گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 234136

نامه 80 بسیج دانشجویی به صدا و سیما درباره مناظرات انتخاباتی

در موضوع مناظرات تغییرات مداوم در عنوان مناظرات یکی از مسائلی بوده است که نظام حاکم بر مناظرات را تحت الشعاع قرار داده است. باید مراقب بود که تغییرات مکرر عنوان مناظرات شائبه ی اعمال نظرات برخی افراد در این برنامه ها را به همراه نداشته باشد.

خبرنامه دانشجویان ایران:  ۸۰ دانشگاه کشور طی بیانیه‌ای در خصوص مناظره‌های تلویزیونی متذکر شدند: سوالات از کاندیداها تخصصی‌تر شود و اصل بی‌طرفی در مناظره، وقت و نوع سوالات رعایت شود.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»، متن این نامه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
 نامه بسیج دانشجویی ۸۰ دانشگاه سراسر کشور
 ریاست محترم صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
 جناب آقای دکتر عسگری

سلام علیکم؛
 یکی از مظاهر حضور مردم در متن مدیریت کشور، برگزاری انتخابات در سطوح مختلف از شوراهای شهر تا ریاست جمهوری، و انتخاب افراد برای تصدی مسئولیت هاست. حضور حداکثری اصلی ترین مسئله ای است که نظام در انتخابات های مختلف دنبال می کند، در همین راستا لازم است تمام ظرفیت های موجود در نظام برای تحقق مشارکت حداکثری بسیج گردند. دوره های متمادی است که صداو سیما علاوه بر نقش پرشور کردن انتخابات، تلاش کرده تا با تهیه ویژه برنامه های مختلف در معرفی کاندیداها، آحاد جامعه را برای انتخاب درست  کمک کند. بسیاری از اهالی فن و کسانی که با قدرت رسانه آشنایی دارند باور دارند قدرت رسانه های تصویری در ایام انتخابات حتی از مجموع اقدامات یک ستاد تبلیغاتی تمام عیار بیشتر و البته تاثیر گذارتر است. رسانه ملی با فراگیری ویژه و در اختیار داشتن  بیشترین مخاطب می تواند سهم بسزایی را در تنویر افکار عمومی، در یک فضای منطقی عقلانی و بدور از هیجانات و موج آفرینی های کاذب انتخاباتی داشته باشد.

ضمن قدردانی از برنامه های تدارک دیده شده برای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، از زمان آغاز برنامه های تبلیغاتی و مناظرات، برخی نکات بصورت جدی در اذهان عمومی بویژه دانشجویان انقلابی مطرح شده که امید است با توجه به این نکات زمینه بی طرفی و غنای محتوایی بیشتر فراهم شود. بدیهی است جنبش دانشجویی ضمن رصد برنامه ها، اصلاح روند موجود را مطالبه ی خود می داند و منتظر گزارش آن سازمان در موارد مطرحه شده می باشد:

۱-  در موضوع مناظرات تغییرات مداوم در عنوان مناظرات یکی از مسائلی بوده است که نظام حاکم بر مناظرات را تحت الشعاع قرار داده است. باید مراقب بود که تغییرات مکرر عنوان مناظرات شائبه ی اعمال نظرات برخی افراد در این برنامه ها را به همراه نداشته باشد.

۲-  سئوالات مناظره اول دارای ایرادات فراوانی بود. در این برنامه سئوالات کلی مطرح شدکه موجب جواب های کلی می شد و در کنار عدم ورود به موقع مجری برنامه، کاندیداها بجای ارائه ی برنامه های مشخص خود به کلی گویی یا گزارش دهی می پرداختند. علاوه بر این ایراد، برخی سئوالات، اساسا کاربردی نبوده و برای آحاد جامعه نمی توانست ملاک تشخیص باشد. به نظر می رسد می توان سئوالات تخصصی و دقیق تری طرح نمود تا بستر پاسخ های مشخص و کاربردی را فراهم نماید تا در مسیر تصمیم جامعه کارساز باشد. سئوالاتی از قبیل برنامه ی مشخص در مورد مسکن که دغدغه آحاد جامعه به ویژه جوانان می باشد و یا طرح نظام سلامت که به عنوان اصلی ترین انتظار جامعه در حوزه بهداشت و درمان مطرح است مغفول مانده شد و... می توانست کاربردی تر باشد. در این مورد بسیج دانشجویی آمادگی دارد به منظور تهیه ی سئوالهای تخصصی و علمی با مدیران برنامه ها همکاری نماید.

۳-  در پیگیری برنامه های صداو سیما بویژه در ساعت های مختلف خبری و تنظیم اخبار، به نظر می رسد سهم یکی از کاندیداها نسبت به دیگران بیشتر بوده و حتی بعضا تصاویر و سخنان به صورتی انتخاب می شود که  شائبه ی جانبداری از کاندیدای خاص بوجود می آید. با توجه به اینکه صداو سیما موظف به رعایت اصل بی طرفی بوده و تلاش نموده تا این امر محقق گردد اقداماتی از این دست می تواند زحمات فعالان این عرصه را تحت الشعاع قرار دهد.

بسیج دانشجویی دانشگاه های:
۱- سراسری شهر کرد
۲- علوم پزشکی شهر کرد
۳- علوم پزشکی قزوین
۴- سراسری زنجان
۵- علوم پزشکی زنجان
۶- سراسری باهنر کرمان
۷- علوم پزشکی کرمان
۸- سراسری جامع هرمزگان
۹- علوم پزشکی هرمزگان
۱۰- سراسری بیرجند
۱۱- علوم پزشکی بیرجند
۱۲- سراسری سمنان
۱۳- صنعتی شاهرود
۱۴-علوم پزشکی سمنان
۱۵- خوارزمی البرز
۱۶- علوم پزشکی البرز
۱۷-سراسری رازی کرمانشاه
۱۸- علوم پزشکی کرمانشاه
۱۹- سراسری خلیج فارس بوشهر
۲۰- علوم پزشکی بوشهر
۲۱- فرهنگیان بوشهر
۲۲- سراسری فردوسی مشهد
۲۳- حکیم سبزواری مشهد
۲۴- علوم پزشکی مشهد
۲۵- سراسری بروجردی لرستان
۲۶- علوم پزشکی لرستان
۲۷- سراسری کردستان
۲۸- علوم پزشکی کردستان
۲۹- سراسری ایلام
۳۰- علوم پزشکی ایلام
۳۱- سراسری چمران اهواز
۳۲- علوم پزشکی اهواز
۳۳- سراسری کشاورزی گرگان
۳۴- سراسری جامع گلستان
۳۵- سراسری گنبد
۳۶- علوم پزشکی گرگان
۳۷- سراسری زابل
۳۸- سراسری ولایت ایرانشهر
۳۹- علوم پزشکی زاهدان
۴۰- سراسری سیستان و بلوچستان
۴۱- سراسری محقق اردبیلی
۴۲- علوم پزشکی اردبیل
۴۳- سراسری قم
۴۴- پردیس فارابی دانشگاه تهران(قم)
۴۵- صنعتی قم
۴۶- سراسری شیراز
۴۷- سراسری شهید باهنر شیراز
۴۸- سراسری بجنورد
۴۹- فنی مهندسی اسفراین
۵۰- سراسری نوشیروانی بابل
۵۱- سراسری مازندران
۵۲- سراسری کشاورزی ومنابع طبیعی ساری
۵۳- علوم پشکی بابل
۵۴- علوم پزشکی مازندران
۵۵- سراسری گیلان
۵۶- علوم پزشکی گیلان
۵۷- آزاد شهر کرد
۵۸- آزاد قزوین
۵۹- آزاد زنجان
۶۰- آزاد کرمان
۶۱- آزاد بندعباس
۶۲- آزاد بیرجند
۶۳- آزاد شاهرود
۶۴- آزاد کرج
۶۵- آزاد کرمانشاه
۶۶- آزاد بوشهر
۶۷- آزاد مشهد
۶۸- آزاد خرم آباد
۶۹- آزاد کردستان
۷۰- آزاد ایلام
۷۱- آزاد اهواز
۷۲- آزاد گرگان
۷۳- آزاد اردبیل
۷۴- آزاد قم
۷۵- آزاد شیراز
۷۶- آزاد بجنورد
۷۷- آزاد رشت
۷۸- آزاد تاکستان
۷۹- آزاد برازجان
۸۰- آزاد مازندران

 

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری