تاریخ : 1402,سه شنبه 11 مهر00:09
کد خبر : 483532 - سرویس خبری : آخرین اخبار صنفی آموزشی

آمادگی دانشگاه امیرکبیر برای ورود به طرح‌های کلان ملی

موضوع اختصاص فضای فیزیکی برای فعالیت‌های دبیران علمی در دانشکده‌ها بحث مشترکی است که برخی از دبیران مطرح کردند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، علیرضا رهایی سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر در نشست با دبیران انجمن‌های علمی دانشگاه گفت: اگر چه در دوره قبل ما جلسات ماهیانه‌ای با انجمن‌های علمی دانشجویی برگزار می‌کردیم که جلسات بسیار خوب، خوشحال کننده و مفیدی از جنبه نوع فعالیت‌هایی که در این انجمن‌ها برگزار می‌شد، به حساب می‌آمد.امیدوارم جلسات آتی به طور منظم‌تر برگزار شود.

وی در ادامه افزود: موضوع اختصاص فضای فیزیکی برای فعالیت‌های دبیران علمی در دانشکده‌ها بحث مشترکی است که برخی از دبیران مطرح کردند. بنده این موضوع را با جدیت پیگیری می‌کنم  تا این موضوع حل  شود تا فضای مناسبی در اختیار این دانشجویان قرار بگیرد.

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه فعالیت انجمن‌های علمی دانشجویی به رسمیت شناخته می‌شود، تأکید کرد: برخی در این زمینه نگرانی‌هایی دارند که باید عنوان کنم فعالیت آنها کاملا رسمیت دارد. اما بابت تأکید مجدد نیز من در اولین جلسه شورای دانشگاه که در پایان این ماه برگزار می‌شود این موضوع را مطرح خواهم کرد ضمن اینکه این موضوع را در گردهمایی سالیانه اعضای هیأت علمی دانشگاه نیز عنوان خواهم کرد تا اساتید  با این دانشجویان همکاری و پشتیبانی لازم را داشته باشند.

رهایی با بیان اینکه بازدیدهای علمی انجمن‌های علمی باید در اولویت قرار بگیرد، ادامه داد: ما اگر بتوانیم شناختی درباره آنچه که در صنعت می‌گذرد را در بین دانشجویان ایجاد کنیم ضمن پیشرفت علمی، ایجاد کننده امید است. بنابراین باید بازدیدهای علمی خوبی از صنایع صورت بگیرد و ما از این بازدیدها حمایت خواهیم کرد چرا که این امر دورنمایی برای شناخت صنعت محسوب می‌شود.

وی درباره برگزاری مسابقات توسط انجمن‌های علمی نیز اظهار کرد: ما اگر این مسابقات را به صورت یک بسته ببینم این مسابقات را می‌توانیم بین داخل دانشکده، بین دانشکده‌ها، دانشگاهی و در نهایت بین‌المللی برگزار کنیم. این مجموعه مسابقات چون فضای رقابتی دارد، شور و انگیزه بین دانشجویان ایجاد می‌کند.

به گفته وی، من سال‌های ۸۴ تا ۹۳ که در مسؤولیت ریاست این دانشگاه بودم به دفعات دانشجویان در مسابقات بین‌المللی شرکت می‌کردند. به طور مثال مسابقات دانشجویی آلمان، هندوستان، آمریکای جنوبی و غیر. خوشبختانه موفق هم بودند و می‌درخشیدند. بر این اساس برگزاری مسابقات علمی دانشجویان که علاوه بر ایجاد شور و نشاط  دانشجویی، کار تیمی را هم تقویت می‌کند ، باید ادامه پیدا کند.

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر یادآور شد: ما سال ۱۳۹۰ یک رویداد بزرگی در کشور و در جامعه دانشگاهی داشتیم آن هم انجام طرح‌های کلان ملی بود به طوریکه در آن سال ۴۳ طرح کلان ملی تعریف شد و همه دانشگاه‌ها هم در این طرح مشارکت کردند. دانشگاه ما در ۱۶ طرح ملی مشارکت کرد و در برخی طرح‌ها هم دانشگاه محوری شدیم. طراحی و ساخت هواپیمای سایز متوسط، طراحی سیستم‌های هوشمند حمل و نقل درون شهری و برون شهری، ساخت ماهواره امیرکبیر، شبکه ملی اطلاعات کشورو غیره از جمله این طرح‌ها بود و دانشگاه برای انجام این طرح‌ها تلاش‌های زیادی می‌کرد.

رهایی خاطر نشان کرد: باید برای ورود و انجام طرح‌های بزرگ تلاش کنیم و در این مسیر جایگاه انجمن‌های علمی بسیار مهم و کلیدی است. در این زمینه اقداماتی را انجام دادیم و به سمت اخذ طرح‌های بزرگ حرکت می‌کنیم. به طوریکه در هفته گذشته در همایش صنعت دانش‌بنیان در مجموعه پیشنهادات ما سه بار اسم دانشگاه ما مطرح شد. بنابراین برای بدست آوردن این جایگاه باید وقت بگذاریم و تلاش کنیم.

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: بهتر است مدیران موفق از صنعت (از جمله دانش آموختگان بزرگ و موفق دانشگاه درصنعت) توسط انجمن‌های علمی دعوت شوند تا تجربیات خودشان را برای دانشجویان مطرح کنند. چرا که ما افراد بزرگی داریم که منبع تجربیات غنی هستند و بهتر است انجمن‌های علمی به این امر نیز توجه کنند.

وی به اهمیت ترویج نشریات علمی تاکید کرد و گفت: تهیه و توزیع الکترونیکی این نشریات در بین دانشجویان می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. 

رهایی همچنین ادامه داد: باید زمینه‌های آشنایی با رشته‌های دانشگاهی را جدی بگیریم تا دانشجویان در فرایند تحقیقات و پژوهش‌ها با مشکل مواجه نشوند.

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر همچنین یادآور شد: در بحث ارتباط با صنعت با دانشگاه اگر مواردی باشد که نیازمند حمایت و پشتیبانی دانشگاه باشد، انجمن‌های علمی به ما اطلاع دهند تا حمایت کنیم. به زودی از وزیر صنعت دعوت می‌کنیم تا در دانشگاه حضور یابند و حمایت‌های لازم را در این زمینه انجام دهند.

وی درباره حمایت از فعالین انجمن‌های علمی به عنوان استعدادهای درخشان نیز تأکید کرد: این امر اولین بار توسط بنده  عملیاتی شد به طوریکه در این زمینه ضریب اصلاح معدل صورت گرفت. اما فرض بر این است که این موضوع صرفا برای فعالین انجمن‌ها اعمال خواهد شد و هر فردی امکان استفاده از این امتیازرا ندارد.