های موتوری، مرکز میکروالکترونیک و پژوهشکده هوش مصنوعی و علوم شناختی از دیگر برنامه‌های معاون مخبر در دانشگاه جامع امام حسین(ع) بود و معاون اول رئیس جمهور از آزمایشگاه تحقیق و ساخت رباتیکز و رایانش شناختی و آزمایشگاه هوش اشیاء بازدید کرد و در جریان ماموریت ها و برنامه های کشور برای رشد و پیشرفت در حوزه هوش مصنوعی قرار گرفت.

مخبر همچنین در حاشیه این بازدید در جلسه ای با حضور اساتید و مسئولان دانشگاه جامع امام حسین(ع) اقدامات صورت گرفته توسط این دانشگاه را غرورآفرین توصیف کرد و گفت: سپاه پاسداران نماد انجام کارهایی است که حتی تصور انجام آن غیرممکن بوده و سپاه این غیرممکن‌ها را عملیاتی ساخته و اقتداری جدی برای کشور فراهم کرده است.

معاون اول‌ رئیس جمهور با تاکید بر اینکه کارهای تحقیقاتی انجام شده در دانشگاه جامع امام حسین(ع) حتما باید در اختیار مردم قرار گیرد، افزود: با وجود اینکه از توانمندی‌های کشور آگاه هستم اما با آنچه امروز در این بازدید مشاهده کردم، اطمینان و امید فراوانی برای حل مسائل و مشکلات کشور پیدا کردم و معتقدم که با اتکاء به این استعدادها و توانمندی‌ها می‌توانیم مسائل و مشکلات کشور را برطرف کنیم.

معاون اول رئیس جمهور از دانشگاه های کشور بعنوان سرمایه نظام یاد کرد و گفت: نقطه قوتی که دانشگاه جامع امام حسین (ع) دارد این است که طبق رهنمودهای مقام معظم رهبری، ماموریت ها و برنامه های این دانشگاه جهت دار است و بر اساس فرمایش ایشان باید هم مسئله را تشخیص دهد و هم مسائل را تعریف کرده و برای آن راه حل پیدا کند.

مخبر با تاکید بر اینکه راه میانبر برای رفع عقب ماندگی ها و رسیدن به پیشرفت اتکا به علوم دانش بنیان است، تصریح کرد: برای رسیدن به پیشرفتی که تراز جمهوری اسلامی ایران،‌ اسلام و اهداف تعیین شده از سوی امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری است، باید به علوم دانش بنیان اتکا کنیم.

وی با یادآوری اینکه امروز در برخی حوزه های نظامی جزو برترین کشورهای جهان هستیم گفت: اگر امکانات کافی را در اختیار محققین کشور قرار ندهیم، ممکن است در برخی حوزه های تخصصی عقب بمانیم چرا که صرف داشتن علم کافی نیست و آنچه اهمیت دارد این است که بتوانیم علم را به تکنولوژی و دانش تبدیل کنیم.

مخبر اظهار داشت: امروز در بازدیدی که از دانشگاه جامع امام حسین (ع)‌ انجام دادم استعداد تبدیل این دانشگاه به دانشگاه نسل چهارم را دیدم و باورم این است که این دانشگاه می تواند بعنوان نماد دانشگاه نسل چهارم در کشور مطرح باشد؛ یعنی هم مسائل کشور را شناسایی و حل و فصل کند و هم گام های بعدی پیشرفت را برای کشور ترسیم نماید.

وی در ادامه با تاکید بر لزوم ارتباط دو سویه دانشگاه ها با دولت گفت: باید ارتباطی دو طرفه میان دانشگاه ها و دولت شکل بگیرد که مسائل کشور در بخش های مختلف حمل و نقل، تجهیزات پزشکی، صنعت و سایر بخش ها در اختیار دانشگاه ها قرار گیرد تا بتوانند بر این مسائل تمرکز کرده و راه حل مشکلات را ارائه نمایند.