تاریخ : 1402,سه شنبه 30 آبان15:21
کد خبر : 488467 - سرویس خبری : آخرین اخبار صفحه اول

انصارالله یمن برای آزادی کشتی رژیم صهیونیستی شرط گذاشت

یکی از رهبران جنبش انصارالله یمن اعلام کرد، شرط آزادی کشتی صهیونیستی توقیف شده در جنوب دریای سرخ، توقف عملیات ارتش رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ محمدعلی الحوثی، عضو ارشد شورای عالی سیاسی جنبش انصارالله یمن در واکنش به درخواست آمریکا برای آزادی کشتی «گلکسی لیدر» در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) اعلام کرد: «در صورتی که آمریکا و اسرائیل دست از کشتار فلسطینیان در غزه بردارند و آب، دارو و غذا وارد کنند، آن زمان می‌توان درخصوص این کشتی اسرائیلی صحبت کرد.»

براساس گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، محمد علی الحوثی همچنین تصریح کرد: «آنچه نیروهای دریایی وابسته به جنبش انصارالله یمن انجام داده مطابق اصل مقابله به مثل است.»

پیشتر وزارت خارجه آمریکا از جنبش انصارالله یمن خواسته بود که فوراً کشتی «گلکسی لیدر» و خدمه آن را آزاد کنند.

این وزارتخانه در اظهاراتی مداخله جویانه مدعی شد: «توقیف این کشتی در دریای سرخ توسط نیروهای انصارالله نقض آشکار قوانین بین‌المللی است.»

وزارت خارجه آمریکا همچنین اعلام کرد که واشنگتن با هم‌پیمانان و شرکا درخصوص اقدامات آتی در این زمینه رایزنی خواهد کرد.

از سوی دیگر، حزام الاسد، عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن خاطرنشان کرد، توقیف کشتی صهیونیستی در دریای سرخ به مثابه سرآغاز اقدامات آتی علیه رژیم صهیونیستی است.

وی ضمن اشاره به توقیف کشتی صهیونیستی ادامه داد، این اقدام در دریای سرخ، سرآغاز عملیات دریایی آتی برای هدف قرار دادن ناوها، ناوچه‌ها و کشتی‌های تجاری رژیم صهیونیستی است.

حزام الاسد همچنین تصریح کرد: «مقابله با اسرائیل بر روند مذاکرات و تفاهمات در پرونده یمنی با عربستان تأثیری نخواهد گذاشت.»

عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن افزود: «این اقدام (توقیف کشتی) تصمیم ملت یمن و ما است، زیرا ما در چارچوب آموزه‌های قرآنی و شیوه و سیاست‌های خود رویکردی خصمانه در قبال آمریکا و اسرائیل داریم. هماهنگی مشترکی در چارچوب محور مقاومت وجود دارد، اما این تصمیم کاملاً یمنی بود.»

وی درخصوص جزئیات مربوط به توقیف کشتی، سرنشینان و اقدامات آتی در این راستا گفت: «این جزئیات نظامی است و نظامیان درباره این موضوع توضیح خواهند داد. نیروهای دریایی ما در بالاترین سطح آمادگی قرار دارند، کشتی‌های اسرائیلی چه جنگی و چه تجاری را رصد می‌کنند و آنها را مادامی که جنگ علیه ساکنان غزه ادمه دارد، هدف قرار خواهند داد.»

وی اظهار کرد: «ما آماده تشکیل نیروی ویژه یمنی برای مشارکت در دفاع از ساکنان غزه هستیم. کشورهایی که با فلسطین مرز دارند، اگر اجازه دهند، هزاران یمنی به آنجا خواهند رفت.»

سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن روز یکشنبه از توقیف یک کشتی مرتبط با رژیم صهیونیستی در آب‌های دریای سرخ خبر داد و اعلام کرد: «تا پایان تجاوز به نوار غزه و جنایت علیه برادران فلسطینی، ما به عملیات نظامی علیه دشمن ادامه می‌دهیم.»

پیش از این عملیات، نیروهای مسلح یمن اعلام کرده بود که همه انواع کشتی‌هایی را که برای رژیم اشغالگر کار می‌کنند، هدف قرار خواهند داد.

رویترز: ۲ کشتی مرتبط با اسرائیل مسیر خود را در دریای سرخ تغییر دادند

داده‌های ناوبری و شرکت‌های امنیت دریایی نشان می‌دهند، دو کشتی تجاری مرتبط با همان کشتی‌ای که توسط انصارالله یمن توقیف شده، مسیر حرکت خود را در دریای سرخ و خلیج عدن تغییر دادند. به گزارش رویترز، شرکت امنیتی «امبری ایتلیجنس» اعلام کرد، دو کشتی «Glovis Star» و «Hermes Leader» مسیرهای خود را تغییر دادند.

کشتی «هرمس» که مسیر حرکت خود را جنوب بندر «نشطون» یمن تعیین کرده بود، تغییر جهت داد. شرکت امبری انگلیس اعلام کرد، کشتی هرمس به جایی که از آنجا آمده بود بازگشت و طبق آنچه سیستم ردیابی کشتی‌ها نشان داد، ۲۰۰۰ مایل دریایی اضافی به سمت مقصد جدید خود سریلانکا طی کرد.

رویترز گزارش داد، داده‌های ردیابی کشتی‌ها نشان داد که کشتی دیگر، Glovis Star قبل از تغییر مسیر و ادامه سفر برای چند ساعت در دریای سرخ بدون حرکت ماند.

نیروهای دریایی یمن روز یکشنبه در جریان یک عملیات نظامی در دریای سرخ کشتی صهیونیستی «گلکسی لیدر» را توقیف و اعلام کردند، جامعه جهانی اگر می‌خواهد امنیت و ثبات منطقه حفظ شود و جنگ غزه گسترش نیابد، باید تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه را متوقف کند.

شرکت مالک این کشتی هم تایید کرد که نیروهای نظامی روز یکشنبه با یک هلیکوپتر وارد کشتی «گلکسی لیدر» شده‌اند و این کشتی اکنون در بندر حدیده یمن است و همه ارتباطات با آن قطع شده‌است.

این شرکت طی بیانیه‌ای اعلام کرد که یک شرکت حمل و نقل است و درباره وضعیت سیاسی یا ژئوسیاسی اظهار نظر نمی‌کند.

قابل ذکر است که مالک این کشتی صهیونیستی «رامی اونگار» متولد سال ۱۹۴۷ در تل‌آویو است که یکی از بزرگترین واردکنندگان خودرو در اراضی اشغالی به شمار می‌رود. او همچنین یکی از اعضای هیئت مدیره موسسه مطالعات امنیت ملی رژیم صهیونیستی و از نزدیکان یوسی کوهن، رئیس سابق موساد است.