تاریخ انتشار: چهارشنبه 1403/01/15 - 11:45
کد خبر: 500387

چه چیزی در پیام رهبر معظم انقلاب صهیونیست‌ ها را ترساند؟

چه چیزی در پیام رهبر معظم انقلاب صهیونیست‌ ها را ترساند؟

در شرایطی که حمله به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق تحولات منطقه را وارد فاز تازه‌ای کرده، هراس صهیونیست‌ها از چگونگی واکنش ایران به شرارت‌های تل‌آویو درحال افزایش است؛ موضوعی که پس‌از پیام رهبرمعظم‌انقلاب درپی شهادت سردار محمدرضا زاهدی و همرزمانش توجه افکارعمومی این رژیم را به خود جلب کرده‌است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیام اخیرشان، ضمن اشاره به اینکه «رژیم خبیث به دست دلاورمردان ما مجازات خواهد شد»، تاکید کردند که جمهوری‌اسلامی، رژیم‌صهیونیستی را از این جنایت و امثال آن پشیمان می‌کند. انتشار این پیام بازتاب بین‌المللی و منطقه‌ای گسترده‌ای داشت و ازسوی رسانه‌های صهیونیست مورد توجه جدی قرار گرفت؛ تا جایی که برخی رسانه‌های عبری‌زبان باانتشار متن عربی پیام رهبرمعظم‌انقلاب، آن را بزرگ‌ترین تهدید علیه موجودیت رژیم‌صهیونیستی طی چند دهه اخیر ارزیابی کردند.

درچنین شرایطی اما، به‌نظر می‌رسد پیام اخیر مقام‌ معظم‌ رهبری در کنار موضع‌گیری‌های مقام‌های عالی‌رتبه جمهوری‌اسلامی درباره «پاسخ پشیمان‌کننده تهران به تل‌آویو» به هراس‌ صهیونیست‌ها دامن زده‌است و گمانه‌زنی‌ها درباره چگونگی واکنش جمهوری‌اسلامی به جنایت تروریستی رژیم‌صهیونیستی در رسانه‌های عبری افزایش یافته‌است.

واکنش مستقیم تهران؟

به‌دنبال انتشار پیام رهبر معظم‌ انقلاب، یک نکته توجه محافل سیاسی – رسانه‌ای را به خود جلب کرده‌است؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دراین پیام تاکید کردند که «رژیم خبیث به دست دلاورمردان ما مجازات خواهد شد». این موضوع، گمانه‌زنی‌های گسترده‌ای به‌دنبال داشت و برخی رسانه‌ها آن را نشانه‌ای برای «واکنش مستقیم» تهران به جنایت‌های تل‌آویو ارزیابی کردند. براین اساس هم بود که تحلیلگران بین‌المللی، از جمله دالیا داسا کایه، کارشناس امورخاورمیانه در مرکز روابط بین‌الملل «بارکل» در دانشگاه کالیفرنیا، با اشاره به اشتباه محاسباتی تل‌آویو در مواجهه با جمهوری‌اسلامی، توانمندی‌های موشکی نیروهای‌مسلح ایران را یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های مطرح برای پاسخگویی تهران به شرارت‌های رژیم‌صهیونیستی ارزیابی کردند.

هراس از پاسخ جمهوری اسلامی

گمانه‌زنی‌ها درباره واکنش تهران به حمله رژیم‌صهیونیستی به کنسولگری ایران در دمشق در شرایطی بالا گرفته‌ که افزایش سطح آماده‌باش ارتش این رژیم نشان‌دهنده واهمه مقام‌های تل‌آویو از پاسخ پشیمان‌کننده جمهوری‌اسلامی به شرارت‌های ماه‌های اخیر رژیم‌صهیونیستی است. درچنین شرایطی هم بود که رسانه‌های رژیم‌صهیونیستی از افزایش سطح آماده‌باش ارتش این رژیم از ترس پاسخ به حمله رو دوشنبه این رژیم به کنسولگری ایران در دمشق خبر دادند. گفته می‌شود ارتش صهیونیستی سطح آماده‌باش در شمال سرزمین‌های اشغالی را از ترس پاسخ حمله به دمشق افزایش داده‌است.

دو دلیل ترس از واکنش ایران

به‌دنبال حمله تروریستی تل‌آویو به ساختمان کنسولگری جمهوری‌اسلامی در دمشق، چگونگی واکنش تهران به این شرارت تروریستی به سرعت به اصلی‌ترین سوژه تحلیل‌های کارشناسان بین‌المللی تبدیل شده‌است. درچنین شرایطی ناظران تحولات بین‌المللی براین اعتقادند که به دو دلیل مهم، تهران پاسخ قاطعی به رژیم‌صهیونیستی خواهد داد؛ نخست اینکه تل‌آویو یک مقام ارشد نظامی ایران را که درحال انجام ماموریت رسمی مستشاری در سوریه بوده، مورد هدف قرار داده‌است و دوم، حمله به ساختمان امور کنسولی ایران در دمشق است که مرکزی دیپلماتیک به‌حساب می‌آید. چارلز لیستر، کارشناس ضد تروریسم انستیتوی خاورمیانه دراین باره، سردار زاهدی را دارای قدرت بالایی دانست که «تصمیم‌گیر در هر اقدامی بود که نیروی قدس سپاه‌پاسداران در سال‌های اخیر در سوریه و لبنان انجام داده است». ازسوی دیگر، تحلیلگران بین‌المللی حمله رژیم‌صهیونیستی به یک مکان دیپلماتیک ایران را اقدامی تنش‌زا ازسوی تل‌آویو ارزیابی کردند که با پاسخی قاطع ازسوی جمهوری‌اسلامی مواجه خواهد شد.

ایران چگونه انتقام می‌گیرد؟

هراس محور واشنگتن – تل‌آویو از پاسخ ایران به شرارت‌های تروریستی اخیر رژیم‌صهیونیستی درحالی است که رسانه‌ها و تحلیلگران بین‌المللی طی روزهای اخیر با تمرکز ویژه‌ای، مشغول بررسی گزینه‌های در دسترس ایران برای پاسخ دادن به تل‌آویو هستند. از «حمله موشکی مستقیم به اسرائیل» گرفته تا «حمله غیرمستقیم به برخی مراکز متعلق به رژیم‌صهیونیستی در منطقه» از گزینه‌هایی است که تحلیلگران بین‌المللی و منطقه‌ای درحال گمانه‌زنی درباره آنها هستند. ازسوی دیگر، به‌نظر می‌رسد هراس از واکنش نیروهای جبهه‌مقاومت به اقدام تروریستی اخیر رژیم‌صهیونیستی از دیگر محورهای مورد توجه ناظران تحولات منطقه است. درچنین شرایطی هم هست که رسانه‌ها و تحلیلگران غربی بیش از هر چیز نگران واکنش حزب‌الله لبنان به جنایت تروریستی اخیر تل‌آویو هستند.

پای آمریکا در میان است

حمله تروریستی اخیر رژیم‌صهیونیستی به ساختمان کنسولگری جمهوری‌اسلامی در دمشق آمریکایی‌ها را هم نگران کرده‌است و به‌نظر می‌رسد واشنگتن نیز نگران عواقب چنین اقدام‌هایی ازسوی اسرائیل است. درچنین شرایطی و با توجه به اینکه اهداف آمریکایی در منطقه، ‌هدف‌هایی سهل‌الوصول برای تهران محسوب می‌شود، طرف آمریکایی تلاش کرده پای خود را از این ماجرا عقب بکشد. براین اساس هم بود که مقام‌های کاخ‌سفید اعلام کردند واشنگتن نقشی دراین حمله نداشته است. این درحالی است که طی روزهای اخیر مقام‌های تهران تاکید کرده‌اند واشنگتن را به‌عنوان مسئول مستقیم شرارت‌های رژیم صهیونیستی در منطقه می‌دانند و پیامی هم دراین باره به طرف مقابل ارسال کرده‌اند؛ موضوعی که نگرانی آمریکایی‌ها درباره پاسخ ایران را افزایش داده‌است.

پایان صبر استراتژیک ایران

اگرچه «صبر استراتژیک» تاکنون یکی از مهم‌ترین راهبردهای مورد توجه تهران در مواجهه مستقیم با تل‌آویو بوده‌است، اما برخی تحلیلگران منطقه‌ای معتقدند صبر استراتژیک ایران به پایان رسیده‌است و صهیونیست‌ها باید در انتظار پاسخ ویرانگر جمهوری‌اسلامی به جنایت‌های رژیم‌صهیونیستی باشند. عبدالباری عطوان، تحلیلگر مسائل ارشد مسائل عربی دراین‌باره بروز جنگ منطقه‌ای را «قریب‌الوقوع» دانست و تاکید کرد اگر رژیم‌صهیونیستی آتش این جنگ را روشن کند، واکنش ایرانی‌ها، سوری‌ها و عراقی‌ها و بازوان قدرتمند مقاومت در لبنان و یمن برای تل‌آویو ویرانگر خواهد بود و موجودیت این رژیم را به پایان خواهد برد.

تل‌آویو جان سالم به‌در نمی‌برد

نگرانی از وارد شدن تمام‌عیار حزب‌الله لبنان به درگیری با رژیم‌صهیونیستی از جمله نگرانی‌هایی است که این روزها ازسوی رسانه‌های غربی – صهیونیستی مورد توجه قرار گرفته‌است. براین اساس هم بود که شبکه آمریکایی سی. ان. ان در گزارشی تاکید کرد حمله به کنسولگری ایران در سوریه، خاورمیانه را به لبه پرتگاه برده است؛ «تصور اینکه ایران نخواهد برای تلافی این حمله، حزب‌الله لبنان را، به‌عنوان یکی از قدرتمندترین متحدان خود درمنطقه درگیر کند، دشوار است». ازسوی دیگر شبکه صهیونیستی «آی ۲۴» نیز نتوانست هراس خود را از عواقب شرارت‌های تل‌آویو پنهان کند و در گزارشی پیرامون اخیر رژیم‌صهیونیستی به کنسولگری ایران در دمشق، تاکید کرد تل‌اویو با چراغ‌سبز آمریکا به کنسولگری ایران در سوریه حمله کرده‌است و اسرائیل در این جنگ جان سالم به در نمی‌برد.

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
بلینکن: تشدید تنش با ایران به نفع آمریکا و اسرائیل نیست
امیرعبداللهیان خطاب به همتای ژاپنی: پاسخ نظامی به رژیم اسرائیل صرفاً عملیاتی محدود و حداقلی بود
توضیحات تکمیلی پلیس درباره مرگ یک زندانی
اسرائیل مسئول تنش‌ها در منطقه است
جزئیات جلسه خودرویی وزیر صمت با شورای رقابت
۵ سناریوی احتمالی اسرائیل پس از دفاع مشروع ایران
پیش‌ بینی قیمت طلا و سکه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳
مردم ایران این هدیه ناقابل را از کشتی فرنگی بپذیرند
۱۰۰۰۰ زن در حملات اسرائیل به غزه کشته شده‌اند
پاسخ ایران به جنایت اسرائیل مدبّرانه، شجاعانه، منطقی و قانونی بود
واکنش مایلی‌کهن بعد از دادگاه تجدیدنظر قلعه‌نویی
پاسخ سفیر ایران به بازی تازه سفیر رژیم صهیونیستی در باکو
عملیات ایران، یکی از برترین قدرت نمایی های نظامی بود+ فیلم
قیمت هر سهم باشگاه پرسپولیس اعلام شد+جزئیات
آغاز ثبت‌نام مجدد در نوبت دوم کنکور از فردا
اعمالز جدید آمریکا علیه ایران بعید استر
قیمت محصولات ایران‌خودرو +جدول
دلار بازار غیر رسمی در سراشیبی
ترمیم معضل بزرگ پرسپولیس توسط اوسمار
پایان اختلافات سرمربی و سرپرست استقلال
فیلم/ وضعیت جوی استادیوم هزاع بن زاید امارات
نظرسنجی
بنظر شما باتوجه به حوادث اخیر فلسطین چقدر احتمال فروپاشی رژیم صهیونیستی وجود دارد؟
مشاهده نتایج
go to top