گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 271819

نامه بسیج دانشجویی ۸ دانشگاه بزرگ تهران به وزیر علوم

بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت و 7 دانشگاه بزرگ تهران پس در اعتراض به اقدام بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی، به وزیر علوم نامه نوشتند.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ متن نامه به  شرح ذیل است:

بسم الله القاصم الجبارین

جناب آقای غلامی ، وزیر محترم علوم ، تحقیقات و فناوری
با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد (ص)

 
چنانکه مستحضرید در روزهای اخیر ، فصل جدیدی در دیپلماسی ذلت گشوده شد. متاسفانه بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی و به عبارت دقیق تر جواسیس سرویس های اطلاعاتی بیگانه طی اقدامی متعرّضانه قسمت هایی از دانشگاه علم و صنعت ایران، از جمله دانشکده ی مهندسی برق را تحت بازرسی و نمونه برداری قرار دادند !

این اقدام بدون اطلاع دانشگاهیان و همچنین با مشایعت برخی اساتید فتنه گر دانشگاه تحقق یافته است . تفتیش یک مرکز دانشگاهی توسط ماموران ذکر شده نه تنها در ایران ، بلکه در سراسر جهان و حتی کشور های پذیرنده ی پروتکل الحاقی نیز اقدامی شگفت به حساب می آید.

بازرسان آژانس تنها به بهانه ی مقاله ی پژوهشی یکی از دانشجویان این دانشکده به سمت دانشگاه سرازیر شده و به جای بازرسی از آزمایشگاه و دفتر استاد مربوطه ، تعدادی از آزمایشگاه ها و دفاتر اساتید را مورد تفتیش قرار داده اند .

طبق اذعان اساتید دانشکده برق بسیاری از این استادان هنگام بازدید در دفتر خود حضور نداشته و این اقدام بدون اجازه آنان صورت گرفته است ؛ حال آنکه تعدادی از قطعات فوق پیشرفته و راهبردی ساخته شده توسط اساتید در همین اتاق ها قرار داشته ؛ اما علی الظاهر دیپلماسی سراسر حقارت دولت نقطه ای را به دور از نظر جواسیس بین المللی مستکبران باقی نگذاشته است .

آیا اگر قرار باشد نخبگان ما به دلیل به کار بردن تنها یک کلمه با کاربرد مشابه در مقالاتشان در کشور خود تحت بازجویی قرار بگیرند ، آنگاه دیگر استقلالی برای کشور باقی می ماند ؟! این کار با امضای لایحه ی کاپیتولاسیون چه تفاوتی دارد ؟!

صد البته این واقعیت بر همگان روشن است که اساس نظام بازرسی های برجامیِ مورد تاکید غرب تکمیل پازل اطلاعاتی از مراکز و توانمندی های راهبردی ، فناورانه و اقتدارآفرین کشور است ، لکن پیش از هرکسی نهاد های ذیربط در کشور باید پاسخگوی چرایی باز شدن پای جاسوسان آژانس به فضاهای دانشگاهی باشند .

مقتضی است تا در اسرع وقت وزارت امور خارجه و شورای عالی امنیت ملی به عنوان نهاد های مرتبط با آژانس بین المللی انرژی هسته ای و همچنین وزارت علوم در جایگاه متصدی مدیریت دانشگاه های کشور نسبت به اقدام حرمت شکنانه ی اخیر توضیحات مربوطه را ارائه دهند .

بدیهی است مسئولیت هرگونه تهدید برآمده از این بازدید و بازرسی های مشابه برای دانشمندان کشور بر عهده ی نهاد های فوق الذکر خواهد بود .   

از آخرین باری که اجانب قصد تعرض به استقلال فضای دانشگاهی کشور را داشتند 65 سال می گذرد که آن روز نیز دانشجویان ننگ حضور بیگانه را با خون خود از کف دانشگاه شستند و حاشا که امروز چنین رخدادهای شومی مجددا در فضای آموزش عالی کشور تکرار شود .  

مع الاسف اقدام روز گذشته به دلیل هراس از واکنش دانشگاهیان به دور از چشم همگان انجام گرفت. چراکه در غیر اینصورت دانشجویان و اساتید این دانشگاه اجازه ی چنین هتک حرمتی را به ماموران یادشده و عوامل داخلی آنان نمی دادند ، لذا در صورت تکرار چنین اتفاقی در این دانشگاه و سایر فضاهای دانشگاهی و تحقیقاتی کشور ، دانشجویان در برخورد انقلابی با عوامل جاسوس کوچکترین مصلحتی را مد نظر قرار نخواهند داد . 

و الله شدید العقاب ... 

رونوشت :  
وزارت امور خارجه
سازمان انرژی اتمی  
حراست وزارت علوم تحقیقات و فناوری
وزارت اطلاعات 
 
بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت ایران
بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف
بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع)
بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر
بسیج دانشجویی دانشگاه تهران
بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر
بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی
بسیج دانشجویی دانشگاه شهیدبهشتی

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری