تاریخ انتشار: چهارشنبه 1401/04/01 - 08:36
کد خبر: 436093

بررسی چگونگی فساد در سینما؛

ریشه فساد در سینما از کجا آب می خورد؟

ریشه فساد در سینما از کجا آب می خورد؟

متاسفانه مافیای سینمایی منجر می شود که افرادی با پیش زمینه های چنین مسائلی بتوانند از موانع حضور در عرصه ی بازیگری عبور کرده و در مسیر خود باقی بمانند. این بی اخلاقی ها و مفاسد به نقش فروشی و پول های ناسالمی که در رگ های سینما تزریق می شود نیز گره خورده.

به گزارش سرویس زنان «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ اولین بار مسئله ی فساد در سینمای ایران در پاییز سال 1390 توسط مرحوم فرج الله سلحشور مطرح شد. زخمی بر پیکر آسیب دیده ی سینما که هر از چندگاهی متناسب با نیاز برخی اشخاص به ویژه هنرمندنماها، سر باز می کند و با گذر زمان به دست فراموشی سپرده می شود. پرداختن به این موضوع برای سینما تقریبا به مثابه تف سر بالا است. چرا که بخش قابل توجهی از علل شکل گیری آلودگی های اخلاقی این فضا هم از ناظران و متولیان این صنعت نشات می گیرد و هم از مجریان و اعضای خانواده ی سینما.

مسئله ی فساد در بین متولیان هنر هفتم که روحیه و عواطف جامعه را جریحه‌دار کرده، موضوعی ست داغ که دهان به دهان می چرخد و مورد ملامت قرار می گیرد، اما به ندرت به علل و ریشه های آن توجه می شود که چه شد در در فضایی که قرار بود از طریق ابزاری به نام سینما و هنر زمینه ی هرچه بیشتر رشد و تعالی انسان به عنوان هدف فراهم شود، چنین اخبار ناامید کننده ای به گوش می رسد و راه حل این موضوع چیست؟

برخی نیز که به علل این موضوع توجه نشان می دهند، در نهایت با ساده سازی مسئله و یا نگاه یک جانبه و قضاوت های یک طرفه سر و ته آن را به هم می آورند و یک حکم نهایی صادر می کنند که یا تقصیر بازیگر است یا تقصیر فلان نهاد و این داستان پیچیده را به پایان می رسانند. البته شایان ذکر است که وجود نواقص و مفاسد مذکور توسط بازیگران و مکشوف توسط نهادهای متولی بدین معنا نیست که تمامی اعضای صنعت سینما گرفتار چنین موضوعاتی شده اند و قابلیت تعمیم دهی کلی وجود ندارد.