تاریخ : 1396,شنبه 04 شهريور16:01
کد خبر : 244050 - سرویس خبری : صنفی آموزشی

اختصاصی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛

همه نکاتی که باید درباره «مصاحبه اختصاصی دانشگاه فرهنگیان» بدانید

در این گزارش قصد داریم با توجه شیوه‌نامه مصاحبه اختصاصی داوطلبان ورود به دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی که اخیرا به پردیس‌های دانشگاهی ابلاغ شده است، نکاتی را به داوطبان گوشزد کنیم تا با استرس کمتری در مصاحبه حضور پیدا کنند.

به گزارش خبرنگار صنفی - آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ داوطلبان پذیرش در دانشگاه فرهنگیان کنکور پرحاشیه‌ای را گذراندند و حالا باید خود را آماده مرحله مهم و سرنوشت‌ساز مصاحبه نمایند. ممکن است برای بسیاری از داوطبان که عموما تا پیش از برگزاری کنکور، دانش آموز بوده‌اند، ابهامات زیادی در رابطه با اینکه در مصاحبه چه سوالاتی پرسیده می‌شود و روند کلی مصاحبه به چه شکلی است ایجاد شود. در این گزارش قصد داریم با توجه شیوه‌نامه مصاحبه اختصاصی داوطلبان ورود به دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی که اخیرا به پردیس‌های دانشگاهی ابلاغ شده است، نکاتی را به داوطبان گوشزد کنیم تا با استرس کمتری در مصاحبه حضور پیدا کنند.

اهم شرایط و ضوابط اختصاصی پذیرش در دانشگاه فرهنگیان

اهم شرایط و ضوابط اختصاصی پذیرش در دانشگاه فرهنگیان به شرح زیر است:

- کسب حداقل نمره علمی کل 6500 و بالاتر(در زیرگروه مربوط) جهت مجاز شدن برای انتخاب رشته در گروه آزمایشی مربوط در آزمون سراسری سال 96
- نداشتن هیچگونه رابطه استخدامی یا تعهد خدمت(دائم یا موقت) به نهادها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی از آغاز تا پایان دوره تحصیل در دانشگاه
- داشتن حداقل معدل کل 15 در دوره متوسطه دوم(معادل سه پایه اول، دوم و سوم)

* تبصره: حداکثر معدل کل، تحت هر شرایطی تغییر نخواهد داشت.

- داشتن حداکثر سن 22 سال تمام در بدو ورود به دانشگاه (1374/7/1 به بعد)

* تبصره: محاسبه سن هر داوطلب با توجه به مندرجات اصلی شناسنامه‌ای است که به استناد آن در آزمون ورودی ثبت‌نام می‌کند، بنابراین تغییراتی که پس از ثبت‌نام در آزمون، در مدارک هویتی، به ویژه تاریخ تولد داوطلب به وجود آمده باشد معتبر نیست و در صورت پذیرفته شدن در آزمون، در هر مرحله‌ای، قبولی وی لغو خواهد شد.

* تبصره: انجام خدمت سربازی و یا سوابق کاری و موارد دیگر، تحت هیچ شرایطی به سقف سنی داوطلب افزوده نمی‌شود.

* تبصره: حداکثر سن ورود به دانشگاه، تحت هر شرایطی تغییر نخواهد داشت.

- توانایی گفتاری: توانایی در رعایت مخارج تمام حروف وادای کلمات و عبارات به طور کامل و نداشتن لکنت زبان به هر میزان

- قدرت بینایی: نداشتن دید کمتر از 10/10 در یک چشم، پس از اصلاح با عینک و نداشتن دید کمتر از 10 + 16/10 در دو چشم، پس از اصلاح با عینک

* هر نوع نقص میدان بینایی در یک یا هردو چشم
* دوربینی غیرقابل درمان ونیستاگموس شدید هردو چشم
* ضایعات وسیع، شدید و غیرقابل درمان در هر دو قرنیه
* کور رنگی(برای رشته‌های آموزش ابتدایی و رشته‌های گروه هنر و رشته‌هایی که شناخت رنگ و طیف نوری در آنها ضروری است، ممنوع بوده و در بقیه رشته‌ها بلامانع است)
* نابینایی در یک چشم

- قدرت شنوایی: کمی شنوایی داوطلب نباید بیش از 40 دسی بل باشد، داوطلب باید صدای نجوا را از فاصله 6 متری به خوبی بشنود.

- قد: حداقل قد لازم برای داوطلبان رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی، مطابق ضوابط مربوط به داوطلبان ورود به رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی است.

مهمترین نکات فرآیند اجرای مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

مهمترین نکات فرآیند اجرای مصاحبه دانشگاه فرهنگیان به شرح زیر است:

1- گروه مصاحبه‌کننده شامل سه نفر از افراد واجد شرایط است که یکی از اعضای گروه به عنوان مسئول گروه مصاحبه کننده تعیین می‌شود.

2- در هر جلسه فقط از یک داوطلب، مصاحبه به عمل می‌آید.

3- مدت زمان مصاحبه برای هر داوطلب حداکثر 40 دقیقه است.

4- مرکز مجری مصاحبه اختصاصی در هراستان به تفکیک جنس، پردیس خواهران و برداران است.

5- بررسی سلامت تن و روان و شرایط جسمانی برای حسن انجام وظیفه معلمی توسط پزشک معتمد واجد شرایط آموزش و پرورش انجام می‌شود.

6- در انجام مصاحبه از داوطلب، ارزشیابی علمی از توانمندی‌های اختصاصی آنان در رشته تحصیلی، موردنظر نیست.

7- نخبگان علمی و مهارتی، مخترعان، مبتکران، برگزیدگان المپیادهای علمی، فرهنگی، هنری و مهارتی، جشنواره خوارزمی در شرایط علمی برابر، براساس کد رشته محل انتخابی، از اولویت پذیرش برخوردار خواهند شد.

8- بهره‌مندی از امتیاز مربوط به مدارک امتیازآور در مصاحبه اختصاصی صرفاً در انجام مصاحبه قابل محاسبه و احتساب است و بعد از اتمام زمان مصاحبه به مدارک ارائه شده جدید امتیازی تعلق نخواهد گرفت.

9- داوطلبی که به هر دلیل در مهلت مقرر تعیین‌شده به مرکز مجری مصاحبه اختصاصی و عمومی مراجعه ننماید و یا در جلسه مصاحبه حاضر نشود، غایب محسوب می‌شود.

10- پس از اتمام مهلت مقرر، برگزاری مصاحبه نحت هیچ شرایطی امکان بذیر نخواهد بود.

11- ستاد استانی در صورت صلاحدید قادر است تدبیری اتخاذ نماید تا در آخرین روز مصاحبه از غایبین موجه در صورت مراجعه داوطلب، مصاحبه به عمل آید.

12- براساس جدول تعرفه‌های آزمون سراسری، هریک از داوطلبان معرفی شده برای هزینه مصاحبه و بررسی صلاحیت‌های عمومی، بارعایت موارد فوق، مبلغ سیصد و سی هزار ربال(33 هزار تومان) به حسابی که در زمان مصاحبه اختصاصی اعلام می‌شود، واریز نموده و اصل فیش واریزی را به مرکز مجری مصاحبه تحویل نمایند.

نمونه‌ای از فرم‌های ارزیابی داوطلبان توسط مصاحبه‌گر روانشناس، علوم تربیتی و علوم انسانی

نمونه‌ای از برگه مجموع امتیازات نهایی داوطلبان پذیرش در دانشگاه فرهنگیان

نام و نشانی پردیس‌های مجری انجام مصاحبه دانشگاه فرهنگیان


کد خبرنگار : 20