گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 281920

همزمان با فرارسیدن محرم بازار حمله به عقاید عاشورایی مردم اوج گرفته است؛

وز وز مخالفان عاشورا در کلام آقامرتضی تهرانی

به گوش من رسیده عاشورا که می‌شود وز وز دشمنان خدا بلند می‍‍شود که این خرج‌هایی که می‌کنید را به فقرا بدهید. پاسخ این است که به فقرا هم می‌دهیم ، اما این جلسات هم از واجبات است. مجالس روضه و تبلیغ منسوب به معصومین و مصائب آن ها مستحب نیست، این ها واجب است .

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ با گسترش فضای مجازی برخی افراد مغرض که قصد فریب عموم مردم و کمرنگ کردن عقاید مذهبی جامعه را دارند با ایجاد دوگانه ای دروغین بین دو کار خوب میخواهند مردم را از یکی از آن دو کار خوب باز دارند.

مسلما به موارد متعددی از این دست شبهه‌ها برخورده‌اید  جایی که  بدون دلیل مشخصی دو کار خوب را در برابر هم قرار می‌دهند. برای مثال این افراد کارهایی مانند دعا کردن در برابر کمک کردن، حج واجب  و خرج عزاداری  امام حسین (ع)  و نذری محرم در برابر کمک به فقرا  و حتی روزه گرفتن در برابر سلامتی و باز هم یاری به مستمندان را  با ترفندهایی در برابر هم جلوه می دهند. در حالی که همه اینها را می توان در کنار هم انجام داد و هرکدام در جای خود آثار خوبی دارد.

بر همین اساس با فرارسیدن ماه محرم افرادی که چشم دیدن شکوه عزاداری سید الشهدا (علیه السلام)  را ندارند با انتشار پست‌هایی مغرضانه قصد تشکیک و فریب مردم را دارند.

در مقابل نیز جواب های مستند و منطقی متعددی به این شبهه‌افکنی‌ها داده می‌شود. در ادامه تصویر جواب خواندنی امام خمینی (ره) به  استفتائی درباره خرج هزینه عزاداری و نذری امام حسین (ع)  برای کمک به فقرا و محرومین را  می خوانید:

"س : ۳۶- سنواتی است که بیست شب آول محرم الحرام مراسم سوگواری حضرت سیدالشهداء به طور معمول انجام میگیرد، و سه شب هم اطعام برگزار می شود، آیا اجازه میفرمائید کلیهٔ مخارج مراسم به حساب شمارهٔ ۱۰۰ یا ۲۰۰ واریز و یا به مصارف خانوادهٔ شهداء و مجروحین انقلاب برسد؟ و یا اینکه باید مراسم سوگواری برحسب معمول اجراء گردد؟

ج: مراسم سوگواری سید مظلومان ترک نشود "

وز وز مخالفان عاشورا در کلام آقامرتضی تهرانی

مجالس منسوب به اهل بیت(ع) واجب است

مرحوم آیت الله مرتضی تهرانی هم به این شبهه اینگونه پاسخ می دهند :

جلسات اهل بیت(ع) را هر طور که می توانید و هر چقدر که توان دارید برگزار کنید ، می توانید چای بدهید نمی توانید آب خوردن بدهید .

به گوش من رسیده عاشورا که می شود وز وز دشمنان خدا بلند می شود که این خرج هایی که می کنید را به فقرا بدهید. پاسخ این است که به فقرا هم می دهیم ، اما این جلسات هم از واجبات است. خیال نکنید مجالس روضه و تبلیغ منسوب به معصومین صلوات الله علهیم اجمهین و مصائب آن ها مستحب است ، این ها واجب است. ما خیال می کنیم واجب همین پنج وعده نمازی است که می خوانیم ، برگزاری این مجالس هم واجب است.

 

download

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.