تاریخ انتشار: دوشنبه 1401/05/24 - 02:36
کد خبر: 441068

میزگرد دانشجویی نشست سالانه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل؛

دردانه: بدبختی تشکل‌های دانشجویی دخالت در لیست‌های سیاسی بود/ مشهدی: تشکل‌های دانشجویی باید فضاهای خالی را پر کنند

دردانه: بدبختی تشکل‌های دانشجویی دخالت در لیست‌های سیاسی بود/ مشهدی: تشکل‌های دانشجویی باید فضاهای خالی را پر کنند

امیرعباس دردانه در پایان در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان درخصوص کاهش تاثیرگذاری تشکل های دانشجویی با گذشت زمان گفت: یکی از عوامل دخالت در لیست های سیاسی است که باعث انشعاب های مختلف شد و امروز عده ای با چهار یا پنج نفر در کنار حسینیه جماران عکس میگیرند درحالی که ابتدای انقلاب آن حسینیه پر بود.

به گزارش خبرنگار تشکل های دانشجویی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ بیست و سومین نشست سالیانه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های سراسر کشور با “حیات عدالت، حکمرانی با درایت و صداقت” از تاریخ 23 تا 29 مرداد 1401 در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در حال برگزاری است. که در این نشست باحضور امیرعباس دردانه، دبیرسابق انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، محسن شکیبامنش، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه بیرجند و سجاد مشهدی حسن، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه سمنان به برگزاری میزگرد دانشجویی با موضوع ضرورت و لازمه فعالیت دانشجویی در دانشگاه پرداختند.

تشکل های دانشجویی یک حرکت نو را ایجاد می کنند

ابتدا سجاد مشهدی حسن، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه سمنان درخصوص چرایی فعالیت های دانشجویی گفت: بحث در حوزه دانشگاهی و چرایی فعالیت در دانشگاه‌ها بخاطر اینکه ما الان دانشجو هستیم و  لزوما دانشجو متناسب با ویژگی های معین خود در دانشگاه فعالیت می‌کند.

مشهدی حسن ضمن اشاره به اهمیت ها و اثرگذاری هایی که در فعالیت تشکیلاتی در دانشگاه وجود دارد گفت: تشکل های دانشجویی برای رسیدن به تمدن اسلامی نقش حلقه های میانی در جامعه را دارند که اثرگذاری تشکل های دانشجویی در این حوزه یک حرکت نو را ایجاد می کنند.

وی در ادامه گفت: دفاتر و تشکل های دانشجویی برای خود سازی و اثرگذاری های کلان باید برنامه داشته باشند. یکی از عواملی که کار تشکیلاتی را نمایان و زنده می کند ویژگی زندگی جمعی است که انسان را به خودشناسی می رساند.

دانشگاه مبدا تحول است

سپس محسن شکیبامنش، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه بیرجند در این خصوص به صحبت پرداخ و گفت: دانشجویان و دانشگاه یکسری پتانسیل و استعدادهایی دارد که متناسب با آن دانشجویان می توانند ظهور و بروز داشته باشند.

شکیبامنش در ادامه با پرداختن به صحبت های امام درخصوص دانشگاه افزود: دانشگاه در واقع به گفته امام (ره) مبدا تحول است که این باعث می شود برای دانشجویان ضرورت فعالیت و کارهای دانشجویی در فضای دانشگاه افزایش پیدا کند.

تشکل های دانشجویی یک جنبش صنفی نیست

در ادامه امیرعباس دردانه، دبیرسابق انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: درواقع باید به این فکر کرد که چه شد دانشجو و تشکل های دانشجوی در دانشگاه ماندگار شدند. یکی از ویژگی هایی که که میتوان برای دانشگاه و دانشجو نام برد بحث علم و عمل است. دانشگاه محل تلاقی تفکرات و افراد مختلف است و این تضارب آرا باعث پویایی جنبش دانشجویی در دانشگاه است.

دردانه افزود: برای درک بهتر جنبش دانشجویی باید تاریخچه جنبش دانشجویی باید خونده شود. تشکل های دانشجویی یک جنبش صنفی نیست چرا که اگر صرفا صنفی بود تاکنون ماندگاری نداشت و هیمن گستره فعالیت اجتماعی و دربرگیری بیشتر جامعه آماری باعث حضور ماثر آن در دانشگاه شد.

تشکل های دانشجویی باید فضاهای خالی را پر کنند

در ادامه باری دیگر نوبت به مشهدی حسن رسید که وی افزود: اتحادیه های دانشجویی و بخصوص دفاتر تشکل های دانشجویی یک فضای آرمان خواهی و باانگیزه ای برای اصلاح جامعه دارد که از نگاه های مختلف به آن پرداخته می شود.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه سمنان با اشاره به به دیدگاه فرهنگی گفت: هنور نگاه به کار فرهنگی در دانشگاه ها کم اهمیت است به نحوی که پس مانده های بودجه را برای کار فرهنگی در نظر می‌گیرند اینجاست که دانشجو باید ورود کند و در این حوزه فضاهای خالی را پر کند.

وی در ادامه با اشاره به توقع شرکت کنندگان در انتخابات تشکل های دانشجویی گفت: اعضای تشکل های دانشجویی نسبت به دانشجویانی که آن ها را انتخاب کردند باید دغدغه داشته باشند و برای پیگیری مطالبات آن تلاش کنیم.

مطالبات دانشگاهی پیگیری شود

سپس دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه بیرجند در ادامه گفت: دفاتر و اعضای تشکل ها درواقع از دانشجو و برای دانشجو است نباید صرفا مسائل کلان دنبال شود و مطالبات دانشگاهی نیز پیگیری شود. مثلا در حوزه حجاب که یک مسئله کلی و کلان است ما در دانشگاه خود نیز پیگیر این موضوع و مطالبات متناسب با آن باشیم. درواقع تشکل های دانشجویی باید مطالبات را در دانشگاه دنبال و در حوزه کلان کشور و مسائل دانشگاه باید متناسب باهم حرکت کند.

بدبختی تشکل های دانشجویی دخالت در لیست های سیاسی بود

در پایان امیرعباس دردانه با اشاره به دو نوع سیاست زدگی و سیاست زدایی در دانشگاه گفت:  ما باید سعی کنیم از سیاست زدگی و سیاست زدایی دوری کنیم چرا که هردو آن ها برای دانشگاه زیان آور است.

وی ادامه داد: سیاست زدگی باعث ایجاد تنش و ابطال برنامه های مختلف تشکل های دانشجویی در دانشگاه می‌شود و سیاست زدایی هم باعث لودگی دانشجو می شود.

دبیرسابق انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در خصوص راهکارهای پیشنهادی خود گفت: ما می‌توانیم با ایجاد مناظرات و کرسی های مختلف در دانشگاه ذهنیت ها را تغییر دهیم و مطالبات را در حوزه های مختلف و از افراد مختلف پیگیری کنیم.

وی با انتقاد از برخی از اعضای تشکل های دانشجویی گفت: عمده دانشجوهای تشکیلاتی معطوف به قدرت حاکم عمل می‌کنند و شاید ابتدا قصد کار برای خدا را داشته باشند در ادامه بعد از ورود به تشکل های از مسیر حود منحرف می شوند.

امیرعباس دردانه در پایان در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان درخصوص کاهش تاثیرگذاری تشکل های دانشجویی با گذشت زمان گفت: یکی از عوامل دخالت در لیست های سیاسی بود که باعث انشعاب های مختلف شد و امروز عده ای با چهار یا پنج نفر در کنار حسینیه جماران عکس میگیرند درحالی که ابتدای انقلاب آن حسینیه پر بود. 

گزارش از مسلم خلخال

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
تبریزی: دانشگاه نیاز به کرسی استعمار شناسی دارد/ سه قطره خون بر چهره دانشگاه تازه است
فیلم| خلاصه بازی جذاب پرتغال ۶ - ۱ سوییس
فیلم| خلاصه بازی اسپانیا - مراکش
رژیم بزدل و ترسوی صهیونیستی براساس سنت الهی رو به زوال است
حل مسائل مختلف ارزی در دستور کار
حواشی دیدار بین روسای جمهور سوریه و ترکیه
تصمیم نهایی جو بایدن برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آینده
شکایت الجزیره بابت شهادت ابوعاقله به دیوان کیفری بین‌المللی
۱۶ آذر روز مقابله جنبش دانشجویی با دخالت خارجی است
ریابکوف: ایران برای تکمیل سریع مذاکرات احیای برجام آمادگی دارد
سازوکار عرضه خودروهای خارجی در بورس اعلام شد
مراسم روز دانشجو امروز با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی چگونه گذشت؟
هوای کرج برای گروه‌های حساس ناسالم شد
مدیریت یکپارچه در مناطق آزاد باید اجرا شود
رژیم صهیونیستی اگرمی‌خواهدازترسِ مرگ خودکشی کند ما مانعش نمی‌شویم
تداوم انسداد محور جدید طالقان - هشتگرد
جزئیات تصادف منجر به فوت در محور رشت- امامزاده هاشم
انقلاب اسلامی تمام هیمنه نظام سلطه را شکسته است
تصویری باورنکردنی از هجوم به سمت رونالدو پس از نیمکت‌نشینی
ثبت ۷۹۷ مورد ازدواج طی هشت ماه سال‌جاری در اهر
اردوغان: سرچشمه تروریست‌ها را خواهیم خشکاند
مراسم روز دانشجو امروز با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی چگونه گذشت؟
آمار تعداد دقیق داوطلبان کنکور ۱۴۰۲
جنبش دانشجویی دوباره احیا می‌شود؟
بهادری جهرمی: برخورد دوگانه با بی حجابی اشتباه است
جامعه اسلامی دانشجویان: عضویت تشکل جامعه اسلامی دانشگاه شریف در این اتحادیه تعلیق شده است
تفاوت ۱۶ آذر امسال با ادوار قبل
آنچه در دیدار اژه‌ای با دانشجویان گذشت
زاکانی: تمام دارایی من یک آپارتمان ۹۳ متری است
قالیباف: روند برنامه ریزی ما در برنامه توسعه قابل دفاع نیست
فیلم| اینترنشنال الان بلندگوی همه آشوب‌ها در داخل ایران است
فیلم| معترضین با شعارهای ساختار شکنانه پشت سالن همایش منتظر خروج زاکانی
بهادری جهرمی: دیوار بین دولت و مردم برداشته شده است
تصاویر| قالیباف در کنار دانشجویان در دانشگاه تربیت مدرس
تصاویر| سخنرانی زاکانی در دانشگاه شریف
بیانیه سازمان امور دانشجویان در آستانه روز دانشجو
تصاویر| هادی طحان‌نظیف حاضر در دانشگاه علامه طباطبایی
پیام زلفی‌گل به مناسبت روز دانشجو
گنجی: صلابت و اقتدار میهن حاصل آگاهی و توانمندی هوشمندانه دانشجویان
فعال شدن لیگ استانی و کشوری سه ورزش دانشگاهی
استکبار ستیزی با جنبش دانشجویی گره خورده است
از امروز آغاز فرآیند نقل و انتقال دانشجویان علمی کاربردی
نظرسنجی
با توجه به نتایج مرحله گروهی، به نظر شما قهرمان جام جهانی 2022 قطر کدام تیم خواهد بود؟
مشاهده نتایج
go to top