تاریخ انتشار: دوشنبه 1401/02/26 - 12:04
کد خبر: 432631

باید به پرونده‌های دارای زندانی خارج از نوبت رسیدگی شود

باید به  پرونده‌های دارای زندانی خارج از نوبت رسیدگی شود

رئیس کل دادگستری استان تهران گفت:پرونده‌های دارای زندانی باید به‌ صورت ویژه و خارج از نوبت رسیدگی شوند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از رسانه و ارتباطات دادگستری کل استان تهران، علی القاصی، در راستای بازدیدهای از پیش اعلام نشده از مراجع و واحدهای قضائی و به‌منظور بررسی «نحوه خدمات‌رسانی به مراجعان» و «ارزیابی کیفیت رسیدگی‌های قضائی»، با همراهی جعفر داراب‌خانی رئیس حوزه ریاست و یحیی جعفری رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران از مجتمع قضائی «شهید قدوسی» بازدید به‌عمل آورد.

رئیس کل دادگستری استان تهران ضمن بازدید از بخش‌ها و شعب مختلف مجتمع قضائی شهید قدوسی میزان موجودی و تعیین اوقات در هر یک از شعب را مورد ارزیابی قرار داد.

القاصی در جریان بازدید از شعب این مجتمع قضائی با شعبه‌ای مواجه شد که حجم قابل توجهی از پرونده‌های کثیرالشاکی مربوط به رمزارزها را رسیدگی می‌کند.

«تسریع در تعیین تکلیف پرونده‌های کثیرالشاکی» و «اولویت‌دهی به احقاق حقوق مالباختگان» دو توصیه رئیس کل دادگستری استان تهران به قاضی این شعبه بود.

وی در ادامه بازدید از مجتمع قضائی شهید قدوسی با مراجعه‌کننده‌ای مواجه شد که مدعی بود تناسب میان مجازات و جرم در خصوص اتهام وی رعایت نشده‌است.

رئیس کل دادگستری استان تهران فی‌المجلس دستور داد تا پرونده قضائی این فرد در اسرع وقت جهت صحت‌سنجی در اختیار وی قرار گیرد.

القاصی همچنین از بخش‌ها و شعب مختلف دادسرای ناحیه شش بازدید کرد و نحوه کارسنجی و تقسیم‌کار را مورد ارزیابی قرار داد.

رئیس کل دادگستری استان تهران پس از بازدید از بخش‌های مختلف این مجتمع قضائی و رسیدگی به مشکلات حقوقی و قضائی تعدادی از مراجعه‌کنندگان در جمع کارکنان قضائی و اداری مجتمع قضائی شهید قدوسی حضور یافت و به استماع مشکلات و دغدغه‌های آن‌ها پرداخت.

القاصی در جریان نشست با کارکنان قضائی و اداری مجتمع قضائی شهید قدوسی هدف از انجام این بازدید را دیدار مستقیم و چهره به چهره با کارکنان قضائی و اداری و آگاهی از نظرات، پیشنهادات و انتقادات آن‌ها به‌منظور بهبود عملکرد دستگاه قضائی در استان تهران عنوان کرد و گفت: دلیل این حضور و جلسه از این جهت است که همه عزیزان بدانند مدیریت مجموعه قضائی استان تهران در کنار آن‌ها است و برای پیش‌برد امورات از آن‌ها استمداد می‌طلبد.

فراخوان رئیس کل دادگستری استان تهران برای جمع‌آوری ایده‌ها

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به دریافت ایده‌ها و نظرات دو هزار نفر از کارکنان قضائی و اداری مجموعه قضائی استان تهران اظهار کرد: از همه کارکنان قضائی و اداری استان تهران با توجه به اینکه در میدان عمل و بطن کار قرار دارند، خواسته می‌شود تا با ارائه پیشنهادات، انتقادات و نظرات سازنده خود مدیریت را برای بهبود وضعیت دستگاه قضائی در استان تهران و اصلاح فرایندهای اشتباه و خدمت‌رسانی هر چه بهتر به شهروندان یاری دهند.

وی با تاکید بر اینکه مجموعه مدیریت قضائی استان تهران پذیرای ایده‌ها و نظرات قضات، بازپرسان، دادیاران، دفترداران، کارمندان و تمامی کارکنان عدلیه در این استان به‌منظور ارائه خدمت هر چه بهتر به شهروندان است، بیان کرد: قوی‌ترین بازوی کارشناسی مدیریت یک مجموعه، در صورت اینکه نقاط نظر به‌خوبی اخذ، تحلیل، دسته‌بندی و استفاده شود، کارکنان همان مجموعه محسوب می‌شوند و این امر در بهبود، ارتقا و پیشرفت مجموعه، رفع اشتباهات و اصلاح رویه‌های ناصواب در آن مجموعه و نظم‌دهی به امور می‌تواند مثمر ثمر واقع گردد.

القاصی در بخش دیگری از سخنان خود به چالش‌های موجود در دستگاه قضائی اشاره کرد و در عین حال حل بخش عمده‌ای از این چالش‌ها را در گروء اصلاح کارکردها و تصمیمات مدیریتی دانست.

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه اهمیت و جایگاه والای عدلیه در جامعه اسلامی را مورد اشاره قرار داد و گفت: خدمت در دستگاه قضائی به‌عنوان دستگاه مسئول اجرای عدالت و احقاق حق در جامعه، در صورت صحت عمل، علاوه بر اینکه سبب نمود عینی عدالت در جامعه و رضایت شهروندان خواهد شد، پاداش اخروی نیز برای همه عزیزان به‌همراه خواهد داشت.

عدلیه محل التجاء ستم‌دیدگان و مظلومان است

وی عدلیه را محل التجاء ستم‌دیدگان و مظلومان دانست و در عین حال گفت: امروزه جامعه با مشکلات زیادی از حیث مسائل فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی مواجه است و از این حیث، وضعیت جامعه ویژه و خاص است که در نهایت خروجی این مشکلات در دستگاه قضائی نمود پیدا می‌کند.

القاصی با بیان اینکه قوه قضائیه متشکل از یکایک کارکنان آن اعم از اداری و قضائی در بخش‌های مختلف است، اظهار کرد: نباید این‌گونه تصور شود که مدیریت از بدنه دستگاه قضائی جدا است؛ بلکه مدیریت با مسئولیت بیشتر و سنگین‌تر در کنار کارکنان قرار دارد تا بتواند با استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود در جهت ارتقا وضعیت دستگاه قضائی قدم بردارد.

رئیس کل دادگستری استان تهران ضرورت توجه به نقاط قوت و پیشرفت‌های چشم‌گیر در عدلیه و در دوره «تحول و تعالی» را مورد تاکید قرار داد و گفت: علی‌رغم کمبودها و کاستی‌ها قضات جهادگر، خداجو و عدالت‌جوی بسیاری در دستگاه قضائی وجود دارد که در کنار کارمندان پاک‌دست در جهت اعتلای هر چه بیشتر قوه قضائیه فعالیت می‌کنند و این امر برای آینده عدلیه و کشور امیدوارکننده است.

وی در ادامه به انتظارات و توقعات شهروندان از دستگاه قضائی اشاره کرد و گفت: عبادت و جهاد در راه خدا غیر از رسیدگی به مشکلات شهروندان و پاسخ مثبت به انتظارات و توقعات به‌حق مردم از قوه قضائیه نیست و این امر جز شریک شدن در مشکلات، گرفتاری‌ها، رنج و سختی مردم و اصحاب پرونده محقق نخواهد شد.

القاصی در ادامه نقش‌آفرینی در جهت حل مشکلات مردم در دستگاه قضائی را یک توفیق الهی و عنایت پروردگار دانست و گفت: موفقیت در مسیر صعب و پیچیده اجرای عدالت و احقاق حق صرفاً با عدم عادی‌انگاری مشکلات و سختی‌های مردم محقق خواهد شد؛ چرا که امروز دشمنان قسم خورده مردم عزیز و غیور و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هم‌قسم شده‌اند تا امید مردم را ناامید کنند و با فعالیت‌های مسموم رسانه‌ای خود، زمینه یاس و تغییر در باورهای بنیادین را فراهم آورند.

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه قضا و قضاوت در میان مردم، تصمیم‌گیری در خصوص جان، مال و عرض شهروندان را سخت و حساس توصیف کرد و در عین حال اظهار کرد: یک قاضی باید به‌نحوی عمل کند و تصمیم بگیرد که خروجی قلم او اجرای عدالت و احقاق حق علی‌رغم همه مشکلات و موانع پیش‌رو باشد.

وی لازمه موفقیت در زمینه پیش‌برد اهداف عالی دستگاه قضائی را اراده، اهتمام، جدیت، حساسیت و مقاومت در فرایند کارها ارزیابی کرد و در عین حال رمز موفقیت ملت شریف ایران اسلامی در هشت سال دفاع مقدس را شاخص‌های فوق‌الذکر دانست و اظهار کرد: آنچه در انجام هر کار و مأموریتی شایسته توجه است این است که نباید در رسیدن به هدف و مقصد دچار تزلزل و کندی شد و باید با توکل به خداوند متعال در میدان قدم نهاد و عمل کرد.

القاصی با اشاره به حجم فزاینده ورودی‌ها در بخش‌های مختلف مجموعه قضائی استان تهران، اصلاح روند موجود را در گروء تلاش و پیگیری مضاعف در جهت اصلاح رویه‌ها و عدم یاس در این زمینه عنوان کرد و گفت: مردمی که در طول روز به هر یک از عزیزان مراجعه می‌کنند، فرصتی برای ارائه خدمت و جلب نظر پروردگار متعال هستند که دیر یا زود می‌گذرد و نباید از آن غافل شد.

رئیس کل دادگستری استان تهران یکی از چالش‌های اساسی در مجموعه قضائی استان تهران را کارهای معوق و انباشت‌شده مربوط به گذشته دانست و گفت: عدم ساماندهی کارهای معوق و مانده، حرکت دادگستری استان تهران در جهت نیل به اهداف عالی دستگاه قضائی در دوره «تحول و تعالی» را با کندی مواجه خواهد کرد؛ لذا ضرورت دارد تا هر چه سریع‌تر و با قید فوریت رویه‌های ناصواب اصلاح و حجم کار کاسته شود که این امر تلاش مضاعف و جهادی همه عزیزان را می‌طلبد.

رئیس کل دادگستری استان تهران یکی از روش‌های «اصلاح رویه‌های ناصواب» و «احصاء موانع موجود» در مجتمع قضائی شهید قدوسی را برگزاری نشست‌های مشترک میان کارکنان قضائی و اداری این مجتمع قضائی مطرح کرد و گفت: بخش‌های مختلف دستگاه قضائی از نظر کارکرد با یک‌دیگر ارتباط دارند و گسسته از هم نیستند؛ لذا همان‌طور که در یک دادنامه چند قاضی دخیل و سهیم هستند، باید با مشورت، هم‌افزایی و هم‌فکری با حفظ اصل «استقلال قضائی» اقدام کرد.

ضرورت «قضازدایی با استفاده حداکثری از ظرفیت شوراهای حل اختلاف»

وی در ادامه سخنان خود بر ضرورت «قضازدایی با استفاده حداکثری از ظرفیت شوراهای حل اختلاف» تاکید کرد و گفت: حتی‌الامکان سعی شود از اختلافات و دعاوی مردم قضازدایی و موضوع به سمت سازش هدایت گردد؛ چرا که این امر، برای همگان آثار مثبتی در پی خواهد داشت.

القاصی با تاکید بر لزوم کنترل ورودی‌ها و نقش قابل توجه مقام ارجاع در این زمینه اظهار کرد: پذیرفته نیست که هر شکواییه و موضوعی بدون انجام بررسی‌های لازم فوراً به پرونده قضائی تبدیل گردد؛ چرا که این موضوع ممکن است فرایند احقاق حق و اجرای عدالت را با اطاله و چالش مواجه کند.

«استفاده بیش از پیش از تأسیسات ارفاقی» از جمله توصیه‌های رئیس کل دادگستری استان تهران در این نشست به قضات مجتمع قضائی شهید قدوسی بود.

وی در همین زمینه عنوان کرد: تصمیمات قضائی از آن جهت دارای حساسیت و اهمیت است که در خصوص انسان‌ها اعمال می‌شود؛ لذا نمی‌توان با انسان‌ها به مثابه فرمول ریاضی مواجه شد و باید اقتضائات اخلاقی و شاخصه‌های فردی در نظر گرفته شود.

القاصی با اشاره به اهمیت استفاده از تأسیسات ارفاقی از سوی قضات اذعان کرد: در بسیاری از موارد استفاده و یا عدم استفاده از تأسیسات ارفاقی ممکن است زندگی فرد را تحت‌الشعاع قرار دهد و چه بسا با موافقت با آزادی مشروط یک فرد نجات پیدا کند و یا با عدم موافقت با آزادی مشروط زندگی آن فرد آسیب جدی ببیند.

رئیس کل دادگستری استان تهران افزود: در برخی موارد زمانی که علت عدم استفاده از تأسیسات ارفاقی در خصوص افراد پرسیده می‌شود، اعلام می‌شود که در زمان صدور حکم، تخفیف اعمال شده؛ اما باید توجه داشت که در بسیاری از موارد نیاز به تجدیدنظر و بررسی مجدد است و چه بسا فرد در همان مدت زمان محکومیت اصلاح شده باشد.

«حضور در زندان و بررسی مشکلات مددجویان» از دیگر توصیه‌های القاصی به قضات مجتمع قضائی شهید قدوسی بود که می‌تواند در اتخاذ تصمیمات قضائی مؤثر باشد.

رئیس کل دادگستری استان تهران در همین زمینه قضات محاکم را مکلف کرد تا حداقل هر سه ماه یک‌بار به زندان بروند و از نزدیک در جریان مشکلات مددجویان قرار گیرند.

پرونده‌های دارای زندانی باید به‌صورت ویژه و خارج از نوبت رسیدگی شوند

رئیس کل دادگستری استان تهران «تسریع در رسیدگی به پرونده‌های دارای زندانی» را به‌عنوان یک اصل مورد توجه و تاکید قرار داد و گفت: در مواردی مشاهده می‌شود که پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه ارجاع شده اما متهم کماکان تحت قرار بازداشت است. این امر به هیچ‌عنوان پذیرفته نیست و پرونده‌های دارای زندانی باید به‌صورت ویژه و خارج از نوبت تعیین وقت، تعیین تکلیف و رسیدگی شوند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت «رعایت تناسب میان جرم ومجازات» تاکید و در عین حال اظهار کرد: در تعیین مسئولیت کیفری برای افراد باید دقت شود و حکم صادره باید از «انصاف قضائی» برخوردار باشد و تناسب به‌عنوان یک اصل، قاعده و منطق قضائی مورد نظر قرار گیرد.

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه با تاکید بر اینکه انحراف و خطا در دستگاه قضائی قابل تعمیم به همگان نیست، ضرورت «صیانت از کارکنان» را به‌عنوان یک اصل مورد اشاره قرار داد و در بخش پایانی سخنان خود رسیدگی به دعاوی شهروندان را اولویت دستگاه قضائی ذکر کرد و گفت: هر چقدر در این زمینه کار و اقدام شود، نتیجه آن خدمت به مردم و کسب رضایت پروردگار متعال خواهد بود.

نیکوکار، سرپرست مجتمع قضائی شهید قدوسی نیز در این نشست با بیان اینکه عملکرد این مجتمع قضائی در حوزه بازدید از زندان‌ها کم‌نظیر است، گفت: در سال گذشته ۱۵ نوبت از زندان‌ها بازدید انجام شد و تقریباً همه همکاران یک نوبت در زندان حضور پیدا کردند و برنامه مدونی نیز در سال جاری برای این امر تدوین شده است.

در پایان این بازدید قضات و کارکنان برتر مجتمع قضائی شهید قدوسی که عملکرد مطلوبی را در زمینه‌های کاهش پرونده‌های مسن، عملکرد مثبت و کار با سمپ در سال ۱۴۰۰ داشته اند، مورد تقدیر قرار گرفتند.

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
توصیه امام حسین(ع) به یارانش در واقعه عاشورا
تعزیه خوانی زنان روستای «فدیشه» در فهرست میراث فرهنگی ثبت شد
تسکین درد مفاصل با لیموترش
شهید «خالد منصور» که بود؟
جریمه ۱۰ هزار دلاری ایران به خاطر انصراف تیم امید قطعی است؟
شهادت فرمانده ارشد جهاد اسلامی
آیا قفل توافق در وین باز می‌شود؟
طرح نذر خون از ابتدای محرم تا پایان صفر ادامه دارد
سیاست خارجی متوازن یا سیاست موازنه مثبت؟
سومین بازی دوستانه تیم ملی ایران قطعی شد
برگزاری جلسه شورای امنیت درباره غزه
واکسیناسیون قطره چکانی در روزهای اوج گیری کرونا
چگونه نمره آیلتس خود را از ۶ به ۸ برسانیم؟
دلایل کاهش قیمت روغن خوراکی
سنگال سومین حریف تدارکاتی تیم ملی فوتبال در راه جام جهانی است
نرخ‌های جدید عوارض آزادراهی تعلیق شدند
بیانیه سازمان ملّی تعلیم و تربیت کودک درباره «کودک»‌کشی رژیم غاصب قدس
میز کار رتبه بندی معلمان رسما آغاز به کار کرد
هیچ مشاوری برای انتخاب رشته کنکور تضمینی نیست
چین و روسیه با برداشته شدن تحریم‌های ایران مشکلی ندارند
آمریکا: ایران مانع دستیابی به توافق است
چگونه نمره آیلتس خود را از ۶ به ۸ برسانیم؟
میز کار رتبه بندی معلمان رسما آغاز به کار کرد
هیچ مشاوری برای انتخاب رشته کنکور تضمینی نیست
درج کلید سؤالات در کارنامه داوطلبان آزمون سراسری
دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور هنر و زبان خارجی
دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور تجربی
دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱
رشته جدید تولید محتوای دیجیتالی در دانشگاه جامع علمی کاربردی تصویب شد
با این جملات روی اعصاب کنکوری ها نباشد
تجمع دانشجویان در محکومیت تجاوز نظامی اسرائیل
۴۵ عنوان درسی به ترویج فرهنگ عاشورایی پرداخته است
روش های انتخاب رشته نادرست را بشناسیم
شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان
برای رتبه های برتر کنکور تسهیلات دانشگاه تهران
داوطلبان کنکور سراسری چگونه انتخاب رشته کنند؟
مقصر برخورد خودرو با دسته عزاداری مشخص شد
ضرورت ایجاد ردیف اعتباری ساخت خوابگاه‌های دانشجویی متاهلی
کاهش تقاضای داوطلبان کنکور در ریاضی
پرداخت شهریه دانشجویان شاهد و ایثارگر براساس قانون ایثارگران
منتخبین دانشجویی شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشجویی معرفی شدند
مجوز ۱۴ موسسه اعزام دانشجو به خارج لغو یا تعلیق شد
نظرسنجی

با دو مرحله‌ای شدن کنکور سراسری موافق هستید؟مشاهده نتایج
go to top