گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 267393

عضو شورای ناظر بر نشریات دانشجویی وزارت علوم:

متن سحر مهرابی در معاونت فرهنگی اجتماعی وزارت علوم تهیه شده بود

یک روز مانده به دیدار دانشجویان با رهبر انقلاب بود که جلسه نهایی اعضای شورا برای تعیین ساختار و شاکله اصلی متن برگزار و قرار شد صبح روز دیدار متنی که تهیه شده بود دوباره در جمع اعضای شورا مورد ارزیابی و ویرایش نهایی قرار گیرد. در کمال تعجب نه تنها صبح روز دیدار، خانم مهرابی جلسه‌ای تشکیل نداد، بلکه متن را هم برای تایید نهایی اعلام نکرد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ محمدرضا محمدی عضو شورای ناظر بر نشریات دانشجویی در گفت‌وگویی با تسنیم با بیان جزئیاتی از نحوه تدوین متن سخنرانی نماینده نشریات دانشجویی در مقابل رهبر انقلاب اظهار داشت: آنچه روز گذشته در مقابل رهبر معظم انقلاب قرائت شد، مایه تعجب نمایندگان نشریات دانشجویی بود. به نظر می‌رسد متن تهیه شده در جلسات نمایندگان دانشجویی در دقیقه نود توسط افراد غیر دانشجو تغییر کرده است.

وی با اشاره به روند تهیه متن نماینده نشریات دانشجویی خاطرنشان کرد:  از زمانی که قرار شد نماینده‌ای از نشریات دانشجویی در محضر رهبر انقلاب سخنرانی داشته باشد، قرائت این متن به خانم مهرابی واگذار و قرار شد متن با مشورت تمام اعضا نوشته شود. در همین راستا جلساتی برگزار و محورهایی پیشنهاد شد که عموما در فضای دانشجویی و به طور خاص در حوزه مطالبات نشریات دانشجویی بود.

عضو شورای ناظر بر نشریات دانشجویی تصریح کرد: یکی از این موارد بحث ممیزی قبل از انتشار بود که متاسفانه در دولت دوازدهم نیز اجرا می‌شود و مورد اعتراض نشریات و مدیران مسئول آنها قرار گرفته است. بنابراین یکی از موارد اصلی که  قرار شد که در این دیدار به طور جدی مطرح شود، بحث ممیزی‌ها بود که متاسفانه  ضریب مناسبی نیافت.

به گفته محمدی، یک روز مانده به دیدار دانشجویان با رهبر انقلاب بود که جلسه نهایی اعضای شورا برای تعیین ساختار و شاکله اصلی متن برگزار و قرار شد صبح روز دیدار  متنی که تهیه شده بود دوباره در جمع اعضای شورا مورد ارزیابی و ویرایش نهایی قرار گیرد. در کمال تعجب نه تنها صبح روز دیدار، خانم مهرابی جلسه‌ای تشکیل نداد، بلکه متن را هم برای تایید نهایی اعلام نکرد.

وی ادامه داد: همان زمان حدس زدیم شاید متن دارای نکاتی است که تمایل ندارند، ما هم اطلاع داشته باشیم و اقدام خودسری صورت گرفته است اما بنا را بر راستگویی و وفای به عهد گذاشتیم. در نهایت متنی در مقابل رهبر انقلاب قرائت شد که با محورهای پیشنهادی در تضاد صد درصدی بود.

این فعال دانشجویی تاکید کرد: متنی که قرائت شد بیشتر شبیه قطعنامه پایانی کنگره احزابی مانند "اتحاد ملت" یا بیانیه "بنیاد باران" بود و هیچ نسبتی با یک متن دانشجویی دغدغه محور نداشت.

* متن قرائت شده با هماهنگی معاون فرهنگی وزارت علوم تهیه شده بود
محمدی گفت: چیزی که بیشتر موجب تعجب است، اتفاقی بود که حرّیت جنبش دانشجویی و فعالان  دانشجویی را زیر سوال برد. صبح دوشنبه بعد از اینکه خانم مهرابی جلسه هماهنگی را تشکیل نداد، تماسی با ایشان داشتم و گفتند برای تهیه و تنظیم نهایی متن نزد معاونت فرهنگی وزارت علوم خواهند رفت و خیالم راحت باشد. در تماسی که با آقای عسگری مدیرکل فرهنگی وزارت علوم داشتم ایشان هم این مسئله را تایید کرد که خانم مهرابی با دکتر غفاری (معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم) جلسه‌ دارند، ما متن را بررسی و تایید می‌کنیم، لذا جای نگرانی نیست.

عضو شورای ناظر بر نشریات دانشجویی با بیان اینکه بنده مخالف قرائت متن انتقادی نیستم حتی گرایش سیاسی خانم مهرابی را هم می‌دانم و به ایشان حق می‌دهم که در پارادایم فکری خود صحبت کند، تاکید کرد: مخالفت بنده با این است که چرا این متن باید در جای دیگری تهیه شود؟، به طوریکه خواننده  از فرط بی‌خبری برای قرائت آن تپق بزند.

وی  اضافه کرد: تاجایی که بنده می‌دانم متن‌ اتحادیه و تشکل‌های دانشجویی با خرد جمعی اعضا تهیه می‌شود و کسی متن را تهیه و تنظیم و تایید نمی‌کند. این اقدام مسئولان معاونت فرهنگی وزارت علوم واقعا خلاف شان دانشگاه و دانشجو بود.

تکمیلی// واکنش وزارت علوم به حاشیه‌های متن «سحر مهرابی»

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
[1397/03/09 - 05:00]
آقای خاتمی، وقتی دانشجویی اعلامیه باتد شما را حضور مقام معظم رهبری جلوی دوربین قرائت کند، چه اتفاقی قرار است بعد بیفتد؟ زلزله؟ یا سیل؟ دیدید که هیچ اتفاقی نیفتاد و رو سیاهی به شما و باند شما ماند.