تاریخ : 1402,سه شنبه 30 آبان18:23
کد خبر : 488495 - سرویس خبری : آخرین اخبار صفحه اول

توافق حماس و اسرائیل؛ جزئیات آتش‌بس احتمالی در غزه فاش شد؟

درحالی که گمانه زنی‌ها درباره احتمال رسیدن به توافق آتش‌بس در غزه افزایش یافته، روزنامه الاخبار در گزارشی به همین منظور برخی اطلاعات را درباره این توافق احتمالی منتشر کرده است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ با وجود اخبار ضد و نقیضی که طی روزهای گذشته درباره آتش‌بس در غزه و انجام معامله تبادل اسرا بین رژیم صهیونیستی و مقاومت فلسطین منتشر شده بود و برخی منابع این اخبار را تکذیب کردند، صبح امروز سه‌شنبه خبرگزاری رویترز گزارش داد که اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس اعلام کرده به توافق آتش‌بس نزدیک هستیم و این جنبش پاسخ خود را به قطر و دیگر میانجی‌ها ارسال کرده است.

این خبر موجب افزایش گمانه‌زنی‌ها در خصوص رسیدن به توافق آتش‌بس شده است. هنیه درحالی از قریب‌الوقوع بودن آتش‌بس خبر داد که شب گذشته رسانه‌های صهیونیستی گزارش دادند اسرائیل برای انجام توافق تبادل اسرا چراغ سبز نشان داده و منتظر پاسخ حماس است. همچنین کاخ سفید اعلام کرد که ما روی رسیدن به توافق در پرونده اسرا کار می‌کنیم و معتقدیم که رسیدن به این توافق نزدیک‌تر از هر زمانی است.

این اظهارات در زمانی بیان شده که همه طرف‌های مربوطه وارد ساعات حساسی برای روشن کردن سرنوشت توافق تبادل اسرا شده‌اند.

در این زمینه روزنامه الاخبار به نقل از منابع مقاومت درباره برخی از جزئیات توافق آتش‌بس گزارش داد، آنچه پیشنهاد شده، برقراری یک آتش‌بس ۵ روزه است که طی آن همه عملیات‌های نظامی در سراسر غزه، چه بمباران‌ها و چه حملات زمینی متوقف می‌شود. همچنین برای آزادی ۵۰ اسیر غیرنظامی اسرائیلی نیز توافق شده که شامل کودکان و زنان سالخورده و شاید برخی از مردان سالمند و بیمار به اضافه دو تابعیتی‌های روس، ترک، آسیایی، آمریکایی و اروپایی باشند.

به گفته این منابع، طبق توافق احتمالی مذکور، هر روز ۱۰ اسیر غیرنظامی اسرائیلی در ازای آزادی ۳۰ اسیر زن و کودک فلسطینی آزاد می‌شوند.

درباره ورود کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه نیز طبق اطلاعاتی که الاخبار در اختیار دارد، روزانه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ کامیون حامل کمک‌های انسانی وارد غزه شده و در جنوب و شمال این منطقه توزیع می‌گردد و این کمک‌ها علاوه بر غذا شامل تجهیزات پزشکی و سوخت نیز هستند. همچنین رژیم صهیونیستی با رسیدن سوخت به شمال غزه جهت استفاده در بیمارستان‌ها و نانوایی‌ها و چاه‌های آب موافقت کرده است.

اما در سطح میدانی، قرار شده که رژیم صهیونیستی نیروهای خود را که در جاده صلاح الدین غزه مستقر هستند بیرون بکشد و حق نزدیک شدن به مردمی که در این منطقه تردد می‌کنند را ندارد. همچنین نیروهای ارتش اسرائیل مواضع نظامی خود را در طول خیابان صلاح‌الدین ترک می‌کنند؛ به ویژه در حد فاصل بین جنوب و شمال.

الاخبار در ادامه به نقل از منابع مقاومت اعلام کرد، این روند تحت نظارت آمریکا و قطر و مصر انجام می‌شود و قرار است که رژیم صهیونیستی طبق توافقی که زیر نظر «دیوید ساترفیلد» نماینده آمریکا در امور بشردوستانه انجام می‌گیرد، اجازه مشارکت سازمان‌های بین‌المللی در روند آتش‌بس و کمک‌رسانی به غزه را بدهد. البته ساترفیلد نمی‌خواهد همه سازمان‌های بین‌المللی در این روند شرکت کنند. همچنین صحبت‌هایی درباره ورود تجهیزات لازم جهت ایجاد بیمارستان‌های صحرایی در نوار غزه نیز انجام شده است.

اسرائیل درحال آماده‌سازی برای آزادی ۳۰۰ اسیر فلسطینی است

درحالی که منابع مقاومت فلسطین صبح امروز از قریب‌الوقوع بودن آتش بس در غزه خبر دادند، رسانه‌های صهیونیستی ساعاتی قبل گزارش دادند که اسرائیل درحال آماده‌سازی برای آزادی ۳۰۰ اسیر فلسطینی است تا آنها را با اتوبوس به نوار غزه بفرستد.

به گزارش المیادین و به نقل از رسانه‌های عبری، این اسرای فلسطینی که قرار است آزاد شوند زن و کودک هستند.

شبکه آمریکایی سی بی اس نیز به نوبه خود امروز گزارش داد که توافقی برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل از طریق مذاکرات غیرمستقیم وجود دارد. این توافق شامل آزادی ۵۰ اسیر اسرائیلی در ازای موافقت اسرائیل با ورود کمک‌های بشردوستانه بیشتر به نوار غزه می‌شود.

این شبکه آمریکایی افزود، البته این توافق شامل بندهای دیگر نیز می‌شود که از جمله آنها توقف موقت درگیری‌ها و ورود سوخت به نوار غزه است.

از سوی دیگر شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد که در رابطه با معامله تبادل اسرا، تفاوت زیادی بین گزارش‌ها وجود دارد و آنچه که به دست ما رسیده پیش‌نویس این توافق می‌باشد و بنابراین ما در اعلام جزئیات محتاط هستیم.

«اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس فلسطین صبح امروز سه‌شنبه اعلام کرد که این جنبش پاسخ خود را درباره توافق آتش‌بس به قطر و میانجی‌ها ارسال کرده است.

المیادین در این زمینه به نقل از رویترز گزارش داد که اسماعیل هنیه اعلام کرده به توافق آتش‌بس نزدیک هستیم و پاسخ خود را به برادران قطری و میانجی‌ها ارسال کرده‌ایم.

«عزت الرشق» از رهبران جنبش حماس نیز در این زمینه اعلام کرد که پیشرفت واقعی در مذاکرات وجود دارد و ما به توافق آتش‌بس نزدیک شده‌ایم.

وی تاکید کرد که هر توافقی که به آن برسیم طبق شروط مقاومت خواهد بود و برادرانمان در قطر و مصر جزئیات توافق را اعلام خواهند کرد.

منابع خبری گزارش دادند که جزئیات این توافق طی ساعات آینده اعلام می‌شود.