گروه های خبری
آرشیو
اقتصادی
 • پیامدهای اجرای برخی مواد قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی چیست؟
  التهاب در محیط کسب‌وکار با تصویب ماده۱۱ طرح حمایت از تولید
  افزایش هزینه تولید کالاها و خدمات برای کارگاه‌های اقتصادی پیامدهایی را به دنبال خواهد داشت: اولاً ریسک استخدام نیروی کار را افزایش می‌دهد. ثانیاً ناامنی در فضای سرمایه‌گذای و کاهش سودآوری بنگاه صاحب آن را وادار به اخراج کارگران و تعطیلی بنگاه (افزایش بیکاری) نماید.
 • در گفتگوی «خبرنامه دانشجویان ایران» با یک اقتصاددان مطرح شد:
  دلار و اقتصاد آمریکا در مسیر زوال است/ نقش ارزهای ملی در ثبات اقتصاد بین الملل
  در شرایط استیلای دلار بر اقتصاد بین الملل و در پی افول این پول در دنیا آنچه که به کشورهای مختلف قدرت نقش آفرینی می دهد این است که به سمت تکثردر عرصه اقتصاد بین الملل حرکت کنند از طرفی لازم نیست برخی از کشورها ارز دلار را به عنوان ارز مبادله ای بین خود داشته باشند؛...
 • صمصامی در نشست «نرخ ارز» دانشگاه شهید بهشتی مطرح کرد؛
  ۹۵ درصد نقدینگی کشور دست ۱۰ درصد جامعه است/ قاچاق را آزاد گذاشتند، می‌گویند چرا قیمت‌ها بالا می‌رود!
  یکی ازمهمترین بحث‌ها «نقدینگی و پول» است که بیش از ۱۶۷۰ هزارمیلیارد تومان حجم نقدینگی در جامعه، یعنی در بخش خصوصی وجود دارد، اما حدود ۱۰-۱۵ درصد کل این نقدینگی، یعنی حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد آن در اختیار ۱۰ درصد افراد جامعه است که تصمیم می‌گیرند با پول‌ها چه کنند.
 • رزاقی و فکوهی در نشست «مرگ تدریجی یک رویا» مطرح کردند؛
  اقتصاد ما را در آن سوی مرزها به دست گرفته‌اند/ از دهه ۷۰ به بعد، کشور دست مسئولان پوپولیست بوده است
  در حال حاضر در بیشتر اروپا و آمریکا ‌پوپولیست‌های سیاسی سرکار آمده‌اند. پوپولیست سیاسی کارش چیست؟ کارش راه‌حل‌های ساده برای مشکلات است. در کشور ما هم از دهه 70 به بعد، اکثر سیاستمداران پوپولیست شده‌اند. بنابراین حاصل نهایی نئولیبرالیسم، پوپولیسم است.
 • بررسی ظرفیت‌های مغفول تجارت با افغانستان و پاکستان؛
  صادرات به ۲ همسایه شرقی ۳.۵ برابر اروپا
  تجارت با همسایگان به‌واسطه همجواری جغرافیایی، دارای منافع بسیار چشمگیری همچون مزیت‌های اقتصادی (به واسطه کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل کالا، جلوگیری از فسادپذیری کالاهای حساس و‌...)، مزیت‌های اجتماعی (تبادلات فرهنگی) و مزیت‌های گسترده امنیتی است. در همین زمینه بررسی‌های...
 • تحلیل دانشجویی؛
  ۶ دلیل ضرورت عدم خام‌فروشی در دوره تحریم‌های نفتی
  با اعمال تحریم های نفتی از سوی آمریکا، ضرورت اتخاذ تصمیمات راهبردی از سوی مسئولین وزارت نفت برای مقابله با این تحریم ها، پیش از پیش نمایان شد. در این بین، توسعه ظرفیت پالایشی کشور راهکاری راهبردی برای کم‌اثر کردن تحریم‌ها است.
 • چالش زنگنه در مسیر عرضه نفت در رینگ صادراتی بورس انرژی؛
  مهمترین ایده‌ی حل مشکل فروش نفت در هاله‌ای از ابهام
  عرضه نفت در بورس و استفاده از توانمندی بخش خصوصی در صادرات نفت جدی‌ترین راهکار موجود برای دور زدن تحریم‌های نفتی است؛ به عبارت دیگر وزارت نفت می‌تواند با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای صادرات، نفت خام و فراورده‌های نفتی را به قیمت رقابتی، در بورس داخل کشور به فروش...
 • مجید شاکری از نقاط قوت و ضعف SPV اروپایی می‌گوید؛
  SPV اروپا یک بسته امنیتی است تا اقتصادی +طرح شماتیک
  در برجام اول حوزه خواستهای اروپا امنیتی (کنترل گریز هسته‌ای) و حوزه خواست ایران اقتصادی (رفع تحریم) بود. در این برجام هم خواسته اروپا امنیتی و خواسته ایران مجددا اقتصادی است. سوال این است که در بسته جدید پیشنهادی آیا ایران دستاورد اقتصادی قابل توجهی به دست خواهد آورد؟
 • گزارش کامل نشست دانشجویی «خواب آشفته نفت» با محوریت بورس نفت در دانشگاه تهران؛
  اصلاح شرایط تسویه و قیمت‌گذاری، شروط موفقیت عرضه نفت در بورس +عکس
  به نظر من برخی از شرایط بسیار سخت گیرانه است. اگر میخواهیم یک موضوعی را شروع کنیم باید ابتدا سهلش کنیم و بگذاریم بخش خصوصی بیاید و کار جلو برود و این امکان را فراهم کنیم. اگر امروز بخواهیم برای هر محموله‌ای که بفروشیم 105 درصد تضامین دریافت کنیم خب این پروژه حتما با...
 • گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» از مهم‌ترین رویداد تجاری- دانشگاهی کشور در دانشگاه شریف؛
  Jobvision نمایشگاهی برای نخبگان جویای کار +تصاویر
  در این سالن ۴۴ شرکت معتبر در حوزه کسب و کارهای نوین حضور دارند. از شرکت‌های خلاق تا فعالان ایده‌پرداز. در گوشه‌ای از سالن هم جوانی کت و شلوارپوش با حرارت زیاد از خلاقیت و کار تیمی در کسب و کارهای نوین حرف می‌زند با مخاطبینی که با دهان باز و چشمان بسته به خواب رفته‌اند.
 • فارین پالیسی جدیدترین مدل تغییر رفتار ایران با استفاده از درآمدهای نفتی را تشریح کرد؛
  از طرح صندوق ملی نفتی چه می‌دانید؟
  در این وضعیت مذاکره مجدد در خصوص سقف قابل برداشت منابع به ازای تغییر رفتار ایران، به دولت‌های فعلی و آتی آمریکا مساعدت می‌کند تا ایران را ترغیب به تحقق اهداف خود کنند. بلافاصله پس از توافق بر تاسیس این صندوق نفتی، آمریکا قادر خواهد بود که پیشنهادهایی به ایران بدهد...
 • چگونه می‌توان با فروش ریالی نفت تحریم‌های آتی آمریکا را به فرصت تبدیل کرد؟
  عبور از تحریم‌های نفتی با فروش نفت در بورس
  راهکار دیگر خنثی سازی تحریم‌ها، عرضه نفت در بورس است که با تغییر ساختار فروش نفت عرصه‌ تازه‌ای برای فروش نفت کشور فراهم می‌کند. در حال حاضر فروش نفت در محموله‌های بزرگ توسط مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت صورت میگیرد که امکان رهگیری و تحریم آن بسیار راحت است.
 • تحلیلی بر چرایی سقوط بیش از ۷۰۰۰ واحدی شاخص کل بورس تهران در روزهای اخیر؛
  از حال و روز بورس چه خبر؟
  به عقیده کارشناسان، آنچه که در وضعیت بد اقتصادی امروز بر اغلب صنایع کشور حکم‌فرما شده، رکود در کنار قدرت خرید پایین و همچنین ناتوانی از فروش کالا از سوی تولیدکنندگان داخلی است،‌ وضعیتی که عملکرد سه ماهه سوم بسیاری از شرکت‌ها را در وضعیت بد اقتصادی قرار خواهد داد.
 • گزارشی از عدد و ارقام اعلامی در آمار اشتغال توسط دولت؛
  پشت پرده آمار اشتغال‌زایی دولت و واقعیت اجتماعی بیکار
  در حالی‌که رئیس‌جمهور از ایجاد 756 هزار شغل در بهار 97 خبر داده است، بررسی ها نشان می‌دهد با مدنظر قراردادن شاخص‌هایی همچون رشد اقتصادی و شاخص‌های فضای کسب‌وکار، تعداد شغل ایجادشده در سه‌ماهه سال جاری، بیش از 180 هزار شغل نیست.
 • در حاشیه جهش ۳برابری قیمت گوجه فرنگی و رب طی هفته اخیر بررسی شد؛
  گوجه و رب هم درگیر دلار شدند! +سند
  صادرات گوجه و کمبود آن در بازار باعث این افزایش قیمت شده در حالی که در این فصل از سال ما معمولا مشکلی در تامین این محصول نداریم. از سوی دیگر کارخانجات هم گوجه نیاز دارند و با جمع‌آوری گوجه از سر مزارع برای تهیه رب و محصولات دیگر باعث کمبود شدید در بازار شده‌اند.
 • نگاه دانشجویی به چالش درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت؛
  ۳ نقد اساسی بر ایرادات مطرح شده به بورس نفت
  منتقدان عرضه نفت در بورس و مشارکت بخش خصوصی در صادرات آن با طرح ایراداتی مانند قیمت‌شکنی در بازار نفت، نیاز بانک مرکزی به درآمد دلاری و ایجاد حراج در سازوکار بورس به دلیل انحصار عرضه‌کننده کارآیی این روش برای مقابله با تحریم‌های نفتی را زیرسوال می‌برند؛ در حالی که...
 • با توجه به نزدیکی موعد اجرای تحریم‌های جدید نفتی، «خبرنامه دانشجویان ایران» بررسی می‌کند؛
  اتاق شیشه‌ای نفت، راهی برای دور زدن تحریم‌ها
  یکی از راهکارهای پیشنهادی برای فروش نفت در شرایط تحریم، عرضه‌ی نفت در بورس است که تیرماه امسال از سوی جهانگیری مورد تأکید قرار گرفت؛ لکن برخی اشکال تراشی‌ها توسط مدیران فعلی امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران تاکنون مانع از اجرایی شدن این طرح شده است.
 • شبکه کانون‌های تفکر ایران با ارسال نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور پیشنهاد داد؛
  دو پیشنهاد قیمتی و مالیاتی برای مدیریت بازار خودرو
  لازم است شرکت‌های خودروساز عرضه رسمی را با قیمت 10 درصد کمتر از بازار آزاد آغاز کنند و به صورت گام به گام قیمت را تا کشف قیمت حقیقی در بازار کاهش دهند. در صورت اتخاذ این راهکار قیمت‌ها در سطح متعادلی تثبیت و از افزایش افسار گسیخته قیمت‌ها جلوگیری می‌شود.
 • یک مرکز پژوهشی به رئیس جمهور پیشنهاد داد:
  سه اقدام راهبردی برای تقویت روابط اقتصادی ایران، روسیه و ترکیه
  در دهه اخیر ایالات متحده آمریکا بر خلاف تمام تعهدات ناشی از کنفرانس برتون وودز، از دلار به عنوان اهرم فشار برای رسیدن به مقاصد سیاسی خود استفاده کرده و یک جنگ اقتصادی تمام عیار علیه ملت‌های مستقل دنیا راه‌انداخته است.
 • آیا می‌توان از تهدید تحریم صادرات نفت کشورمان، فرصتی طلایی بسازیم؟
  عرضه نفت در بورس، یک تیر و سه نشان
  با فروش نفت در قالب محموله‌های کوچک و متوسط به بخش غیردولتی، امکان شناسایی خریداران نفت کاهش می‌یابد و این بخش می‌تواند از قطع شدن صادرات نفت ایران جلوگیری کند. هم چنین فروش ریالی نفت در بورس موجب می‌شود که دولت، درآمدهای نفتی را به صورت ریالی کسب کند.
 • گزارشی از پشت‌پرده بنگاه‌داری ۳۲۵ شرکت توسط بانک‌ها؛
  پشت پرده غلط بانک‌ها در بنگاه‌داری
  21 بانک کشور در سهام 325 شرکت شریک هستند؛ مسکن، صنعت سیمان، صرافی، لیزینگ، فولاد و بیمه از بخش‌های جذاب برای سرمایه‌گذاری بانک‌ها هستند. در سطح جهان به‌ازای هر 100 هزار نفر 12 شعبه بانکی وجود دارد، این میزان در ایران 33شعبه است. آیا با این میزان هزینه می‌توان به داد...
 • بررسی وضعیت مسکن و علت افزایش قیمت آن؛
  ۳ دلیل دانشجویی برای اجرای مالیات بر عایدی مسکن
  در چند سال اخیر سهم مسکن به عنوان یک کالای اجتماعی در سبد خانوارهای ایرانی افزایش داشته است. به گونه ای که در اردیبهشت ماه سال جاری نزدیک 40 درصد رشد داشته است. متاسفانه در کشور، مسکن به عنوان یک کالای سرمایه ای خریداری میشود که این امر بستر مناسبی برای فعالیت...
 • در مجله تصویری «زاویه» مطرح شد؛
  اقتصاد فعلی، نتیجه ۳۰ سال سیاست های نئولیبرال
  دولت تیم اقتصادی کاملا یکدستی ندارد. می‌توانم در مجموعه دولت، حداقل پنج نحله کاملا متفاوت اقتصادی با ویژگی‌های کاملا متضاد با همدیگر [را] نام ببرم. ویژگی‌های دولت‌های پیشین این بود که بعد از مدتی که روسای اقتصادی با هم وارد چالش می‌شدند، برخی گروه‌ها به نفع گروه‌...
 • گزارشی از هلدینگ تاپیکو که تبدیل به محل برو و بیای نزدیکان برخی چهره‌های سیاسی شده است؛
  پاتوق بی‌سر و صدای آقازاده‌ها با پول کارگران و بازنشستگان
  به‌رغم این دستورات ربیعی و در همان زمان (ح .و) داماد یکی از مسئولان ارشد دستگاه قضایی، (ا.س) خواهرزاده یکی از مسئولان ارشد دولتی، (م.ف) خواهرزاده رئیس‌جمهور اسبق و (ه.و) پسر نماینده لیست امید تهران از جمله این انتصابات است.
 • اگر وضعیت فعلی عرضه مسکن کنترل نشود، با بحران شوک قیمتی در ماه‌های آینده مواجه خواهیم شد؛
  احیای مسکن در انتظار شوک مالیاتی
  در بازار مسکن هم اکنون ما با دو تقاضای مصرفی و سرمایه‌ای رو به رو هستیم. در سال‌های اخیر از 100 درصد تقاضای مسکن، فقط 44 درصد آن تقاضای مصرفی بوده است. هنگامی که این مالیات اجرایی شود، تقاضای سرمایه‌ای از بازار خارج می شود که کاهش قیمت مسکن را به دنبال دارد.
 • یک راه حل دانشگاهی و عملی برای شکست تحریم‌های نفتی و دلاری علیه کشورمان؛
  فروش ریالی نفت با پیمان پولی دوجانبه
  باید توجه داشت که کارآمدی اجرای پیمان پولی، به بازمهندسی روابط تجاری ایران با سایر کشورها نیز بستگی دارد. در حال حاضر یکی از مشکلات اصلی نظام بانکی این است که اکثر روابط تجاری ما با کشورهایی انجام میشود که با آمریکا همسو هستند.
 • آخرین اخبار اقتصادی
  امسال چقدر درآمد نفتی داشتیم؟
  لاستیک و مواد اولیه آن ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرد
  آخرین قیمت دلار در بازار
  قیمت آپارتمان در شهرک راه آهن
  واردات سمعک ۹ میلیون دلاری شد
  قیمت جدید انواع سواری سمند در بازار تهران
  کشورهای اروپایی با بیشترین میزان درآمد سرانه
  آخرین وضعیت راه اندازی بورس ارز
  نرخ قطعی آپارتمان در منطقه ۱ تهران
  بهای اجاره «سوئیت» در تهران
  آپارتمان‌های متری ۴ میلیون تهران کجاست؟
  قیمت واحد مسکونی در خیابان بهشتی تهران
  سهم ایران از واردات همسایگان
  واکنش کمیسیون انرژی به خبر افزایش قیمت بنزین
  دوره رونق مسکن تکمیل شده است
  خودروهای ۱۰۰ تا ۱۵۰میلیونی بازار
  خودروهای‌ خارجی دست‌دوم چند؟
  میزان صادرات روزانه ایران به عراق
  ذخیره ۷۰ هزار تن سیب و پرتقال برای شب عید
  قیمت جهانی نفت امروز
  نرخ اجاره‌بها در مناطق مرفه‌نشین پایتخت +جدول
  کارشکنی بانک‌ها در بازار مسکن
  قیمت روز هر بشکه نفت چقدر است؟
  آیت الله صدیقی: پس از برجام قیمت‌ها 70 درصد افزایش یافته است
  پیشنهاد یک نماینده برای افزایش یارانه‌
  افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان کافی است؟
  توجیه سازمان حمایت برای افزایش قیمت خودرو
  توصیه همتی به مردم درباره دلالان ارز
  ۳ اصلاح مهم در بودجه سال ۹۸
  افزایش قیمت گوشت گوسفندی ادامه دارد
  پیشنهاد افزایش یارانه‌های نقدی به ۱۳۶ هزار تومان
  خبر جدید زنگنه درباره قیمت جدید بنزین
  همتی: بازار ارز در کنترل بانک مرکزی است
  توجیه دولت در کاهش بودجه دفاعی در سال ۹۸
  پیشنهاد یک نماینده برای یارانه‌ نقدی ۱۳۶ هزار تومانی
  حجم صادرات کشور به ۳۱ میلیارد دلار رسید
  با ۳۰۰میلیون کجا می‌توان‌ خانه‌ خرید؟
  خودروهای ژاپنی در بازار تهران چند؟
  افزایش تقاضا در بازار آپارتمان‌های مسن
  هزینه برگزاری مراسم شب یلدا چقدر است؟ +جدول