گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 287070

موضع وزارت خارجه ایران در مورد تصمیم جدید گروه ویژه اقدام مالی FATF

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران موضع خود را در خصوص تصمیم جدید گروه ویژه اقدام مالی FATF مبنی بر معلق نگه داشتن اقدامات مقابله ای علیه ایران برای چهارماه دیگر اعلام کرد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از تسنیم، بهرام قاسمی سخنگوی وزرات خارجه ایران از این که اکثریت قابل توجه اعضای گروه ویژه اقدام مالی تحت تاثیر القائات سیاسی آمریکا و معدودی از متحدین آن قرار نگرفتند، ابراز خرسندی کرد، ولی در عین حال بخش هایی از بیانیه صادره  را که اقدامات ایران را کامل ارزیابی نمی کند، مورد انتقاد قرار داد.

وی با تاکید بر این که FATF باید از انگیزه های سیاسی دوری جسته و تنها به گزارش های فنی توجه نماید، گفت: «بر اساس گزارش های فنی که تاکنون به این نهاد ارائه شده است، اکثر موارد فنی مورد درخواست در برنامه اقدام مربوط به ایران به صورت کامل اجرا شده و مابقی نیز پس از طی مراحل قانونی مربوط به سه لایحه باقی مانده اجرایی خواهد شد؛ بنابراین انتظار می رفت که اجلاس FATF به این واقعیات توجه کرده و از به کارگیری برخی عبارات منفی در بیانیه خودداری نماید.»

قاسمی همچنین با محکوم کردن سرسختی هیأت آمریکایی در مخالفت با تمدید مهلت برای ایران که ناشی از سیاست های متوهمانه و افراط گرایانه کاخ سفید می باشد، تاکید کرد که مبنای ارزیابی های گروه ویژه اقدام مالی از ابتدای تأسیس آن تاکنون، اقدامات فنی دولت ها بوده است و نباید تصمیمات این گروه تحت تأثیر فشارها و شانتاژهای سیاسی یک کشور خاص که به قلدری و یکه تازی در سطح بین الملل عادت کرده است، قرار گیرد.

وی افزود: «آمریکا نشان داده است که عضو قابل اعتمادی در جامعه بین المللی نیست و با اقدامات یکجانبه گرایانه خود در صدد تخریب همه دستاوردهای چندجانبه گرایی می باشد. این موضوع مهم همواره باید مورد توجه اعضای FATF در تصمیمات آتی این نهاد قرار داشته باشد.»

روز جمعه اعضای گروه ویژه اقدام مالی FATF در پایان اجلاس خود در پاریس تصمیم گرفتند تا تعلیق اقدامات مقابله ای علیه ایران را به مدت چهارماه دیگر تمدید نمایند.

این تصمیم علیرغم اصرار شدید نمایندگان دولت آمریکا و معدودی از متحدین واشنگتن برای پایان بخشیدن به تعلیق و وضع مجدد اقدامات مقابله ای اتخاذ گردید.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.