تاریخ : 1402,پنجشنبه 23 شهريور12:51
کد خبر : 481320 - سرویس خبری : باشگاه نشریات

نقد و بررسی نشریات هفته دوم شهریور ماه؛

نگارش نشریه با دو زبان تا به روز نبودن موضوعات

در نقد و بررسی این نشریات دانشجویی داورها شاخص هایی مانند؛ محتوای تولیدی، ساختار منسجم، ارتباط موضوع با مخاطب، به روز بودن، نوآوری و خلاقیت در پرداخت به موضوع، صفحه آرایی، انتشار منظم، تعداد افراد دست اندر کار، تنوع مطالب، قواعد نگارشی، اصول روزنامه نگاری و ... مورد بررسی قرار می‌دهند.

به گزارش سرویس باشگاه نشریات «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ نشریات دانشجویی را می‌توان یکی از مهم‌ترین راه‌های ارتباطی تشکل‌ها، کانون‌ها و انجمن‌های دانشجویی با بدنه دانشگاهی دانست. چرا که عملا این نشریات هستند که به عنوان رسانه‌ی مکتوب نقش ایفا می‌کنند و می‌توان آنرا از جریان ساز ترین رسانه ها در فضای دانشگاهی قلمداد کرد اما تا حدودی این رسانه ها در عصر حاضر و چندین سال اخیر کار را به پیام رسان ها و پلتفرم های اجتماعی داده اند. حال هر از چند گاهی این ارتباط روندی نزولی و حتی صعودی هم داشته است، اما نشریات دانشجویی نشان داده‌اند در صورتی‌که بتوانند ذائقه دانشجویان را به‌خوبی شناسایی کنند، با استقبال دانشجویان رو به ‌رو خواهند شد.

باید گفت که دو سال از همه گیری پاندمی کرونا در ایران می‌گذرد و تشکل های دانشجویی؛ انجمن های علمی و کانون ها در دانشگاه به انتشار نسخه های الکترونیکی نشریات تشکیلاتی خود روی آوردند و دیگر مثل سابق، نشریات به صورت کاغذی چاپ و منتشر نمی شود البته که با حضوری شدن دانشگاهها امید داریم که دیگر چنین نباشد.

هرچند؛ در این دوران که فضای مجازی عملا جای فضای حقیقی را گرفته است، صحبت کردن از نشریات کاغذی به نظر کاری قدیمی و منسوخ شده به نظر می‌رسد منتهی هنوز هم چه در بدنه دانشجویی و چه برای کسانی که قصد انتشار نشریه دارند، کاری جذاب و مهم است. همین امر باعث شده هنوز هم شاهد نشریات مختلفی از نشریات انجمن‌های علمی گرفته تا نشریات تشکل‌های دانشجویی باشیم و حتی نشریاتی که مربوط به هیچ تشکلی نیستند، اما با گرد هم آمدن چند دانشجوی فعال مجوز انتشار نشریه را دریافت کرده‌اند. اهمیت نشریات دانشجویی را می‌توان در استفاده از این ابزار رسانه‌ای برای ارتباط با تمامی دانشجویان دانست. طراحی موردپسند، استفاده از تیترهای جذاب، داشتن محتوای جذاب و... از نکات ریزی است که دانشجویان برای انتشار یک نشریه خوب باید به آن توجه کنند؛ کارهایی که شاید اهمیت خاصی در فضای مجازی هم نداشته باشند.

از این رو «خبرنامه دانشجویان ایران» که مدت هاست با داورانی از فعالان نشریات دانشجویی به نقد و بررسی نشریات دانشجویی سراسر کشور پرداخته است؛ قصد دارد که این هفته نشریات دانشجویی را به لحاظ فنی مورد بررسی و کنکاش قرار دهد تا هم کمکی به آنها باشد و هم بتواند جهت اعتلای نشریات دانشجویی قدم برداشت.

در نقد و بررسی این نشریات دانشجویی داورها شاخص هایی مانند؛ محتوای تولیدی، ساختار منسجم، ارتباط موضوع با مخاطب، به روز بودن، نوآوری و خلاقیت در پرداخت به موضوع، صفحه آرایی، انتشار منظم، تعداد افراد دست اندر کار، تنوع مطالب، قواعد نگارشی، اصول روزنامه نگاری و ... مورد بررسی قرار می‌دهند.

داور این هفته: زهرا پلویی - فعال سابق نشریات دانشجویی

نشریه دانشجویی «تحکیم»: ویژه نامه انتخابات مجلس شورای اسلامی نشریه "تحکیم" اتحادیه دفتر تحکیم وحدت منتشر شد.

مدیر مسئول: امیررضا بخشی پور

سردبیر: زهرا مظهری

 نقاط قوت  نقاط ضعف

 داشتن سرمقاله

 روان‌نویسی مطالب

 پرداختن به یک موضوع محوری در نشریه

 استفاده از فونت مناسب

 استفاده محدود از تصاویر در صفحه‌آرایی

 

 

 

 

 

 

جزئیات بیشتر را در فایل نشریه (دانلود) بخوانید.

نشریه تحکیم

نشریه دانشجویی «خط دانشجو»: ویژه نامه اربعین نشریه دانشجویی " خط دانشجو" جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه منتشر شد.

مدیر مسئول و سردبیر: فاطمه وهابی

 نقاط قوت  نقاط ضعف

 ارائه راه‌های ارتباط با نشریه

 استفاده از قالب‌های محتوایی متنوع

 مشخص بودن نام و رشته تحصیلی نویسندگان

 ستون‌بندی مناسب

 کوچک بودن اندازه فونت

 

 

 

 

 

 

جزئیات بیشتر را در فایل نشریه (دانلود) بخوانید.

نشریه خط دانشجو

نشریه دانشجویی «صراط»: ششمین شماره گاهنامه "صراط" انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی یاسوج منتشر شد.

مدیر مسئول: امیر عباس دردانه

سردبیر: فاطمه احمدیان

 نقاط قوت  نقاط ضعف

 داشتن صفحه فهرست

 استفاده از فونت مناسب

 متنوع بودن موضوعات

 استفاده از تصاویر با کیفیت در صفحه‌آرایی

 به روز نبودن موضوعات

 

 

 

 

 

 

جزئیات بیشتر را در فایل نشریه (دانلود) بخوانید.

نشریه صراط

نشریه دانشجویی «پادمه»: شماره جدید نشریه دانشجویی "پادمه" واحد عقیدتی_فرهنگی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیر کبیر منتشر شد.

مدیر مسئول و سردبیر: مهدی فراهانی

 نقاط قوت  نقاط ضعف

 نگارش محتواها با دوزبان فارسی و عربی

 پرداختن به یک موضوع محوری در نشریه

 داشتن صفحه فهرست و شناسنامه

 انتخاب تیترهای ساده

 

 

 

 

 

جزئیات بیشتر را در فایل نشریه (دانلود) بخوانید.

نشریه پادمه