تاریخ انتشار: یکشنبه 1402/12/20 - 17:25
کد خبر: 498794

تمام زیر ساخت‌های ویژه بانوان بهسازی می‌شود

تمام زیر ساخت‌های ویژه بانوان بهسازی می‌شود

مدیر کل امور زنان و خانواده شهرداری تهران گفت: در طول دو سال گذشته تلاش بسیار شده است که مولدسازی و بهسازی زیرساخت‌های ویژه بانوان صورت بگیرد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از تسنیم، مریم اردبیلی در گردهمایی فعالان فرهنگی، فراغتی و هنری مراکز متخصص زنان در باغ کتاب تهران با اشاره به جایگاه فرهنگ و زیرساخت فرهنگی درپایتخت اظهارکرد: فرهنگ، مبنایی‌ترین موضوع هر جامعه است. فرهنگ مانند اتمسفر نیاز الزامی زندگی است. وقتی از فرهنگ خانواده صحبت می کنیم یعنی همان اتمسفری که دربین خانواده وجود دارد؛ همان فضای مناسبات، تعاملات، سبک زندگی و سلوک که اعضای خانواده با هم تجربه می‎کنند و به شکوفایی‌های خاصی می‌رسند.

وی همچنین با اشاره به نیاز اکنون جامعه به زیرساخت‌های فرهنگی و هنری تصریح کرد: شاید در جوامع قدیم در مقایسه با اکنون آنچنان به زیر ساخت فرهنگی وهنری نیاز نبود؛ در جوامع قدیم ارتباطات و تعاملات انسانی با توجه به فضای کوچکشان  زیاد و نزدیک‌تر بود، مردم  شناخت بیشتری نسبت به هم داشتند و فرهنگ، به صورت طبیعی در آن فضا شکل می‌گرفت.

وی ادامه داد:

هر چه شهرها و فضاهای زندگیمان بزرگ‌تر شد و ساختمان‌ها و سازه‌ها، بخش بزرگی از شهر را تصاحب کردند، تعاملات کم‌رنگ‌تر شد و همچنین احساس نیاز انسان‌ها به داشتن مکان‎هایی برای مشارکت فرهنگی و هنری بیشتر حس شد. در 30 سال اخیر در همه جای دنیا خصوصا در کلانشهرها، احداث زیرساخت‌های فرهنگی، هنری و ورزشی  متناسب با نیاز آن جامعه به شدت رو به  افزایش بوده است.

مشاور شهردار تهران در امور زنان و خانواده تصریح کرد:

زیرساخت‌های فرهنگی و هنری، آینده شهر ما را رقم خواهد زد. در زیرساخت‌های فرهنگی و هنری، شهروندان و خانواده‌ها نقش مستقیم و اثرگذار ویژه‌ای دارند، البته این زیرساخت ها نیاز به یک اقتضائات خاص دارد که یکی از مولفه های آن «زنانه» بودن است.

اردبیلی گفت: نظریه‌های قدیم مدیریت اقتصادی و کسب و کار، منبع محور بود اما اکنون به جای دیدگاه مبتنی بر منابع یا دیدگاه مبتنی بر رقابت؛ فضا اینگونه شده که با توجه به نیاز مشتری، احساسات و تجربه او، بسته‌ای هم افزا که چند نیاز و احساسات او را یکجا فراهم کند، تهیه می‌شود. با توجه به رعایت این نکات معنی بسته خدمات، سود مشترک و هم افزایی در ایجاد اتمسفر فرهنگی و هنری، معنی دار می‌شود.

وی افزود: با توجه به اینکه در زنانه بودن مخاطبان، تجربه‌مان خاص است باید تمام مراکز بانوان که به شهروندان در حال خدمت رسانی هستند، تجربه‌هایشان را به اشتراک بگذارند وسپس تعیین کنند که نیاز شهروند چیست؟

مدیر کل امور زنان و خانواده شهرداری تهران  با بیان اینکه ساخت شهربانوها در تهران اقدام بسیار خوبی بوده است که از دهه 80 آغاز شده تصریح کرد:

در نیمه اول سال 90 تعداد زیادی شهربانو ساخته شد. با توجه به گذشت زمان واقتضائات آن دوره، طراحی شهربانوها صورت گرفت؛ اکنون دهه هفتادی‌ها نیز به گروه مادران شهر افزوده شده‌اند، نیازمندی‌های آنان، سهم‌شان از جهان، درک آنها از محیط پیرامون و تجربه زندگی مادران دهه هفتادی کاملا با مادران متولد دهه 50 متفاوت شده است. باید برای تغییرات اجتماعی و تغییر نسل‌ها و اینکه شهربانوها را به‌روز کنیم، آماده باشیم تا با پیری و فرسودگی در این مکان‌ها روبرو نشویم و اگر به‌روزرسانی انجام نگیرد به مرور این مکان‌ها منسوخ می‌شوند و رونق خود را از دست خواهند داد.

مشاور شهردار تهران در امور زنان و خانواده خاطرنشان کرد: برای اینکه مکان‌ها و فضاهای زنان شهرمان همیشه به‌روز باشند لازم است که جلسات متعددی در بازه‌های زمان متعددی برای هم فکری، مشارکت بانوان و اشتراک تجربه‌های افراد با توجه تخصص شان در حوزه زنان برگزار شود.

وی با تاکید بر این مهم که اگر چه باید اولین تمرکزمان بر موضوعات کارآفرینی و خلق فضای متناسب با نیازمندی مخاطب مبتنی برمخاطبان خاص پیرامونی محله و منطقه باشد، خاطرنشان کرد: اما حتما باید نگاهی به آینده و فضاهای فرامنطقه‌ای هم داشته باشیم.

اردبیلی با اشاره به استقبال از زیرساخت‌های ویژه بانوان گفت: آمار امسال نشان می‌دهد 7 میلیون نفر از این زیرساخت‌ها استفاده کرده‎اند.

وی با اشاره به لزوم ایجاد نوآوری مداوم در زیر ساخت‌ها، یادآورشد: امروز نوآوری یک اتفاق و رویداد نیست بلکه نوآوری در زندگیمان به یک روند تبدیل شده است، همه افراد این نیاز را حس می‌کنند و در محیطی قرار می‌گیرند که نوآوری وجود داشته باشد. چون در شهردخت‌ها نوآوری وجود دارد، این فضا برای دختران نوجوان جذاب است.

مدیر کل امور زنان و خانواده شهرداری تهران همچنین بیان کرد: چگونگی مولد و بهسازی فضاهای شهری یکی از برنامه های مهم مدیریت شهری است؛ یعنی به جای ایجاد زیرساخت جدید تمام تلاشمان مولد و تبدیل و بهسازی فضاهای اصلی شهر است. تمامی7 شهردختی که در شهر تهران فعال است ناشی از همچین انگاره ای است.

اردبیلی تصریح کرد: در طول 2 سال گذشته تلاش بسیار شد که مولدسازی و بهسازی زیرساخت‌ها صورت بگیرد. در آستانه سال نو اعلام می‏کنیم که با تصویب اعتبار بالغ بر 500میلیارد، نهضت بهسازی زیرساخت‌های ویژه بانوان در سال آینده ادامه خواهد داشت.

لزوم فراهم شدن فضای کنشگری بانوان در پایتخت

در ادامه زهرا شمس احسان عضو شورای شهر تهران هم با اشاره به اهمیت موضوع و نقش زنان گفت: یک جامعه، محصول زیست مشترک زنان و مردان است؛ اگرچه این موضوع  روشن است اما تحقق آن مشخص نیست و عملی نشده است و زنان به وضوح فرصت و امکان حضور در عرصه‌های مشارکت اجتماعی را نداشتند.

وی با بیان اینکه یکی از موانع حضور بانوان در جامعه مولفه زیستی و جغرافیایی است، افزود: در حالی که انقلاب اسلامی حامل گفتمان سومی برای بانوان بوده که هم خانواده محور باشند و هم سرنوشت خوبی داشته باشند؛ همواره بر این باور بوده که زنان بایستی امکان قابل توجهی در اجتماع داشته باشند و تأثیرشان در جامعه احساس شود.

عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: در ادبیات و گفتمان انقلاب اسلامی، زنان در یک هیبت انسانی با برخی تبادل‌ها لازم است زمینه را برای تعالی خود، خانواده و جامعه شان  دنبال کنند؛ اما در این مسیر، جامعه در یک فضای زیست و کنش، فضا را به شیوه مردانه صورت بندی می‌کند که در نتیجه خلا زنان، به یک انگاره تبدیل می‌شود.

وی ادامه داد: احساس عدم اعتماد به نفس ناشی از صورت بندی‌های تک جنسیتی و احساس نا امنی در برخی فضاها مانند حمل و نقل باعث مشکلات جامعه بانوان شده است. در این راستا تلاش شده که در یک فرصت کوتاه مدت، حمایت از زنان را در قالب یکسری فضاها و زیرساخت‌ها به وجود بیاوریم.

شمس‌احسان با بیان اینکه بخش بانوان مدیریت شهری تصمیمات خود را با تأسی از مشکلات زنان گرفته است؛ گفت: برای مرتفع شدن این مشکلات، مکان‌های ویژه‌ای را برای این قشر جامعه فراهم شده تا در این مکان‌ها مطالبه‌گری و کنشگری اجتماعی صورت بگیرد.

عضوشورای شهر تهران بااشاره به لزوم فراهم شدن فضای کنشگری بانوان در شهر تصریح کرد: تمام تلاش ما باید بر این نکته معطوف شود که شهر به عنوان یک بستر فیزیکی با ویژگی‌های حوزه زن و خانواده منطبق شود؛هدف ما جداسازی نیست اما لازم است فضاهای ویژه بانوان بستری برای کنشگری زنان باشد.

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
قلدری دروازه‌بان استقلال برای پلیس +فیلم
واکنش تهدیدآمیز اسرائیل به توقیف یک کشتی مرتبط با این رژیم از سوی ایران
رقیب بیرانوند در یک قدمی ثبت رکوردی تاریخی
من احساس شعف می‌کنم
تصویر میلیاردر اسرائیلی مالک کشتی توقیف شده توسط سپاه
نیروی دریایی سپاه کشتی اسرائیلی را توقیف کرد +جزئیات
جزئیات جدید درباره توقیف کشتی مرتبط با اسرائیل در نزدیکی تنگه هرمز
لحظه ورود دلاوران ایرانی به کشتی اسرائیلی + فیلم
عاقبت صحبت‌های عاشقانه با روناک +فیلم
بیانیه تند استقلال: قهرمانی‌های پرسپولیس کذایی است
تالار شیشه‌ای قرمز شد/ ریزش ۵۳ هزار و ۹۱۹ واحدی شاخص کل
توقیف یک کشتی در نزدیکی امارات
جوایز نقدی لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۲۴ اعلام شد
آغاز طرح برخورد با بی‌حجاب‌ها از امروز
پیام رسان ایتا دوباره دچار اختلال شد
محدوده طرح ترافیک تهران تغییر می‌ کند؟
هوای پایتخت در مرز پاکی
قانون کاهش مدت خدمت سربازی چه زمانی اجرا می شود؟‌
کریستیانو رونالدو مشتری پیدا کرد
اقدام زیبای دانشجویان کانادایی +فیلم
آخرین وضعیت آرایش سیاسی مجلس دوازدهم
نظرسنجی
بنظر شما باتوجه به حوادث اخیر فلسطین چقدر احتمال فروپاشی رژیم صهیونیستی وجود دارد؟
مشاهده نتایج
go to top