تاریخ : 1400,شنبه 07 فروردين04:38
کد خبر : 390042 - سرویس خبری : فرهنگی اجتماعی

در روستاهای محروم شهرستان مارگون استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد؛

حرکت جهادی ۸۱ نفره دانشجویان و اساتید پزشکی در تعطیلات نوروز +تصاویر

در طول ۴ روز کاری حرکت جهادی، تمام کودکان روستاهای شاه غالب، کلوار و سیلاب تحت معاینه دندانپزشکی قرار گرفته و آموزش بهداشت دهان و دندان به مادران و کودکان این روستاها داده شد. هم‌چنین برای تمامی کودکان و نوجوانان روستاهای تحت پوشش تیم جهادی، مسواک، خمیر دندان و نخ دندان توزیع و پرونده دندانپزشکی برای مردم روستاهای تحت پوشش تشکیل شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی - اجتماعی «خبرنامه دانشجویان ایران»، نوزدهمین حرکت جهادی گروه جهادی منتظران مصلح (عج) بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در اسفند ۹۹ و فروردین ۱۴۰۰ در روستاهای محروم شهرستان مارگون استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

https://iusnews.ir/images/news/390073/gallery/7480.jpg

در این حرکت جهادی مجموعاً ۸۱ نفر از اساتید، فارغ‌التخصیلان، دانشجویان و... در قالب بخش‌‌های غربالگری (پزشکی، پرستاری، مامایی و بینایی‌سنجی)، درمانگاه تخصصی (پزشکی، داروخانه و فیزیوتراپی)، دندانپزشکی، سازندگی، فرهنگی و هدایت تحصیلی، ۶ روستای این منطقه با حدود ۴۰۰ نفر جمعیت را تحت پوشش قرار دادند.

https://iusnews.ir/images/news/390073/gallery/7478.jpg

لازم به ذکر است منطقه تحت پوشش جزء مناطق آبی بوده و ضمن رعایت تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی، از شرکت‌کنندگان در این حرکت تست کرونا گرفته شد.

فعالیت بخش‌های مختلف این حرکت به شرح زیر است:

تیم درمانی:
 تیم درمانی نوزدهمین حرکت جهادی گروه منتظران مصلح (عج) در دو بخش هوم ویزیت (home visit) و درمانگاه به فعالیت پرداخت. کار تیم‌های هوم ویزیت از ۲۷ اسفند ماه ۹۹ در قالب سه تیم هوم ویزیت (متشکل از یک پزشک، یک پرستار خانم و یک پرستار آقا)، دو تیم فیزیوتراپی، یک تیم مامایی و یک تیم بینایی‌سنجی آغاز شد.

https://iusnews.ir/images/news/390073/gallery/7479.jpg

تیم‌های هوم ویزیت با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در خانه روستاییان حضور یافته و اعضای خانواده را معاینه و غربالگری نمودند. (من جمله تست قند خون، فشار خون و...) هم‌چنین تیم مامایی تا ۳۰ اسفند ماه در روستای کلوار حضور یافته و بیماران ارجاعی را مورد بررسی و معاینه قرار داد و در روزهای آتی به درمانگاه جهادی مستقر در روستای چال کلگه انتقال یافت. به علاوه نمونه پاپ اسمیر از بیماران غربال‌شده تهیه و به آزمایشگاه ارجاع داده شد.

در طول اردو مجموعاً حدود شش روستا مورد پایش و بررسی قرار گرفتند که به ترتیب شامل روستاهای زیر می‌باشند:

کلوار: با ۳۹ خانوار
شاه غالب: ۲۰ خانوار
سیلاب: ۲۰ خانوار
برآفتاب: ۱۲ خانوار  
چال کلگه: ۳۰ خانوار
خرم راه: ۳۰ خانوار

 

سپس در روزهای ۳۰ اسفند و ۱ فروردین یک درمانگاه با حضور ۳ نفر تیم پزشکی، یک ماما و دو فیزیوتراپ در درمانگاه چال کلگه و با همکاری درمانگاه سیار بنیاد احسان ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) برپا گشت.

در این درمانگاه بیماران ارجاعی توسط تیم‌های هوم ویزیت مورد بررسی بیشتر، تجویز دارو و اقدامات تکمیلی قرار می‌گرفتند. برخی از بیماران نیز با بیماری‌های تشخیص داده شده و یا بیماری‌های پیگیری‌نشده با درجات ارجاع بیمارستانی مشخص شدند. لازم به ذکر است اطلاعات غربال‌شده توسط تیم‌های هوم ویزیت در قالب شناسنامه سلامت و با تعیین وضعیت ارجاع به بیمارستان جمع‌آوری شد.

https://iusnews.ir/images/news/390073/gallery/7481.jpg

تیم دندانپزشکی:
تیم دندانپزشکی حرکت جهادی گروه منتظران مصلح (عج) در قالب دو درمانگاه اطفال و بزرگسال و با حضور ۲۳ نفر از اساتید، متخصصان، فارغ‌التحصیلان و دانشجویان به فعالیت پرداخت.

https://iusnews.ir/images/news/390073/gallery/7483.jpg

گزارش آماری درمان‌های انجام‌شده به شرح زیر است:

تعداد کل بیماران: ۱۹۹ نفر
فلوراید تراپی: ۱۰ مورد
دندان دائمی و شیری کشیده شده: ۳۶۴ مورد
دندان ترمیمی: ۷۲ مورد
جرم‌گیری: ۱ مورد
درمان پالپ دندان شیری: ۱۴ مورد
عصب‌کشی: ۱۴ مورد
عکس‌های رادیوگرافی: ۵۵  مورد

در طول ۴ روز کاری حرکت جهادی، تمام کودکان روستاهای شاه غالب، کلوار و سیلاب تحت معاینه دندانپزشکی قرار گرفته و آموزش بهداشت دهان و دندان به مادران و کودکان این روستاها داده شد.

هم‌چنین برای تمامی کودکان و نوجوانان روستاهای تحت پوشش تیم جهادی، مسواک، خمیر دندان و نخ دندان توزیع و پرونده دندانپزشکی برای مردم روستاهای تحت پوشش تشکیل شد.

https://iusnews.ir/images/news/390073/gallery/7486.jpg

تیم سازندگی:
تیم سازندگی گروه جهادی منتظران مصلح (عج) از روز ۲۶ اسفند ماه در روستای خرم راه دهستان زیلائی شهرستان مارگون مشغول به کار شد.

تعداد اعضای تیم سازندگی ۱۴ نفر، شامل ۱ مهندس عمران، ۲ بنا، ۱ نقاش و ۱۰ نیروی کارگر بود.

پروژه این تیم در نوزدهمین حرکت جهادی گروه منتظران مصلح (عج) تکمیل مسجد امام رضا (ع) روستای خرم راه بود و موارد زیر انجام شد:

حفر کانال لوله‌کشی و جای‌گذاری لوله آب مسجد
رنگ‌آمیزی و نصب ۶ عدد درب و پنجره
۵۵ متر کاشی کاری
سیمان کاری دیوارهای مسجد
انجام پروژه زیرسازی جهت موزاییک کاری کف مسجد

https://iusnews.ir/images/news/390073/gallery/7485.jpg

تیم هدایت تحصیلی:
تیم هدایت تحصیلی که برای نخستین بار در این حرکت جهادی راه‌اندازی شد،‌ دو گروه هدف را مورد بررسی قرار داد.

در مقطع پایه طی گفت‌وگو‌های انجام‌شده با مدیران و مسئولان مدارس روستاهای سیلاب، شاه غالب، کلوار و خرم راه موارد زیر بررسی شد:

۱) نیازسنجی مدارس از لحاظ ابزار آموزشی و تأمین این موارد پس از جمع‌بندی‌ مسئولان مربوطه

۲) هدف‌گذاری برای آزمون‌های ورودی تیزهوشان و نمونه دولتی در مقاطع ششم و نهم از طریق آگاهی‌بخشی و آموزش دانش‌آموزان و پیگیری مداوم و تأمین ملزومات مورد نیاز مانند کتب درسی مربوطه

۳) بحث در مورد اهمیت انتخاب رشته تحصیلی در مقطع نهم و آمادگی دانش‌آموزان برای انتخاب رشته صحیح و استعدادیابی توسط معلمان در طول دوران تحصیلی

در حیطه کنکور در مجموع ۱۵ دانش‌آموز مستعد در رشته انسانی و ۴ دانش‌آموز در رشته تجربی از روستاهای شاه غالب، کلوار، سیلاب، برآفتاب، بروک و خرم راه شناسایی شده و مواردی چون تهیه کتب کمک آموزشی، مشاوره و پیگیری دانش‌آموزان تا زمان کنکور و تسهیل در روند ثبت‌نام دانش‌آموزان در آزمون‌های آزمایشی در نظر گرفته شد.

https://iusnews.ir/images/news/390073/gallery/7487.jpg

هم‌چنین در طول این حرکت جهادی ۱۰۰ بسته نوشت‌افزار به دانش‌آموزان مقاطع مختلف اهدا گردید.

کمک مؤمنانه:
با توجه به شرایط سخت‌تری که در آستانه سال جدید و شیوع ویروس کرونا برای اقشار مستضعف منطقه ایجاد شده بود، توزیع بسته‌های کمک مؤمنانه نیز در برنامه‌های این حرکت جهادی قرار گرفت.

با جمع‌آوری کمک خیرین عزیز، در مجموع ۱۰۰ بسته معیشتی  و بهداشتی به ارزش مجموعاً ۵۰۰ میلیون ریال در بین اهالی روستاهای شاه غالب، سیلاب، کلوار و برآفتاب شهرستان مارگون توزیع شد.

گزارش کامل تصویری از اینجــا


کد خبرنگار : 16