تاریخ : 1399,شنبه 08 شهريور17:47
کد خبر : 368650 - سرویس خبری : آخرین اخبار صفحه اول

حکم اعدام ۳ نوجوان شیعه در عربستان متوقف شد

رژیم سعودی دست آخر در مقابل اعتراضات گسترده داخلی و خارجی مجبور شد حکم صادر شده برای اعدام ۳ نوجوان شیعه این کشور را متوقف کند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از تسنیم، دولت سعودی بعد از مدتها پذیرفت پرونده اعدام ۳ نفر از نوجوانان از جمله برادر زاده شهید شیخ نمر باقر النمر را که در سال ۲۰۱۶ اعدام شده بود ،  مجددا مورد بررسی قرار دهد امری که در وهله اول بیانگر بی عدالتی های صورت گرفته در محاکمه اول محسوب می شود.

دادستانی عربستان سعودی در بیانیه ای اعلام کرد علی النمر ، داود المرهون و عبدالله الزاهر در حالی در سال ۲۰۱۶  به جرم های مربوط به تروریسم به اعدام محکوم شدند که سن آنها کمتر از ۱۸ سال بود.

گرچه بیانیه دادستانی سعودی این تصمیم دولت ریاض را به فرمان جدید ملک سلمان پادشاه عربستان درباره ابطال تمامی احکام اعدام علیه افراد زیر ۱۸ سال مربوط می داند اما به گفته رسانه ها این تصمیم یک پیروزی بزرگ برای تلاش های انجام شده توسط نهادهای حقوقی و بشر دوست داخل و خارج از عربستان سعودی است که تلاش کردند از آزادی بیان مظلومیت زندانیان در بند آل سعود حمایت کنند.

گفتنی است رژیم سعودی در حالی از  اصلاحات و آزادی ها برای زنان سخن می گوید که شماری از مهم ترین شخصیت های زن را که برای تحقق این اصلاحات مبارزه می کردند همچنان و در بدترین شرایط ممکن زندانی کرده است.