تاریخ انتشار: سه شنبه 1401/11/04 - 17:05
کد خبر: 459029

سازمان بازرسی برای اجرای قانون هوای پاک دستور ویژه صادر نمود

 سازمان بازرسی برای اجرای قانون هوای پاک دستور ویژه صادر نمود

احمد رحمانیان در جلسه بررسی عملکرد دستگاه‌ها در راستای اجرای تکالیف قانون هوای پاک با تاکید بر اینکه سازمان محیط زیست ناظر اصلی اجرای این قانون است، گفت: هوای پاک حق مردم است و وظیفه حاکمیت و حکومت است که این حق مردم را به خوبی ادا کنند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، احمد رحمانیان در جلسه بررسی عملکرد دستگاه‌ها در راستای اجرای تکالیف قانون هوای پاک با تاکید بر اینکه سازمان محیط زیست ناظر اصلی اجرای این قانون است، گفت: هوای پاک حق مردم است و وظیفه حاکمیت و حکومت است که این حق مردم را به خوبی ادا کنند.

وی با اشاره به اینکه هوای پاک از حقوق مهمی است که در قانونی اساسی، در قوانین عادی و به ویژه قانون هوای پاک به آن اشاره شده در رابطه با اهداف برگزاری این نشست بیان کرد: پاسخگویی و ارائه برنامه در راستای اجرای تکالیف قانونی دستگاه‌ها از مهمترین اهداف برگزاری این نشست است و سازمان بازرسی به عنوان عالی‌ترین دستگاه نظارتی قصد دارد که اظهارنظر نظارتی کند که آیا دستگاه ها به وظیفه قانونی خود عمل کرده‌اند یا خیر؟

قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور به روزشمار ایامی که هوای کلان‌شهرها طی چند مدت اخیر آلوده بوده اشاره کرد و ادامه داد: زمانی‌که به روز شمار ایام هوای پاک کلان‌شهرها به ویژه تهران نگاه می‌کنیم پی می‌بریم که این آمار نگران کننده است و آمار مقایسه‌ای امسال و سال گذشته نشان می‌دهد که تعداد روزهای ناسالم سال گذشته ۸۸ روز و امسال تا پایان دی ماه ۱۱۷ روز است.

رحمانیان با اشاره به اینکه هر سال وضعیت هوا نامناسب‌تر می‌شود، تاکید کرد که اگر وضعیت به همین روال ادامه پیدا کند وضعیت در سال‌های آینده خطرناکتر می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به احصای آسیب‌های این حوزه و عدم اجرای قانون هوای پاک اشاره کرد و افزود: با توجه به تاکیدات رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان بازرسی یکی از اولویت‌های این سازمان نظارت بر اجرای صحیح قانون هوای پاک است که سازمان به این موضوع ورود اساسی داشته است.

شناسایی ۱۲ آسیب در راستای اجرای قانون هوای پاک

قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور از شناسایی ۱۲ آسیب توسط سازمان بازرسی در راستای اجرای قانون هوای پاک خبرداد و گفت: اولین آسیب مربوط به سیاست‌ها و برنامه‌های کاهش آلودگی هوا در دولت‌های مختلف بوده است زیرا این موضوع از برنامه‌های اولویت‌دار دولت‌ها نبوده است.

وی با اشاره به ورود جدی سازمان بازرسی و تکلیف به بازرسان امور و معاونان ذی‌ربط به منظور نظارت کلی و همه‌جانبه نسبت به ترک فعل و قصور مدیران گذشته و هشدار به مدیران فعلی بیان کرد: یکی دیگر از  آسیب‌های احصاء شده مربوط به منابع اعتباری است که متاسفانه طی این سال‌ها اعتبار مناسبی برای دستگاه‌ها پیش‌بینی نشده البته در دولت سیزدهم حرکت‌های خوبی انجام شده که نمونه بارز آن تامین اعتبار است.

رحمانیان از  عدم تجهیز به فناوری‌های روز دنیا به دلیل محرومیت‌های ناشی از تحریم‌ها به عنوان یکی دیگر از آسیب‌ها یاد کرد و گفت: البته دستگاه‌های ذی‌ربط می‌توانستند به سمت شرکت‌های دانش بنیان رفته و به آنها اعتماد کنند که متاسفانه این‌گونه نشده است که به عنوان نمونه می‌توان به شبکه ملی هشدار در مورد رخدادهای طبیعی مانند سیل، گرد و غبار و... اشاره کرد.

قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور عدم توزیع سراسری بنزین استاندارد را یکی دیگر از آسیب‌ها عنوان کرد و ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر کمتر از نیمی از سوخت‌های کشور استاندارد است.

راندمان پایین نیروگاه‌های حرارتی و عدم توجه به سرمایه گذاری در نیروگاه‌های انرژی تجدیدپذیر، مهاجرت بی‌رویه به کلان‌شهرها و حاشیه نشینی؛ بارگذاری استقرار واحدهای صنعتی بدون رعایت ملاحظات زیست محیطی، تغییر کاربری‌های گسترده اراضی و باغ‌ها به ویژه در کلان‌شهرها که برخی مجاز و عمدتا غیرمجاز است، عدم تناسب مجازات‌ها، تغییر اقلیم و خشکسالی‌ها، ناپایداری تردد بالای خودروها به ویژه موتورسیکلت‌ها، عدم توسعه حمل و نقل عمومی متناسب با شهر تهران و... نیز از دیگر مواردی بود که رحمانیان اعلام کرد که از سوی سازمان بازرسی احصاء شده است.

هنوز در اجرای مقدمات قانون هوای پاک مانده ایم

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه قانون هوای پاک از جمله قوانین جامع و کامل است، تاکید کرد؛ در این قانون تمام موجودات زنده اعم از جانوری و گیاهی دیده شده‌اند اما ما هنوز در اجرای مقدمات این قانون مانده‌ایم.

قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به اینکه برای اجرای این قانون ضمانت اجرا تعیین شده، بیان کرد: در راستای اجرای این قانون سازمان محیط زیست به عنوان دستگاه ناظر مسئولیت دارد که دستگاه‌هایی را که ترک فعل داشته‌اند به مراجع قضایی معرفی کند، بر اساس آمار مراجع قضایی، تاکنون دستگاهی به دلیل ترک فعل به مراجع قضایی معرفی نشده است جای سوال دارد که با توجه به وضعیت هوا آیا ترک فعلی نبوده یا اینکه محیط زیست به وظیفه نظارتی خود به خوبی عمل نکرده است.

رحمانیان در ادامه این نشست از معاونان وزرا و نمایندگان دستگاه‌های تاثیرگذار در راستای اجرای این قانون خواست به سئوالات در رابطه با اقدامات انجام شده در حوزه فعالیتی خود در بحث استانداردسازی و ارتقای کیفیت سوخت، از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، استانداردسازی سامانه‌های احتراقی، تامین اعتبارات برای اجرای این قانون و... توضیح بدهند.

وی در جمع بندی این نشست افزود: در حوزه انسانی به دلیل آلودگی، عوارض زیادی را متحمل می‌شویم که ضرورت دارد که یک کار هماهنگ و قرارگاهی انجام شود که سازمان بازرسی هم کمک می‌کند.

قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور از سازمان حفاظت محیط زیست خواست به وظایف قانونی خود در حوزه نظارت عمل کند و تاکید کرد: سازمان بازرسی کل کشور برای نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین و مقررات به دنبال اثربخشی است و دستگاه‌های ذی‌ربط باید به گونه‌ای عمل کنند که در یک مدت زمان مشخص اهدافی که دنبال می‌شود محقق گردد در غیر این صورت اگر توفیقی حاصل نشود و اثربخشی نداشته باشد به درد سازمان بازرسی به عنوان عالی‌ترین دستگاه نظارتی نمی‌خورد.

رحمانیان بر لزوم تعیین سهم و مشارکت مردم برای اجرای این قانون تاکید کرد و خواستار توجه به این موضوع شد.

لزوم درک شرایط و مقتضیات مسائل اساسی، ابلاغ تکالیف دستگاه‌ها در راستای اجرای قانون هوای پاک از سوی بازرسان امور به وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها و... از دیگر موضوعاتی بود که قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور به آنها اشاره کرد و خواستار یک اقدام فوق العاده از سوی دستگاه‌ها شد.

وی گفت: سازمان بازرسی کل کشور به دستگاه‌هایی که در این رابطه سهل انگاری می‌کنند در وهله اول هشدار داده و اگر بر اساس قانون دستگاه‌ها به وظایف خود عمل نکنند بر اساس وظیفه قانونی خود عمل کرده و علاوه بر اطلاع رسانی عمومی دستگاه متخلف را به دستگاه قضایی معرفی می‌کند.

قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور خطاب به دستگاه‌ها گفت: به منظور کاهش آلودگی هوا باید با در نظر گرفتن تکالیف دستگاه‌ها و وظایف قانونی آنها برنامه ریزی کرد به نحوی که این برنامه شاخص‌گذاری شده و طریقه رسیدن به اهداف مورد نظر و منابع اعتباری آن مشخص و هرماه قابلیت سنجش از لحاظ پیشرفت و یا عقب ماندگی را داشته باشد و در نهایت منجر به کاهش آلودگی شود به عنوان نمونه یکی از عوامل آلودگی هوا وسائل نقلیه فرسوده است که باید اسقاط و از رده خارج شود، بر همین اساس باید روند اسقاط و از رده خارج شدن مشخص باشد.

وی در ادامه سخنان خود به تشریح برخی از وظایف دستگاه‌ها پرداخت و گفت: به عنوان نمونه وزارت نفت باید پیگیری برنامه‌های مصوب در خصوص ارتقاء و کمی سازی فرآورده های نفتی و ارائه برنامه زمانبندی در خصوص اجرای طرح کهاب موضوع ماده ۱۶ اصلاحی آیین نامه فنی ماده ۲ قانون هوای پاک، وزارت نیرو ارائه زمان‌بندی و پیگیری توسعه نیروگاه تجدیدپذیر موضوع ماده ۱۹ و ارائه برنامه زمان‌بندی و الزام صنایع به تامین بخشی از انرژی مورد نیاز خود، نصب تجهیزات کنترلی آنلاین در نیروگاه ها با هماهنگی محیط زیست و... را دنبال کند.

رحمانیان تاکید کرد: وزارت کشور باید نسبت به نوسازی ناوگان عمومی و ساماندهی تردد و حمل و نقل شهری،اجرای سرانه سبز شهرها و حریم و کمربندسبز را با همکاری وزارت جهادکشاورزی و وزارت صمت نیز ارائه برنامه زمانبندی و  اصلاح ماده ۴ آیین نامه فنی ماده دو قانون، ارائه زمان بندی و پیگیری نصب تجهیزات کنترلی آلودگی هوا و... را پیگیری کند.

اختصاص تسهیلات چهاردرصد با بازپرداخت ۱۰ ساله برای از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، ارائه تسهیلات ارزان قیمت جایگزین خودرو فرسوده و... از جمله وظایف سازمان برنامه و بودجه بر اساس قانون هوای پاک است.

وی به وظایف سازمان حفاظت محیط زیست نیز اشاره کرد و افزود: بر اساس این قانون اجرای پایش شبکه ملی آلودگی صوتی و راه‌اندازی شبکه ملی امواج نیز از جمله وظایف این سازمان است.

در جریان این نشست که با حضور سرپرست معاونت نظارت و بازرسی امور سیاسی و قضایی و رئیس دفتر بازرسی امور ویژه سازمان بازرسی برگزار شد، معاون رئیس سازمان محیط زیست، معاون وزیر کشور، معاون وزیر نفت، نماینده سازمان برنامه و بودجه و... به سوالاتی که قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور پیرامون سوخت، خودروهای فرسوده و... پرسیده بود، پاسخ دادند.

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
انتقاد یکجانشین‌ها به مدیران میدانی/ بانیان وضع موجوددر صدد تخریب دولت
احتمال نوسان زمانی در شاخص کل بورس
فیلم| تخریب هتل محل اسکان ورزشکاران ایرانی درترکیه
وزیر کار: حقوق کارمندان ۲۵ درصد افزایش می‌یابد
بازگشت ۱۰۰ نفر از دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه به کشور
دبیر انجمن اسلامی دانشگاه شهید چمران انتخاب شد
۶۰میلیون تومان کمک بلاعوض به زلزله زدگان خوی پرداخت می شود
رئیسی در مراسم یوم‌الله ۲۲ بهمن در تهران سخنرانی می‌کند
هفت پاسخ به تحریفات جدید مجید انصاری/ عقده گشایی رفقایتان علیه حاج قاسم یادتان رفت؟
کاهش ۲.۵ درصدیِ قیمت ربع سکه بورسی
روز هشتم/ دومین فیلم خوشبخت درباره دفاع مقدس
تحلیل فاکس نیوز از رونمایی پایگاه هوایی زیرزمینی ایران
عکس| ذوق زدگی مهاجم جدید پرسپولیس از برف تهران
عکس | نمایشگر عجیب و حیرت انگیز آیفون ۱۵
لزوم توجه به سه مؤلفه اعتقادی، علمی و اخلاقی اساتید
انتشار فهرست ۹۳۵ دانشگاه خارج از کشور مورد تایید وزارت بهداشت
داوران بازی پرسپولیس و استقلال اعلام شد/ کوپال، داور دربی حساس
فیلم| وقتی بایدن در کنگره آمریکا هو می‌شود!
فیلم| استفاده از دوربین تصویربرداری حرارتی برای نجات زیر آوار ماندگان در ترکیه
بازخوانی ۴ جنایت رژیم پهلوی در دانشگاه‌ها/ شاه چه برخوردی با مطالبات دانشجویان داشت؟
دمای این استان کشور امروز به منفی ۲۰ درجه می‌رسد
بازگشت ۱۰۰ نفر از دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه به کشور
دبیر انجمن اسلامی دانشگاه شهید چمران انتخاب شد
لزوم توجه به سه مؤلفه اعتقادی، علمی و اخلاقی اساتید
انتشار فهرست ۹۳۵ دانشگاه خارج از کشور مورد تایید وزارت بهداشت
بازخوانی ۴ جنایت رژیم پهلوی در دانشگاه‌ها/ شاه چه برخوردی با مطالبات دانشجویان داشت؟
شرایط پذیرش بدون آزمون دانشجوی ارشد در دانشگاه شهید بهشتی اعلام شد
حق الزحمه معلمان طرح جبران و تثبیت یادگیری پرداخت می‌شود
بازگشت ۱۰۰ نفر از دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه به کشور
فرصت مجدد به جاماندگان رتبه‌بندی معلمان
آمار نگران‌کننده ترک تحصیل در اول ابتدایی
اجرایی شدن اولین طرح خدمات بیمه ای فرهنگیان
بهره برداری از ۲۸۰۰ تخت خوابگاهی جدید
بیانیه جهاددانشگاهی به مناسبت یوم الله ۲۲ بهمن
آماده سازی ظرفیت جدید خوابگاهی برای دانشجویان علوم پزشکی تهران
جزئیات پرداخت عیدی ۱۴۰۲ کارکنان و هیأت علمی دانشگاه آزاد
فراخوان جذب امریه سربازی ارتباط با صنعت در دانشگاه پیام نور
عکس| تفکیک جنسیتی در فضای سبز دانشگاه فردوسی مشهد
حسینی: دشمنان از اینکه نقشه‌هایشان با فرمان عفو رهبر انقلاب نقش بر آب شده، عصبانی هستند
تاکید وزیر علوم بر توانمندسازی دانشجویان در دوران دانشجویی
اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان شاهد
حداقل نمرات مدرک زبان برای صدور معافیت تحصیلی اعلام شد
نظرسنجی
آیا سهمیه اعضای شورای شهر تهران برای جذب 2 نفر بدون در نظر گرفتن مدرک و سابقه کار همانند یک دختر دهه هشتادی را درست می‌دانید؟
مشاهده نتایج
go to top