تاریخ : 1399,سه شنبه 11 شهريور13:43
کد خبر : 368894 - سرویس خبری : آخرین اخبار فرهنگی اجتماعی

نظر رهبر انقلاب درباره «دو امام مجاهد» منتشر شد

بیانات در زمانه‌ای ایراد شده که عده‌ای سعی داشتند با طرح مسئله تقابل رفتار سیاسی امام حسن(ع) و امام حسین(ع) به‌نحوی این دو حرکت را جدای از هم در نظر گرفته و در نتیجه...

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛  کتاب دو امام مجاهد اثر آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای حاصل گردآوری و تدوین شش سخنرانی از ایشان در سال‌های ۵۱ و ۵۲ شمسی است.

محوریت این سخنرانی‌ها پیرامون وقایع صلح امام حسن علیه‌السلام و قیام اباعبدالله‌الحسین علیه‌السلام است. بیانات در زمانه‌ای ایراد شده که عده‌ای سعی داشتند با طرح مسئله تقابل رفتار سیاسی امام حسن(ع) و امام حسین(ع) به‌نحوی این دو حرکت را جدای از هم در نظر گرفته و در نتیجه دهه پنجاه را از هر حرکت سیاسی علیه طاغوت ایمن کنند. ایشان با طرح مسئله انسان ۲۵۰ساله تمامی رفتار و سیره ائمه اطهار علهیم‌السلام را ذیل یک حرکت معرفی کردند. با این گفتار، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سیره سیاسی ائمه را هم در یک جهت و نیز برآمده از یک منشأ ایمانی مشترک طرح کردند.

ایشان در چند گفتار مربوط به صلح امام حسن(ع) این حرکت را عین قیام معرفی کرده و معتقدند که شرایط و مقتضیات مربوط به جنگ با معاویه چنان ایجاب می‌کرد که امام به‌صورت موقت اعلام آتش‌بس کنند. همچنین در این سخنرانی‌ها نتایجی که به صلاح جامعه اسلامی است، برشمرده می‌شود. در ادامه و گفتارهای مربوط به قیام امام حسین(ع)، این حرکت عظیم، ادامه و تجدید انقلاب رسول‌الله(ص) معرفی و مخاطبان به الگوبرداری از قیام دعوت می‌شوند.

از نکات برجسته کتاب می‌توان به رعایت دقیق نکات تاریخی و استنادات زیاد اشاره کرد. همچنین اشاره رهبر معظم انقلاب در اویل دهه ۵۰ به مفهوم انقلاب و مبارزه با طاغوت از عمق بصیرت و زمانه‌شناسی ایشان حکایت دارد که در نهایت به سقوط حکومت پهلوی منجر شد.

کتاب «دو امام مجاهد» یکی از یازده کتابی است که در طرح «سفیر حسین» در مساجد و هیئات معرفی و ترویج خواهد شد. گفتنی است این کتاب را می‌توانید از کتاب‌فروشی‌های جبهه فرهنگی انقلاب و یا نرم‌افزار کتابیکا تهیه کنید.