گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 319260

نامه مجمع عدالتخواه دانشگاه مازندران خطاب به استاندار مازندران

مجمع عدالتخواه دانشگاه مازندران در نامه ای خطاب به استاندار استان مازندران در رابطه با کارگران معدن ذغال سنگ شهرستان سوادکوه که نشات گرفته از خصوصی سازی است و موجب جان باختن کارگران معدن ذغال سنگ شهرستان سوادکوه شده است، نکاتی را یادآور شد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ مجمع عدالتخواه دانشگاه مازندران در نامه ای خطاب به استاندار استان مازندران در رابطه با کارگران معدن ذغال سنگ شهرستان سوادکوه که نشات گرفته از خصوصی سازی است و موجب جان باختن کارگران معدن ذغال سنگ شهرستان سوادکوه شده است، نکاتی را یادآور شد.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای احمد حسین زادگان
استاندارمحترم مازندران

باسلام و احترام
همانطورکه مستحضرید خصوصی سازی شرکت ذغال سنگ البرز مرکزی شهرستان سوادکوه موجب عدم نظارت کافی در حفظ سلامتی و جان معدنچیان شده است؛ به گونه ای که در 30 خرداد ماه سال جاری حادثه ای منجر به جان باختن 2تن از کارگران معدن ذغال سنگ شهرستان سوادکوه شهر زیرآب شده و علاوه بر آن در سال های قبل نیز باعث به خطر افتادن امنیت جانی عده ای از کارگران شده بود.

بنابر پیگیری های صورت گرفته از خانواده های معدن چیان فوت شده و کارگران معدن ذغال سنگ مذکور ایرادات اولیه شامل موارد زیر می‌باشد:

1. دریافت حقوقی پائین تر از حقوق پایه مصوب شده؛ در صورتی که کار در معدن از شغل های پرخطر محسوب می‌شود.

2.عدم ایمن سازی محل کار معدنچیان قبل از هر نوبت کاری؛ در صورتی که طبق ماده 3 آیین نامه ایمنی در معادن، کلیه معادن و کارگاه های آن اعم از معادن سطحی و زیر زمینی باید قبل از شروع هر نوبت کاری توسط مسئول ایمنی یا نمایندگان وی براساس فرم های چک لیست ایمنی، بازرسی شوند.

3.عدم آموزش به معدنچیان؛ که طبق ماده 10 آیین نامه ایمنی در معادن تمام اشخاصی که وارد معدن میشوند باید آموزش های ایمنی لازم را توسط مراجع ذیصلاح در ارتباط با نوع کار محوله و ایمنی عمومی معدن دیده باشند.

4.نداشتن امکانات امداد و نجات؛ طبق ماده 451 آیین نامه ایمنی در معادن، در معادن ذغال سنگ با بیش از 50 نفر کارگر باید در هر نوبت کاری از امکانات و نفرات موظف در تشکیلات امداد و نجات و با تعداد نفرات کمتر، از پرسنل غیر موظف معدن که برای عملیات امداد و نجات در مواقع بحران آموزش های لازم را دیده اند، استفاده کنند و همچنین طبق ماده 454 آیین نامه ایمنی در معادن، در شبکه زیر زمینی معادن باید ایستگاه های کمک های اولیه مناسب، تجهیزات امداد و نجات و نیازهای ضروری تعبیه شود.

5.عدم الزام حضور مسئول و مامور ایمنی بطور دائم

با توجه به اینکه پیش از این نیز شاهد سوءمدیریت و عدم نظارت بر شرکت های معدنی و شرکت های خصوصی بوده ایم، دانشجویان دانشگاه مازندران از حضرت عالی دعوت میکنند در اسرع وقت خود را به محل حادثه رسانده و ضمن دلجویی از خانواده ها این مسائل ساختاری را بررسی کرده و اقدامات لازم را انجام دهید.

مجمع عدالتخواه دانشگاه مازندران

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری