گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 293584

ابوذر صفره

مخدر دانشجویی رسید!

چندسالی است که ایام روز دانشجو توسط برخی از تشکل های دانشجویی در کشور فضای متفاوتی به خود گرفته است به طوری که غالبا از ارائه یک محتوی سیاسی،اجتماعی وعلمی تهی شده است وبه جای آن با این توجیه که دانشجوها به شادی و نشاط نیاز دارند،متاسفانه یک فضای سخیف از طنز و شعر و دلقک بازی گرفته که توسط گروه های نمایشی دست چندم اجرا می شود تا مسابقه باد کردن بادکنک ها،کمیت و کیفیت برنامه های این ایام را تشکیل می دهد.

خبرنامه دانشجویان ایران: ابوذر صفره// مجری ده نفر را از میان دانشجویان در سالن به روی جایگاه می خواند،به هرکدام یک بادکنک می دهد و می گوید هرکدام بیشتر باد کردید جایزه دارید.

بله این است حکایت نفس های خفته دانشجویان امروز ما که باید در بادکنک فرو برود.جای دیگر  ظاهرا کمی خطرناک است.

چندسالی است که ایام روز دانشجو توسط  برخی از تشکل های دانشجویی در کشور فضای متفاوتی به خود گرفته است به طوری که غالبا از ارائه یک محتوی سیاسی،اجتماعی وعلمی تهی شده است وبه جای آن با این توجیه که دانشجوها به شادی و نشاط نیاز دارند،متاسفانه یک فضای سخیف از طنز و شعر و دلقک بازی گرفته که توسط گروه های نمایشی دست چندم اجرا می شود تا مسابقه باد کردن بادکنک ها،کمیت و کیفیت برنامه های این ایام را تشکیل می دهد.

مسئولین فرهنگی دانشگاه ها هم که غالبا سواد کارفرهنگی ندارند و به همین خاطر توان تأمین فضای با نشاط صحیح در دانشگاه را ندارند،بهترین مخدر برای دانشجویان افسرده و کم رمق خودرا،دعوت از گروه های طنز و دلقک باز بیرون دانشگاه برای آنها می دانند تا شاید لختی از این خمودگی دربیایند و بازدهی علمی شان بالاتر برود!

اما از طرفی مصاحبه های پرطمطراق فعالین دانشجویی به مناسبت ۱۶آذر را که می بینیم تماما ترسیم هرروزه آرمان های جنبش دانشجویی است،آزادی خواهی،عدالت طلبی،استکبارستیزی،استقامت تا پای جان و...

واقعیت امر آنست که امروزه جریان دانشجویی درکشور کم و بیش دچار استحاله سیستماتیک شده است و از هویت خود که همان جنبش بودن است فاصله گرفته است.

این جریان در کشور از دهه هشتاد به بعد یک سیر نزولی در تبدیل هویت خود از جنبش به بدنه حکومت را طی کرده است و در معدود مواردی می توان تعریف جنبش را برایش به کار برد.

ودرهمین بازه زمانی که تغییر هویت صورت می گیرد، جایگاه خودرا و وظیفه خودرا گم می کند.

عواملی در این تغییر هویت اثر گذار هستند:
1- وجود یک اراده قوی خارج از دانشگاه جهت کانالیزه کردن کنش های دانشجویی، این را بگذاریم در کنار مجموعه اندیشه  های مقام معظم رهبری که اثرگذاری جریان دانشجویی را در آزادی کامل آن در فهم سیاسی،تحلیل مسائل کشور،رصد مشکلات و...می دانند و فرمودند:ویژگی جریان دانشجویی باید اینگونه باشد که فهم خود از مسائل را مطرح کند اما چناچه متوجه اشتباه خود شد از دوربرگردان های موجود راه خودرا عوض کند.

2- نگاه ابزاری دوطرفه بین فعالین دانشجویی و مسئولین حکومتی

3- فقدان نظام آموزشی متناسب با حل مسائل کشور از مجرای ایدئولوژیک انقلاب اسلامی.

باتوجه به عوامل ذکرشده می توان پی برد که هیچ جریانی به غیر از خود جریان دانشجویی نمی تواند جلوی این استحاله را بگیرد تا دیگر در سالروز غرق به خون شدن آن سه #آذر_اهورایی کارناوال جشن و دلقک بازی راه نیفتد...

إن الله لایغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بأنفسهم...

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.