تاریخ : 1402,چهارشنبه 01 آذر00:17
کد خبر : 488527 - سرویس خبری : آخرین اخبار فرهنگی اجتماعی

روی آوردن جوانان آمریکایی به خواندن قرآن

روزنامه انگلیسی گاردین امروز سه‌شنبه گزارش داده جوانان در آمریکا برای درک کردن دلیل مقاومت فلسطینی‌ها در برابر اسرائیل به خواندن قرآن روی آورده‌اند

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ فارس نوشت: روزنامه انگلیسی گاردین امروز سه‌شنبه گزارش داده جوانان در آمریکا برای درک کردن دلیل مقاومت فلسطینی‌ها در برابر اسرائیل به خواندن قرآن روی آورده‌اند. 

«مگان بی. رایس» عاشق خواندن است. او اخیرا یک باشگاه کتاب‌خوانی در شبکه اجتماعی دیسکورد راه‌اندازی کرده و اقدام به معرفی کتاب به مخاطبان می‌کند. ماه گذشته رایس که الان دارد ۳۴ ساله می‌شود و در شیکاگو زندگی می‌کند در حساب‌های کاربری‌اش در فضای مجازی درباره بحران انسانی در غزه صحبت کرد.

او به گاردین می‌گوید: «می‌خواستم درباره دین مردم فلسطین صحبت کنم و اینکه چقدر قوی است که آنها حتی وقتی همه چیزشان از دست رفته باز هم در اولین فرصت از خداوند تشکر می‌کنند.»

بعضی از طرفداران او در فضای مجازی به او گفته‌اند که می‌تواند برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر درباره دین اسلام کتاب مقدس مسلمانان، قرآن را مطاله کند. بعد از آن رایس با آنکه در خانواده‌‌ای مذهبی بزرگ نشده بود در دیسکورد «باشگاه کتاب مذهبی دنیا» را راه‌اندازی کرد و از آدم‌های دارای پیش‌زمینه‌های مذهبی مختلف دعوت کرد تا در کنارش به مطالعه قرآن بپردازند.

گاردین نوشته است: «هر چه بیشتر رایس به مطالعه قرآن پرداخت متوجه شد که محتوای آن تا چه اندازه با نظام باورهای او همخوانی دارد. او متوجه شد که قرآن ضد فرهنگ مصرف‌گرایی، ضد ظلم و طرفدار زنان است.»

رایس ظرف یک ماه با خواندن شهادتین را خواند، حجاب پوشید و مسلمان شد.

گاردین نوشته رایس تنها کسی نیست که می‌خواهد قرآن را بفهمد. در شبکه اجتماعی تیک‌تاک عده‌ای از افراد جوان برای به دست آوردن فهم بهتر از مذهبی که معمولاً در رسانه‌های غربی سیاه‌نمایی شده و همچنین برای نشان دادن همبستگی با مسلمانان در غزه به خواندن این کتاب روی آورده‌اند.

ویدئوهایی که با هشتگ quranbookclub منتشر شده‌اند تا کنون ۱.۹ میلیون بازدید داشته‌اند و کاربران زیادی با این هشتگ در حال به اشتراک گذاشتن تصاویر و فیلم‌های خود با کتاب‌های قرآن تازه خریداری‌شده و خواندن آیات این کتاب برای اولین بار هستند.

به نوشته گاردین، عده دیگری از جوانان نسخه‌های رایگان این کتاب را در اینترنت پیدا کرده‌اند و یا حین رانندگی برای رفتن به محل کار به صدای کسی که آیه‌های قرآن را می‌خواند گوش فرا می‌دهند.

همه کسانی که در تیک‌تاک در حال خواندن قرآن هستند زن نیستند اما اکثر کاربرانی که در فضای #BookTok Space برای بحث درباره کتاب جمع می‌شوند زن هستند.