گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 339603

پروژه جایگزین رساله دکتری

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مقاله نباید تنها شرط برای دفاع از رساله دکتری باشد، گفت: می‌توان پروژه‌هایی را برای دانشجو جایگزین مقاله کرد که به رفع نیازهای کشور بپردازند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، محمد مهدی زاهدی  رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در رابطه با موضوع «مشکل دانشجویان دکتری  در دفاع از رساله دکتری بدون مقاله» گفت: در کمیسیون آموزش مجلس در جلسه‌ای با حضور وزیر علوم در مورد این موضوع مطالبی را مطرح کردیم.

وی در ادامه در رابطه با اینکه چه پیشنهادی برای حل این مشکل مدنظر وی است، یادآور شد: پیشنهاد من این است که تا زمانی که آیین‌نامه مربوطه تغییر نیافته  و بازنگری در آن صورت نگرفته است اگر دانشجو مستنداتی به دانشگاه ارائه کند که نشان دهد وی تلاش خود را برای ارسال مقاله به یک مجله انجام داده است اما مدت زمان زیادی گذشته و هنوز مجله پاسخی نداده است دانشگاه اجازه داشته باشد که هیأت داوری را برای برگزاری جلسه دفاع رساله دانشجو تعیین کند تا جلسه دفاع برگزار شود.

زاهدی یادآور شد: وقتی مقاله‌ای برای یک مجله ارسال می‌شود مجله مجموعه‌ای از پاسخ‌ها را مبنی بر اینکه این مقاله مرتبط با مجله نیست، کیفیت آ‌ن پایین است، ترافیک ما سنگین است و ... را ارسال می‌کند، یعنی عرفی برای عدم پذیرش مقاله در هر مجله‌ای وجود دارد؛ بنابراین اگر دانشجو مستندات مربوط به ارسال مقاله را که به دانشگاه ارائه می‌دهد مربوط به ایراد علمی نباشد دانشگاه اجازه داشته باشد جلسه دفاع را برگزار کند.

حسن برگزاری جلسه دفاع از رساله دکتری بدون ارائه مقاله با دلیل مستند دانشجو را یک مرحله به جلو می‌برد
رئیس کمیسیون آ‌موزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: حسن  برگزاری جلسه دفاع از رساله  بدون ارائه مقاله اما با دلیل مستند در این است که دانشجو یک مرحله به جلو می‌رود و مجبور به پرداخت هزینه برای سنوات نیست چرا که اگر سنوات دانشجو زیاد شود حتی امکان اخراج دانشجو وجود دارد و این فقط به خاطر عدم پذیرش مقاله از طرف یک مجله است و این ظلم بزرگی به دانشجو محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: دانشجو زمانی می‌تواند کار‌های فارغ‌التحصیلی را انجام دهد که نتیجه پذیرش مقاله دریافت شود.

مقاله نباید تنها شرط برای دفاع از رساله دکتری باشد
زاهدی با تاکید بر اینکه باید این نگاه برای دفاع از رساله که تنها به مقاله بسنده کنیم را تغییر دهیم، اظهار داشت:  مقاله نباید تنها شرط برای دفاع از رساله دکتری باشد توان پروژه‌هایی را برای دانشجو جایگزین مقاله کرد که به رفع نیازهای کشور بپردازند و در عین حال مورد تایید مسؤولین یک نهاد دولتی،‌غیر‌دولتی و عمومی هم باشد. به عنوان مثال یک دانشجو می‌تواند در حوزه‌‌ی اجتماعی به ارائه راهکارهایی برای حل مشکل طلاق، در حوزه صنعت پروژه‌ای با عنوان خوردگی لوله‌های نفتی، پروژه شیرین‌سازی آب با کمترین هزینه،‌پروژه گرفتن آب از هوا در سطح یک شهر نه یک منطقه کوچک اما بدون تبعات زیست محیطی را انجام دهد.

رئیس کمیسیون آ‌موزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد: باید رویکردها نسبت به دفاع رساله دکتری با تاکید صرف بر مقاله تغییر کند و پیشنهاد می‌شود تا زمانی که این رویکردها تغییر یابد وزیر علوم دستور اجرای پیشنهادات مطرح شده را صادر کند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری