تاریخ انتشار: یکشنبه 1403/03/20 - 12:44
کد خبر: 507208

نگاهی بر ضوابط دانشگاه فرهنگیان؛

ضوابط و ممنوعیت‌های دانشگاه فرهنگیان چیست؟

ضوابط و ممنوعیت‌های دانشگاه فرهنگیان چیست؟

با توجه به شرایط خاص پذیرش دانشجو متعهد خدمت به وزارت آموزش و پرورش در دانشگاه فرهنگیان، تغییر رشته و گرایش، تغییر اولویت انتخابی، تغییر دوره تحصیلی، انتقال و جابه جایی در بین دانشگاه‌ها و بالعکس در بدو ورود و یا در طول تحصیل ممنوع و تحت هیچ شرایطی امکانپذیر نخواهد بود.

به گزارش سرویس صنفی و آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ دانشگاه فرهنگیان به عنوان دانشگاهی در راستای تحول بنیادین نظام تربیت و آموزش تاسیس شده تا بتواند نیروهای مستعد و توانمندی را برای وزارت آموزش و پرورش تربیت کند. دانشگاه فرهنگیان با تجمیع کلیه پردیس و  واحدهای آموزشی تربیت معلم در سراسر کشور در دسترس تمامی داوطلبان قرار گرفته است.

با توجه به اینکه شغل معملی با دانش آموزانی با سطح استعداد، توان یادگیری و فرهنگ متفاوتی ارتباط دارد، وزارت علوم و تحقیقات، فناوری با همکاری وزارت آموزش و پرورش، دانشگاه فرهنگیان را برای تربیت دانشجویان برای ورود به شغل دبیری و معلمی راه اندازی نمود. پذیرش در دانشگاه فرهنگیان از طریق کنکور سراسری صورت می گیرد و متقاضیان علاقه مند به رشته های این دانشگاه می توانند حدنصاب نمره قبولی را بدست آورند تا اجازه ورود و تحصیل در این دانشگاه را داشته باشند.

رشته‌های دانشگاه فرهنگیان

لیست رشته های دانشگاه فرهنگیان شامل رشته های دبیری الهیات و معارف اسلامی، علوم تربیتی، علوم ورزشی، راهنمایی و مشاوره، دبیری زبان انگلیسی، آموزش زبان و ادبیات فارسی، دبیری علوم اجتماعی، دبیری شیمی، دبیری زبان و ادبیات عرب، دبیری ریاضی، دبیری فیزیک، دبیری تاریخ، دبیری تربیت بدنی، دبیری جغرافیا، دبیری زیست شناسی، ارتباط تصویری و... می باشد.
 
لازم به ذکر است که در سال جاری دانشگاه فرهنگیان به منظور جذب دانشجویان نمونه اقدام به جذب دانشجو از طریق بورسیه دانشگاه فرهنگیان با مشارکت دانشگاه های دولتی دیگر نموده است و داوطلبان می توانند اقدام به انتخاب رشته های بورسیه علاوه بر رشته های دانشگاه فرهنگیان نمایند.

متقاضیان می‌توانستند در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو- معلم سال ۱۴۰۳، به درگاه اطلاع رسانی سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش مراجعه و با ورود به سامانه جامع آزمون سراسری و با توجه به رشته محل‌های اعلام شده در دفترچه راهنمای مذکور، نسبت به انتخاب رشته‌محل‌های مورد علاقه خود اقدام کنند.

متقاضیانی می‌توانند نسبت به انتخاب رشته‌های تحصیلی دانشگاه فرهنگیان اقدام کنند که در آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان در اردیبهشت‌ماه سال جاری در روز‌های پنجشنبه و جمعه ۶ و ۷ اردیبهشت ماه در نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ شرکت کرده باشند.

قبولی نهایی داوطلبان در این آزمون براساس نمره کل نهایی شامل نمره آزمون اختصاصی تربیت معلم، نمره آزمون سراسری، سوابق تحصیلی و نمره ارزیابی شایستگی معلمی خواهد بود.

مسئولیت رعایت شرایط و ضوابط عمومی و اختصاصی آزمون اختصاصی ویژه دانشگاه فرهنگیان سال ۱۴۰۳ از سوی همه داوطلبان در مراحل مختلف آزمون دانشگاه فرهنگیان به عهده آنان خواهد بود.

تغییر رشته در دانشگاه فرهنگیان

با توجه به شرایط خاص پذیرش دانشجو متعهد خدمت به وزارت آموزش و پرورش در دانشگاه فرهنگیان، تغییر رشته و گرایش، تغییر اولویت انتخابی، تغییر دوره تحصیلی، انتقال و جابه جایی در بین دانشگاه‌ها و بالعکس در بدو ورود و یا در طول تحصیل ممنوع و تحت هیچ شرایطی امکانپذیر نخواهد بود.

چنانچه دانشجویی تحت هر شرایطی در دوره کاردانی متوقف شود به علت عدم نیاز به خدمات آنان در آموزش و پرورش، جذب و استخدام آنان امکانپذیر نخواهد بود.

ممنوعیت‌ها

اشتغال به تحصیل همزمان در هر یک از دوره‌های تحصیلی در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی و مجازی در زمان ثبت نام، شروع به تحصیل و حین تحصیل مجاز نبوده و تخلف محسوب خواهد شد.

به موجب ماده ۴ قانون متعهدین خدمت به وزارت آموزش و پرورش مصوب سال ۶۹ مجلس شورای اسلامی، تسلیم گواهینامه یا ریز نمرات و تأییدیه تحصیلی به متعهدین به هر عنوان که متعهد قبل از انجام یا لغو تعهد بتواند از مزایای آن بهره‌مند شود ممنوع است.

ادامه تحصیل متعهدین خدمت به وزارت آموزش و پرورش، به استناد مفاد ماده۴ قانون متعهدین خدمت و سایر ضوابط و مقررات مربوط صرفاً در رشته‌های مورد نیاز آموزش و پرورش، درصورت موافقت با ادامه تحصیل و صدور فرم مربوطه از سوی اداره کل آموزش و پرورش محل خدمت و سپردن تعهد خدمت جدید، امکانپذیرخواهد بود.

با توجه به مفاد ماده،۶۰، ۶۱ و۷۰ قانون مدیریت خدمات کشوری و ممنوعیت اعطای مأموریت آموزشی، ادامه تحصیل بعد از اشتغال به کار در مدارس، صرفاً در خارج از ساعت اداری موظف، امکانپذیر خواهد بود.

معرفی داوطلب از سوی سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور به آموزش و پرورش جهت بررسی صلاحیت‌های عمومی، ارزیابی شایستگی معلمی و همچنین بررسی ویژگی‌های جسمانی به منزله قبولی در دانشگاه فرهنگیان تلقی نمی‌شود. در صورت تأیید صلاحیت‌های افراد معرفی شده از سوی آموزش و پرورش، گزینش نهایی آنان بر اساس نمره کل نهایی (حاصل از آزمون سراسری، آزمون اختصاصی تربیت معلم، سوابق تحصیلی، ارزیابی شایستگی معلمی در هر گروه آزمایشی) و با در نظر گرفتن اولویت‌های انتخابی آنان، توسط سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور صورت خواهد گرفت.

ارزیابی شایستگی‌ها

ارزیابی شایستگی معلمی و بررسی صلاحیت‌های عمومی بخشی از شرایط قانونی مراحل آزمون برای پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان است؛ لذا ارزیابی شایستگی معلمی و بررسی صلاحیت‌های عمومی صرفاً در مهلت مقرر مندرج در اطلاعیه‌های اعلام شده از سوی سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور امکانپذیر است.

انجام ارزیابی شایستگی معلمی مجدد و یا تمدید مهلت اعلام شده به هیچ عنوان امکانپذیر نخواهد بود. عدم شرکت در فرایند ارزیابی شایستگی معلمی و بررسی صلاحیت‌های عمومی، تحت هر شرایطی (بعد از معرفی از سوی سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور) به منزله انصراف از رشته‌های مورد نیاز آموزش و پرورش تلقی خواهد شد.

چنانچه صلاحیت‌های عمومی، پس از اعلام نتایج نهایی آزمون مزبور محرز شود، حقی برای داوطلب ایجاد نمی‌کند. درعین حال در صورت وجود ظرفیت پذیرش درکدرشته محل مربوط، حداکثرتا قبل از شروع نیم سال دوم سال تحصیلی،۱۴۰۳-۱۴۰۴ امکان اقدام وجود خواهد داشت.

داوطلبانی که صلاحیت‌های عمومی آنان مورد تأیید آموزش و پرورش قرار نمی‌گیرد از فرایند گزینش نهایی برای دانشگاه فرهنگیان حذف خواهند شد. هیچ گونه حقی برای آنان جهت پذیرش به صورت دانشجو - معلم ایجاد نمی‌نماید.

در صورت عدم قبولی داوطلب در پذیرش دانشجو - معلم در سال ۱۴۰۳ نتایج ارزیابی وی در مرحله ارزیابی شایستگی معلمی، به غیر از ارزیابی بررسی صلاحیت‌های عمومی (گزینش)، تا پایان زمان اعلام نتایج آزمون سال آتی معتبر خواهد بود و بعبارتی نتیجه آن تا دوسال معتبر است و با ابراز تمایل و رضایت رسمی داوطلب، نتایج مزبور برای آزمون سال ۱۴۰۴ وی ملاک عمل و از تکرار ارزیابی معاف خواهد بود.

محل تحصیل پذیرفته شدگان

محل تحصیل پذیرفته شدگان پس از ثبت نام قطعی، توسط مدیریت امور پردیس‌های استانی در واحد‌های تابعه (مراکز آموزش عالی و یا ساختمان وابسته به پردیس) در سطح استان محل قبولی تعیین خواهد شد.

کلاس‌هایی که به حدنصاب لازم (حداقل ۱۸ نفر) برای تشکیل در پردیس محل قبولی نرسد، سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان به تشخیص خود نسبت به جابه جایی پذیرفته شدگان درسطح پردیس‌های کشور اقدام خواهد کرد. پذیرفته شدگان حق هیچ گونه اعتراضی را نخواهند داشت در غیر این صورت قبولی آنان" لغو" خواهد شد.

قبولی در رشته‌های دانشگاه فرهنگیان به صورت قطعی تلقی می‌شود چنانچه در برخی از رشته‌های خاص دانشگاه‌های مزبور صلاحیت‌های عمومی و اختصاصی داوطلب بعداً مورد تأیید قرار بگیرد به دلیل تکمیل بودن ظرفیت پذیرش ها، عدم امکان ایجاد کلاس، به استناد ماده (۱) قانون متعهدین خدمت به وزارت آموزش و پرورش برای پذیرش در رشته جدید عدم نیاز برای آنان اعلام شده و ترتیب اثر داده نخواهد شد.

عدم ثبت نام در محل قبولی تحت هر شرایطی (حداکثر تا قبل از شروع نیم سال تحصیلی جدید بعد از اعلام قبولی از سوی سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور)، به منزله انصراف و استنکاف از تحصیل تلقی شده و قبولی فرد " لغو" خواهد شد.

گزارش از عرفان عباسی

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
درخواست پرسپولیس درباره پرونده بیرانوند رد شد!
سهامداران عدالت بخوانند
بارگاه مبارک سیدالشهدا (ع)؛ بیش از ۱۰۰ سال قبل/ عکس
نگاهی از دریچه دوربین ایرانی به عکس تاریخی ترامپ
عکس | رونمایی از ستاره سابق پرسپولیس در تراکتور
عکسی از هدیه متفاوت آقای مداح به مسعود پزشکیان
ستاره پرسپولیس آماده بازگشت به لیگ ایران
شاخص بورس هزار‌ و ۵۰۰ واحد رشد کرد
دسته طویرج به حرم امام حسین(ع) رسید +فیلم
سردار آزمون از فهرست بازیکنان لورکوزن خط خورد
توصیه به زائران عتبات برای پیشگیری از بیماری
«آیت‌الله جنتی» یک سال دیگر دبیر شورای نگهبان باقی ماند
هر آنچه باید درباره ی سقف وافل بدانیم !
با ۵ روش برتر خمکاری ورق فلزات آشنا شوید
آقای گل لیگ برتر راهی امارات شد
امباپه پردرآمدترین فوتبالیست تاریخ رئال
زمین شماره ۲ آزادی در اختیار استقلال قرار گرفت
تسهیلات بورسیه دستیاری پزشکی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اعلام شد
جزئیات پذیرش دستیارتخصصی دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
طراحی ویلا، مراحل طراحی و ۱۰ نکته مهم آن
مرحله نخست واریز وام ۳۰ میلیونی بازنشستگان در روزهای آینده +جزئیات
نظرسنجی
بنظر شما باتوجه به حوادث اخیر فلسطین چقدر احتمال فروپاشی رژیم صهیونیستی وجود دارد؟
مشاهده نتایج
go to top