گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 131539

نامه دوم احمد توکلی به علی لاریجانی پیرامون رانت 650 میلیونی؛

دیوان محاسبات تبعیض و انحصار در قرارداد ۶۵۰ میلیون یورویی را تأیید کرد

بر اساس بند 3 ماده 221 قانون آئین‌نامه داخلی مجلس، این‌جانب از دیوان محاسبات درخواست کردم به دو مورد رانت اعطایی و عضویت وزیر صنعت، معدن و تجارت در هیأت مدیره 18 شرکت خصوصی رسیدگی و نتیجه را به من گزارش کند.

خبرنامه دانشجویان ایران: احمد توکلی در نامه جدیدی به رئیس مجلس اعلام کرد: براساس گزارش دیوان محاسبات، تفاهم‌نامه ۶۵۰ میلیون یورویی تاجر خاص با بانک مرکزی، منجر به شرایط تبعیض‌آمیز، ادامه انحصار و تبعاً حذف سایر رقبا و انتفاع شرکت مورد نظر از بازار گردیده است. توکلی در نامه اول خود پیرامون رانت 650 میلیونی به جزییات این رانت بی سابقه اشاره کرده بود.


به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ متن نامه جدید احمد توکلی به علی لاریجانی رئیس مجلس به‌شرح زیر است:


برادر ارجمند جناب آقای دکتر لاریجانی
ریاست محترم مجلس شورای اسلامی
همکاران گرامی، نمایندگان محترم       
با سلام و احترام  
               
پیرو گزارش‌های پیشین درباره اعطای امتیاز ویژه به واردکننده‌ای خاص، چون ابهاماتی پدید آمده که ممکن است موجب سوءتفاهم شود، توضیحات زیر با نتایج گزارش مورخ 1393.2.16 دیوان محاسبات تقدیم می‌گردد:
1. در تخلف مشهور به رانت 650 میلیون یورویی سه نکته درخور توجه وجود دارد:
• نخست آن‌که مبلغ 650 میلیون یورو مقدار ارزی بود که بانک مرکزی برای فروش آن به شرکت مزبور در سررسیدهای معلوم متعهد شده بود و تبعاً ارزش ریالی این مبلغ ارز را آن شرکت باید بپردازد. بنابراین تصور این‌که آن شرکت 650 میلیون یورو معادل تقریباً 3000 میلیارد تومان سود رانتی کسب کرده است، تصور نادرستی است. آن‌چه واقع شد این است که با تأیید وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت و دستور معاون اول محترم، بانک مرکزی تفاهم‌نامه‌ای با شرکت خاص امضا کرد که امکان تخلیه کالا از کشتی، ترخیص آن از گمرک و عرضه کالا به بازار را، بدون معطلی برای شرکت خاص فراهم ساخت. این تصمیم عقلایی از این جهت مورد اعتراض نبود، بلکه انحصارش به همین تاجر خاص و دریغ داشتن از دیگران، آن را به رانتی تبدیل کرد که یک ثمره تلخ آن تقویت نقش انحصاری این شرکت در بازار حساس کالاهای اساسی است. منافع ناشی از نپرداختن جریمه تأخیر تخلیه، هزینه انبارداری، هزینه معطلی سرمایه و منافع دسترسی سریع به بازار و کاهش ریسک و نااطمینانی ناشی از تضمین دریافت ارز در سررسیدهای معین، سر از صدها میلیارد تومان درمی‌آورد. گرچه این سود مهم است ولی آن‌چه بسیار مهمتر است، تقویت موقعیت انحصاری برای این شرکت است در بازار کالای اساسی که انحصار در آن به‌مراتب خطیرتر از بازار سایر کالاها است و حتی جنبه امنیتی دارد.
• پیشنهاد آن روش مفید را شرکت خاص داده بود و از این جهت ملامتی متوجه او نیست. اعتراض به مسئولان دولتی وارد است که چرا به‌خلاف قانون و مصالح مردم، استفاده از این شیوه را به شرکت سپید استوار آسیا منحصر کردند. طبق اسناد موجود لااقل یک واردکننده دولتی (شرکت نهاده‌های دامی جاهد)، یک واردکننده خصوصی (شرکت ری دانه) و یک تولیدکننده (شرکت بهپاک) همزمان با آن تاجر خاص، یا پس از علنی شدن اعتراض بنده، همان روش را پیشنهاد کردند ولی آن امتیاز بدانان داده نشد.

• علاوه بر موضوع خطیر بودن مسئله انحصار در بازار کالای اساسی، آن‌چه مرا در اعتراض و جدیت در پیگیری مصمم کرده این است که این اعطای رانت در  این دولت، اولین مورد است و باید آخرین مورد باشد. از وقتی احساس کردم گویا موضوع از سر اشتباه نبوده یا اگر هم از سر غفلت بوده، لجاجت دارد پرده‌پوشی می‌کند، مصمم‌تر گشته‌ام تا در این دولت گرفتاری‌های ایام گذشته تکرار نشود. به همین دلیل از تمام اختیارات قانونی برای به نتیجه رساندن کار و تنبیه متخلفان به‌حول و قوه الهی استفاده خواهم کرد. در همین جا وظیفه می‌دانم از حمایت شما نمایندگان ارجمند و رسانه‌های عمومی از این پیگیری، تشکر کنم.
2. در باره این خبر که رانت بودن اعطای آن امتیاز را دیوان محاسبات کشور تأیید کرده است نیز توضیحی ضرورت دارد. بر اساس بند 3 ماده 221 قانون آئین‌نامه داخلی مجلس، این‌جانب از دیوان محاسبات درخواست کردم به دو مورد رانت اعطایی و عضویت وزیر صنعت، معدن و تجارت در هیأت مدیره 18 شرکت خصوصی رسیدگی و نتیجه را به من گزارش کند. دیوان پس از تلاش حسابرسان محترم و دقتی که معاون محترم فنی و حسابرسی امور اقتصادی و زیربناییِ دیوان طبق مقررات قانونی اعمال کرد، به صحت ادعای اعطای رانت رسید و بر اساس همین مقررات، نتیجه برای بنده و دادسرا ارسال شد. مقررات موجود، یکی از وظائف این معاونت را چنین بیان می‌کند: "حصول اطمینان از گزارش‌های حسابرسی در انطباق با قوانین و مقررات جاری و اصول فنی و حسابرسی و اعلام تخلفات مالی و مدیریتی به حوزه دادسرا و سایر مراجع ذی‌ربط".
بنابراین دیوان محاسبات در این مرحله اعتراض مرا وارد دانسته ولی بررسی حقوقی و قضایی ماجرا باید در دادستانی دیوان انجام شود و احتمالاً پرونده به هیئت عمومی دیوان یا دادگاه ارجاع می‌شود تا کار نهایی گردد.
3. جهت مزید اطلاع از گزارش 11صفحه‌ای دیوان به این‌جانب که در اجرای وظیفه مذکور در ماده 41 قانون دیوان محاسبات کشور انجام یافته است، نتیجه سه درخواست بنده ارائه می‌گردد:
1) گزارش دیوان، موضوع تخصیص مبلغ 73/82 میلیون یورو از هالک بانک ترکیه را که به‌طور استثنایی به تاجرخاص داده شده است، فرصتی می‌شمارد که با دستور ویژه وزیر برای این شرکت و نه هیچ شرکت دیگری، فراهم شده است.
2) درباره رانت 650 میلیون یورویی نتیجه این است:
" اگرچه ارزی در اجرای تفاهم‌نامه، برابر جوابیه شماره 74/ 51400/ د مورخ 93.2.14 حسابرس کل هیئت چهارم حسابرسی تا تاریخ تحریر این گزارش به شرکت اختصاص نیافته، ولیکن با عنایت به مراتب یادشده و به‌استناد ماده (52) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی، امتیاز اعطاشده در قالب انعقاد تفاهم‌نامه فی‌مابین بانک مرکزی و شرکت سپید استوار آسیا به‌جهت پیگیری وزیر صنعت، معدن و تجارت، دستور معاون اول محترم و اقدامات صورت پذیرفته در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران منجر به شرایط تبعیض‌آمیز، ادامه انحصار و تبعاً حذف سایر رقبا و انتفاع شرکت مورد نظر از بازار در نتیجه ترخیص زودهنگام محموله گردیده است".

3) درباره عضویت وزیر در هیئت مدیره "بیش از 18 شرکت خصوصی ... با عنایت به مغایرت اقدام یادشده با تبصره 4 ماده واحده قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل ضمن تأیید مطلب، طبق مقررات از وزیر استعلام شده است تا ارزیابی ادامه یابد.
احمد توکلی
نماینده مجلس شورای اسلامی
و ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار

نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.