گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 143641

اندر حکایت نرخ تورم در روزنامه اصلاح‌طلب!

خبرنامه دانشجویان ایران: کیهان در اخبار ویژه خود نوشت:

این خانم از سران عرب خیلی باغیرت‌تر بود
«خانم فرناندز هزار بار شجاع‌تر از برخی سران عرب است که در برابر جنایت‌های اسرائیل سکوت کرده‌اند.»
عبدالباری عطوان سردبیر رای‌الیوم با انتشار این تحلیل و استقبال از سخنان ضد صهیونیستی رئیس جمهور آرژانتین در سازمان ملل، از این که سران عرب برای «بوسیدن دست لیونی» و عرض تبریک به خاطر کشتار مردم غزه صف کشیده‌اند، ابراز انزجار کرد.
عبدالباری عطوان می‌نویسد: این نام را به خاطر بسپارید؛ کریستینا فرناندز دکرشنر رئیس جمهور آرژانتین. همواره آرزویم این بوده و هست که ای کاش این زن، از سران عرب بود؛ زیرا در حالی که سران و وزرای خارجه کشورهای عربی برای بوسیدن دست تزیپی لیونی وزیر صهیونیست و یکی از مجرمان حمله دوم و سوم به نوار غزه صف کشیده‌اند؛ و برای اظهار میانه‌روی و تمایل به صلح و عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی و چه بسا عرض تبریک به او و ارتشش در کشتار مردم بی‌دفاع فلسطین در نوار غزه از یکدیگر گوی سبقت ربوده‌اند، رئیس جمهور آرژانتین بر تریبون شورای امنیت سازمان ملل از تناقض‌های سیاست آمریکا سخن گفت و دروغ‌های آنان را افشا کرد.
وی می‌افزاید: «کریستینا فرناندز دکرشنر» به سیاست‌های دشمنانه آمریکا تحت پوشش مبارزه با داعش حمله کرد و به صراحت گفت «شما گفتید که از معارضانی حمایت می‌کنید که انقلابیون هستند و امروز در این نشست برای مبارزه با این انقلابیون که بعدها مشخص شد تروریست هستند جمع شده‌ایم و پس از حادثه 11 سپتامبر قطعنامه‌ای مبنی بر مبارزه با القاعده صادر کردید و هزاران شهروند بی‌گناه را به این بهانه در عراق و افغانستان به خاک و خون کشاندید اما این دو کشور همچنان از حضور تروریست رنج می‌برند.»
رئیس‌جمهور آرژانتین فراتر از این رفت و گفت‌«از عظمت فاجعه‌ای که اسرائیل مرتکب شد و نیز مرگ هزاران شهروند فلسطین چشم پوشاندید و تمام توجه خود را به موشک‌هایی که بر آنها پرتاب شد، متمرکز کردید. موشک‌هایی که خسارت آنچنانی برای اسرائیلی‌ها در برنداشت. ما امروز برای صدور قطعنامه بین‌المللی در خصوص جرم و جنایات دولت اسلامی شام و عراق و مبارزه با آن جمع شده‌ایم و این در حالی است که داعش از سوی کشورهایی که شما خود به آن واقف هستید، حمایت مالی و نظامی می‌شود.»
تحلیلگر مشهور عرب ادامه داد: ترجمه و پخش زنده سخنان رئیس‌جمهور آرژانتین را قطع کردند تا صدای او به جهان نرسد؛ و ادعا کردند که این حادثه بی‌نظیر در تاریخ سازمان ملل، بر اثر اشکال فنی رخ داده است!! اما در حقیقت آمریکا، برادر بزرگ اسرائیل چنان از این سخنان ناخرسند شده که برای قطع آن به روش‌هایی چون طرح ادعای مشکل فنی متوسل شده است. این در حالی است که سخنان کسالت‌آور سران عرب در پشت این تریبون، از تکرار دورویی و «نفاق» برای آمریکا آکنده بود و جز عده بسیار معدودی از آنها، کسی به تروریسم دولتی اسرائیل اشاره نکرد.
به عقیده عطوان آمریکا نمی‌تواند رئیس جمهور آرژانتین را به دلیل ایستادن در جبهه شهدا، مجروحان و یتیمان نوار غزه توبیخ کند، زیرا او یک رئیس جمهور منتخب مردم است و به ملتش احترام می‌گذارد و بیش از هر چیز به ارزش عدالت، حقوق بشر و کرامت در کل جهان پایبند است و از آمریکا نمی‌ترسد.
عطوان می‌نویسد: ما از دیدن این صحنه‌ها عصبانی هستیم. چگونه ثروت‌ها و میراثمان را در مقابل چشمانمان به غارت می‌برند؟ چگونه جان شهروندان ما را با جنگنده های خودمان که در جنگ با اسرائیل هیچ کدام از آنها را ندیده‌ایم، می‌گیرند؟ من از خانم کریستینا فرناندز دکرشنر تشکر می‌کنم؛ او با وجود زن بودنش، از مردانی که ادعای مردانگی می‌کنند هزار بار شجاع‌تر است. از ایشان به دلیل گفتن حق، بدون ترس از آمریکا، هواپیماها، موشک‌ها و ناوگانش تشکر می‌کنم.
تفاوت زمین تا آسمان فتنه‌گران با روحانی به روایت گویانیوز
روشنگری رئیس‌جمهور در مصاحبه با سی‌ان‌ان مبنی بر اینکه فردی به خاطر روزنامه‌نگاری در ایران بازداشت نمی‌شود، همچنان با عصبانیت و پرخاش محافل ضد انقلاب و ورشکستگان فتنه مواجه شده است.
این محافل در رسانه‌های خود چنین وانمود می‌کنند که روحانی گفته روزنامه‌نگاری در بازداشت نیست حال آنکه روحانی به درستی تصریح کرده‌ کسی به خاطر روزنامه‌نگاری در زندان نیست به تعبیر دیگر جرایم افراد بازداشت شده جرایم دیگری نظیر جرایم امنیتی است. در واکنش به اظهارات درست روحانی علی کشتکر از سران گروهک منحله فدائیان خلق در گویانیوز نوشت: اظهارات روحانی ناامید‌کننده است. حقیقت آن است که میان موسوی و کروبی با روحانی و میان گفتمان جنبش سبز با گفتمان دولت تدبیر و امید تفاوت از زمین تا آسمان است.
وی در مقاله‌ای با عنوان «روحانی و ما متوهم‌ها» خاطرنشان کرد: روحانی در مصاحبه خود گفت کسی به خاطر روزنامه‌نگاری یا فعالیت‌ رسانه‌ای بازداشت نشده است. او نقض حقوق بشر را رد کرد و گزارش گزارشگر حقوق را فاقد ارزش برای ملاک قرار گرفتن دانست. روحانی همچنین گفت: ستاد حقوق بشر هر کشور باید مربوط به آن کشور و در چارچوب فرهنگ آن کشور مورد بررسی و بازبینی قرار گیرد... وقتی این سخنان را شنیدم یاد تاج‌زاده افتادم. نمی‌دانم او و سایر بازداشتی‌ها پس از شنیدن این سخنان چه احساسی داشته‌اند؟ آیا روحانی زبان نظام و رهبری است؟ از زمان روی کار آمدن آقای روحانی نه رویه دستگاه‌های امنیتی عوض شده و نه رفتار دستگاه قضایی و سپاه و نیروهای انتظامی تغییر کرده است. وضع زندانیان و نگاه حاکمیت به حقوق بشر در مفهوم کلی آن نیز اگر بدتر نشده بهبود نداشته است.
دیگر رسانه‌های ضد انقلاب و حامی فتنه نظیر جرس،‌ کلمه، بالاترین، روز آن‌لاین، رادیو زمانه، صدای آمریکا و... نیز با انتشار مقاله و کاریکاتور اقدام به فحاشی به روحانی کرده‌اند. جرس مدعی شد، رئیس‌جمهور در مشت افراطی‌هاست که این سخنان را گفته است.
خودنویس نیز مصاحبه روحانی با فرید زکریا را منتشر کرد و نوشت: روحانی در پاسخ به سوال یکی از حضار که پرسید، «شما در مراسم شام پارسال گفتید همه ایرانی‌ها بیایند ایران. غنچه قوامی آمد و دستگیر شد»، پاسخ داد: «امسال هم بیایید شام.»!
در حالی که جرایم نامبرده امنیتی است، برخی رسانه‌های ضد انقلاب طبق روال تحریف‌گرانه همیشگی مدعی شده بودند، وی هنگام حضور در ورزشگاه بازداشت شده است!!
اندر حکایت نرخ تورم در روزنامه اصلاح‌طلب!
علیرغم اعلام چندین و چند باره کاهش قیمت‌ها و آمار و ارقام عجیب و غریب از نرخ تورم و حتی نرخ رشد اقتصادی، ساده‌ترین راه محاسبه قدرت خرید مردم حرفی است که از زبان خود آنها شنیده می‌شود. اما وقتی پای سیاسی‌کاری در میان باشد، عده‌ای حرف مردم را هم باور نمی‌کنند!
تنها به این علت که مخالف ذائقه و سلیقه سیاسی آنهاست خصوصا وقتی که حرف مردم را کیهان بیان کند! اما گاهی اوضاع چنان است که نه تنها کیهان، که روزنامه‌های حامی و سینه‌چاک دولت هم نمی‌توانند حقایق را پنهان کنند و به ناچار در کنار چندین صفحه سیاسی‌کاری و سیاست‌زدگی، بخش اندکی از خواست مردم را هم آشکار می‌کنند.
در یک نمونه جالب روزنامه آفتاب یزد در ستون «روی خط آفتاب» چند پیام و درد دل از چند شهروند را منتشر کرده است. در یکی از این پیام‌ها آمده «سلام آقای روحانی! کاهش تورم یعنی تخم‌مرغ از شونه‌ای 7 هزار تومان بشه 11 هزار تومان، لبنیات 30 درصد گرون بشه و سایر کالاها هم همینطور!؟به اینها میگن سرعت افزایش قیمت نه کاهش تورم»
این پیام و چند پیام دیگر که در آنها از عدم حمایت از کشاورز، بی‌توجهی به گرانی کود و سم و گلایه  از کیفیت پائین خودروها و... سخن به میان آمده، حکایت روشن و شفافی از قیمت‌ها و اقتصاد واقعی جاری در جامعه است. اقتصادی بدون نرخ‌ها و آمارهای فرمایشی که تحت امر این و آن کشور را به رشد محیرالعقول 5/4 درصدی رسانده است! چه خوبست اکنون که ورود کیهان به نهاد ریاست جمهوری بنا به دستور مسئولان امر ممنوع شده، لااقل مسئولان اقتصادی نیم نگاهی به درددل‌های مردم در برخی روزنامه‌های حامی دولت بیندازند و برای آنها فکری بکنند. البته اگر پس از این خبر، آن روزنامه و دیگر روزنامه‌ها مشمول اعلام نرخ‌های رسمی نشوند!
البته این تنها حرف مردم در این روزنامه نبود مثلا دو خواننده دیگر درباره ماهیت و کارکرد روزنامه گفته بودند:
«گفتم یکبار روزنامه را بگیرم، ببینم چطور است. مشکل اصلی فعلی کشور ما «غرب‌زدگی» بیمارگونه است که متاسفانه روزنامه شما نیز از آن رنج می‌برد. کمی از گاندی یاد بگیریم که اگر اصلاح‌طلب بود همیشه می‌خواست دست بیگانه را از کشورش قطع کند؛ نه آنکه گفته‌های آنان را در هند تئوریزه کند و به خورد مردمش بدهد. غرب خیلی وقت است که افول کرده است.»
«متاسفانه به جای اینکه خبررسانی و آگاهی‌بخشی را سرلوحه کار خود قرار دهید تنها به تبلیغ جریان اصلاح‌طلب نظر دارید و بس. تقریبا هیچ مطلب قابل خواندنی در روزنامه‌تان دیده نمی‌شود.»
وال‌استریت ژورنال: قواعد بازی را ایران تعیین می‌کند
«سخنان رئیس‌جمهور ایران در سازمان ملل که گفت اعتمادی به آمریکا برای مبارزه با داعش ندارد، سیلی محکم به دیپلمات‌های آمریکایی بود».
روزنامه وال استریت ژورنال در تحلیلی با تأکید بر اینکه اظهارات روحانی نشان داد مذاکرات هسته‌ای به نتیجه نرسیده نوشت: سخنان رئیس‌جمهوری ایران در نطق مجمع عمومی سازمان ملل حامل این پیام بود که «این شمایید که با قواعد ایران بازی خواهید کرد» او با این اظهارات ثابت کرده مذاکرات هسته‌ای با گذشت حدود یک سال از توافق موقت به هیچ کجا نرسیده است.
این روزنامه آمریکایی می‌نویسد: در اجلاس امسال مجمع عمومی سازمان ملل تا هنگامی که هنوز رئیس‌جمهوری ایران پشت تریبون قرار نگرفته بود این باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا بود که در نطقش از پشت همین تریبون مزین شده به سنگ مرمر سبز رنگ، نفس رسانه‌ها را در سینه‌شان حبس کرد و همگان را به یک مبارزه دسته جمعی علیه «داعش» و سایر جهادی‌ها دعوت کرد. اما اصلی‌ترین خبر اجلاس امسال مجمع عمومی سازمان ملل را «حسن روحانی» از پشت همین تریبون اعلام کرد و با نطقش از پشت سنگ مرمر سبز رنگ، این پیام را ابلاغ کرد که قواعد را ما تعیین می‌کنیم و «اینک این شمایید که با قواعد ما بازی خواهید کرد».
وال استریت ژورنال ادامه می‌دهد روحانی در نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت  «مردم ایران نمی‌توانند به همکاری امنیتی دولت‌شان با آنهایی که تحریم‌ها را به آنها تحمیل کرده‌اند، اعتماد کنند». این پیام یک سیلی محکم و ضربه‌ای به دیپلمات‌های آمریکایی بود که  از اهداف مشترک دو کشور در راه مبارزه با «داعش» صحبت کرده‌اند.
روزنامه آمریکایی افزود: در همین ارتباط آیت‌الله «علی خامنه‌ای» رهبر عالی ایران هفته گذشته در سخنانی اعلام کرد که «جان کری» وزیر خارجه آمریکا راجع به ماهیت گرایش آمریکا به سمت ایران «دروغ می‌گوید». با عنایت به این واقعیات، آیا امکان بهبود شرایط افق دیپلماتیک میان دو کشور وجود دارد؟ روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد که ایران فارغ از قطعنامه‌های شورای امنیت همچنان به غنی‌سازی اورانیوم ادامه خواهد داد.
در همین حال وبسایت آمریکایی المانیتور گزارش داد ایران شرط مذاکرات هسته‌ای را لغو فوری تحریم‌های شورای امنیت خوانده است در حالی که غرب می‌گوید این احترام گام به گام است.

نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری