تاریخ انتشار: یکشنبه 1401/02/25 - 14:13
کد خبر: 432547

انتشار به مناسبت نمایشگاه کتاب؛

معرفی ۵ کتاب برای نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

معرفی ۵ کتاب برای نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

اطرافش از رنج و صبر است. روایت­هایی که باز زبانی شاعرانه بیان می­شوند و مخاطب را به ادامۀ مطالعه مشتاق می­کنند. طریقی با انتشار این اثر چیره­دستی خود را در روایت­پردازی به خوبی نشان داده­است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ اگر شما هم از جمله عاشقان کتاب باشید، تقریبا هیچ‌چیز به اندازه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برایتان جذاب نیست. رویدادی فرهنگی که هر سال در اردیبهشت برگزار می‌شود و عاشقان کتاب را از سراسر ایران به سمت خود می‌کشد. در این مطلب قصد داریم به معرفی کتاب بپردازیم و در انتخاب کتاب به شما کمک کنیم.

در نظر داشته باشید که کتاب‌های خوب، بسیار زیاد هستند و بدون شک ما در معرفی کتاب برای نمایشگاه کتاب نمی‌توانیم همه‌ی کتاب‌های خوب و مهم را معرفی کنیم اما ویژگی مشترک کتاب­های این لیست پیشنهادی خوشخوان و روان­ بودن آن­ها است.

در حقیقت، بسیاری از افراد ترجیح می­دهند؛ در این ایام اوقاتشان را با خواندن کتاب سپری کنند. اگر شما هم جزو این دستۀ هستید؛ شاید این یادداشت به دردتان بخورد و کتاب موردعلاقۀ خود را از میان این پنج کتابی که به شما معرفی می­کنیم بیابید.

ساجی:

اولین کتاب از لیست پیشنهادی ما به «ساجی» اختصاص دارد. ساجی که به قلم «بهناز ضرابی­زاده» به نگارش درآمده است؛ راوی خاطرات خانم نسرین باقرزاده، همسر شهید بهمن باقری است از سال­های اشغال خرمشهر. کتابی که با زبانی سلیس و روان با زاویه­دید اول شخص، به روایت خاطرات خانم باقرزاده می­پردازد.

ساجی روایت روزهای خون و آوارگی خرمشهر است. روایت تنهایی همسران رزندمندگان در بمباران­های آبادان. با این همهه از زندگی لبریز است.

در واقع آنچه در ساجی قابل توجه است توصیفات ناب از فضای خاطرات است. توصیف به اندازه و دقیق در کنار فضاسازی هنرمندانه برگ برندۀ کتاب است. ساجی به مدد توصیف­هایش بوی زندگی می­دهد. روایت­های این کتاب در بحبوحۀ جنگ و ویرانی خواننده را به زندگی امیدوار می­کند.

اثریا:

اثریا یک روایت بدون سانسور از جنگ سوریه است. داستان چند جوان ایرانی که برای آزادسازی منطقه­ای در سوریه به نام «اثریا» با داعشی­ها می­جنگند. «اثریا» رمانی کم­حجم است که از زبان یکی از رزمندگان و به صورت محاوره روایت می­شود و به شرح ماوقع می­پردازد.

ما در اثریا با خوانش جدیدی از جنگ روبه­رو می­شویم که خاص و مقتضای نسل امروز است. زبان شخصیت­ها و ادبیاتی که به کار می­برند و ابزاری که در جنگ از آن بهره می­گیرند؛ شباهتی به ابزار و ادبیات دفاع مقدس ندارد. و همین تفاوت­ها در کنار آرمانی مشترک، از مهم­ترین عوامل جذابیت کتاب است.

«نیما اکبرخانی»، نویسندۀ اثریا، در روایت پردازی داستانش به هیچ وجه به ورطۀ افراط نمی­افتد و در همان 120 صفحه سعی می­کند از پس شخصیت­هایی که خلق کرده بربیاید.

«اثریا» یک نمونۀ خوب از آثار ضد جنگ است.

آبنبات هل دار: