گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 228821

اقدام تأمل‌برانگیز یک دانشجو؛

بساط در محوطه دانشگاه برای تامین هزینه سنوات! +تصاویر

وزارت علوم در دوره دولت یازدهم پر از حواشی و مسائلی بود که بارها و بارها مورد اعتراض دانشجویان قرار گرفت. مسائلی همچون دانشجویان بورسیه، رشته های بدون مجوز دانشگاه آزاد، سنوات و... از جمله اقدامات وزارت علوم در سالیان اخیر بوده است که موجبات اعتراض دانشجویان را فراهم کرده است.

خبرنامه دانشجویان ایران: اخیرا یکی از دانشجویان سنواتی دانشگاه تهران برای تامین هزینه تحصیلی خود مجبور شده است که کتاب های خود را جهت فروش، در محوطه دانشگاه بساط کند تا با اندک درآمدی که از فروش آنها بدست می آورد بتواند، هزینه تحصیل خود را بپردازد.

به گزارش خبرنگار صنفی – آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ موضوع «سنوات»، که حاکی از پولی شدن تحصیل دانشجویان بعد از سپری کردن مدت زمان مجاز تحصیل است، در یکی دو سال اخیر حواشی بسیاری را در دانشگاه های مختلف کشور ایجاد کرده است و این مساله علی الخصوص در دانشگاه های بزرگ کشور نمود بارزتری داشته است و دانشجویان در دانشگاه های مختلف به طرق مختلفی نسبت به این موضوع معترض شده اند.

بساط در محوطه دانشگاه برای تامین هزینه سنوات!

حق با دانشجوست یا دانشگاه؟
اینکه در این ماجرا حق با دانشجویان است و یا دانشگاه، خود موضوعی جداگانه است که از حوصله این بحث خارج است. به طور کلی می توان گفت، تعیین کردن «سنوات مجاز» از سوی دانشگاه اقدامی منطقی و عقلی به نظر می رسد، اما 2 اتفاق موجب اعتراض دانشجویان شده است.اتفاق اولی که اعتراض دانشجویان را در پی داشت، «تغییر ناگهانی قوانین آموزشی» است و آنها این تغییر را ناعادلانه می دانند، چرا که معتقدند سالیان طولانی، سنوات مجاز دانشجویان کارشناسی 12 ترم بوده است و به یکباره این قانون در برخی دانشگاه ها به 8 ترم تقلیل یافته است که این موضوع با عدالت آموزشی فاصله دارد.

اتفاق دیگری که اعتراض دانشجویان را در پی داشته است، مبالغ درنظر گرفته شده جهت جریمه دانشجویانی است که در سنوات غیر مجاز قرار دارند. دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس که از اولین دانشجویانی بودند که به اجرای قانون سنوات در دانشگاه ها اعتراض کردند معتقدند که اجرای این قانون هزینه های دانشجویان را تا 10 برابر افزایش می دهد و با توجه به اینکه دانشجویان عموما درآمد مستقلی ندارند بنابراین فشار جریمه های مربوط به سنوات به خانواده های دانشجویان وارد می شود و با توجه به اوضاع اقتصادی کشور، پرداخت چنین هزینه ای برای آنها بسیار مشقت انگیز است.

اقدام تامل برانگیز یک دانشجو برای تامین هزینه سنوات
اخیرا یکی از دانشجویان سنواتی دانشگاه تهران برای تامین هزینه تحصیلی خود مجبور شده است که کتاب های خود را جهت فروش، در محوطه دانشگاه بساط کند تا با اندک درآمدی که از فروش آنها بدست می آورد بتواند، هزینه تحصیل خود را بپردازد. این دانشجو که در پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران تحصیل می کند، به دلیل اقدام به فروش کتاب در دانشگاه از تذکراتی از سوی مسئولین به وی داده شده است. گرچه آنچه که در تصاویر نیز مشخص است کتاب های وی حاوی محتوای نگرش فکری چپ مارکسیستی است اما اقدام وی به عنوان یک دانشجو در اعتراض به مسئله سنوات قابل تامل است.

تعدادی از دانشجویان پردیس هنرهای زیبا نیز در کانال تلگرامی خود اقدام به حمایت از وی کرده اند و این حمایت را «سرکوب دانشجوی پولی» عنوان می کنند.

بساط در محوطه دانشگاه برای تامین هزینه سنوات!

بساط در محوطه دانشگاه برای تامین هزینه سنوات!

بساط در محوطه دانشگاه برای تامین هزینه سنوات!

بساط در محوطه دانشگاه برای تامین هزینه سنوات!

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.